jeton veya Para Kanalından gelen palsleri saglıklı okuyamamak. (HI-09FCS)

Başlatan askb, 16 Nisan 2012, 16:21:44

askb

Merhaba
Elimde jeton veya para kanalı denilen bir alet var.Çalışması;
3 adet para cihaza önceden tanıtılıyor.(1 tl-50 kuruş ve 25 kuruş)
Her para atıldığında farklı sinyaller veriyor.2-4-8 puls şeklinde.Bu sinyaller ile  atılan parayı anlayıp motor vs çalıştıracağım. 

sorunum gelen bu palsleri stabil okuyamıyorum.Bazen para geçtiği halde sinyal yakalayamıyorum.Yada aynı paraya hep aynı sinyalı göremiyorum.PBP kullanıyorum.Komut olarak count komutunu kullanıyorum.
İçinizde böyle bir cihazla ugraşmış veya bilgi sahibi olan birisinden yardım rica ediyorum.Gelen palsleri Nasıl çözebilirim.

Ürün bilgisi:http://elitgame.com/HI-09FCS-HI-09UCS%20English%20Manual.pdf  burda var

arslan74

askb

The Gariban

Pdf de anlatılan paraların kalınlıklarına göre yapılması gereken ayarlamaları yaptınızmı?

ibrsel

Daha önce jeton makinası ile çalışmıştım.Ama bizim sistemde sadece 1TL makineye tanıtılıyor ve her 1TL atıldığında 1 pals veriyordu.Bende bu palsi PIC in B0 portundan interrupt ile okutyordum.İnterrupt ile okuttuğumdan hiçbir sinyal kaçırma olmuyordu.Bizim sistemde örnek olarak takılan para ile sisteme atılan para opamplı bir sistem ile  karşılaştırılıyordu.Ayrıca birde hassasiyetin yapıldığı ayar potansiyometresi vardı.Sizde de böyle bir yapı varsa öncelikle hassasiyet ayarı yapın.Ve palsleri interrupt ile okumaya çalışın.

askb

The Gariban hocam,
Para tanıtma işlemini pdf inde yazdığı gibi yaptık.Para kalınlıgını yapacagımız pot cihaz üzerinde görünmüyor.Sanırım bir benzer modeli  daha var onda olması lazım.

ibrsel hocam , kesme yaparak deneme yapmadım.Birde kesme ile deneyeceğim.İnş.olur.Satıcısından öğrendiğim kadarıyla,eger doğruysa,gelen pals high degilde low imiş.Yani gelen low pals leri sayacagız.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum...

askb

Potansiyometreyi yeni buldum.Yaylı bir kapak var.Onu Biraz açında o kapagın alnına koymuşlar.
Merkez bankası bilgilerinde;

1TL için    kalınlık=1,9mm
50Krş için kalınlık=1,9mm
25Krş için kalınlık=1.65mm

Üçünün ortalaması 1.8 yapıyor.Pot ayarında da 1.8 var.Onu seçtim.Sizce uygunmu?Kalınlık değiştikten sonra tekrar para tanıtımı yapmam gerekirmi?

The Gariban

Bu tür devrelerle ilgilenmedim .Ancak benim pdf den anladığım :paranın kalınlığının ortalaması değilde maxium değerine göre tornavida ile o bölge ayarlanıyor.1.sayfadaki tabloda bunu anlatıyor yani bu paralar için 1.8 de ayarlı kalması gerekiyor.
Diğer konu ise sadece pulsleri okumak yeterli olmayabilir ki adamlar pals oranı diye bir değeride dip switclerden gönderiyorlar onuda kontrol etmeniz gerekebilir.

pdf in son kısmında ise paranın tanıtılmasını izah ediyor .Orayı tekrar okumanızda fayda var.Şimdi bulamadımda çoklu para tanıcağım seçeneği içinde dip witch konumu var

Kolay Gelsin

arslan74

Bahs ettiğiniz hatalar yazılımsal hatalar mı yoksa. Donanımsal hatalardan mı kaynaklanıyor. Once bu sinyalleri osiloskopda düzgün görüp görmediğini kontrol et sonra yazılıma gec.

askb

Malesef osiloskop yok.İngilizcede o kadar iyi degil.: (   Olsaydı Ne güzel olurdu.Hatayı hemen tespit edebilirdim.
Biraz yol aldık ama yeterli degil.
Şöyleki;6 adet output çıkışı var.Atılan paraya göre,belirli bir kanaldan puls veriyor.Picle bu pulsi çok temiz bir şekilde (25 de 25) yakalayabiliyorum.Tek sorun 1 tl de oldu.Oda , çogunlukla out_6 dan,bazen de out_2 den çıkış veriyor.
Şimdi kayıtları silip tekrardan paraları tanıtmayı ve tekrar test etmeyi düşünüyorum.Başka aklıma birşey gelmiyor.

Bu arada,sürekli aynı soruna yogunlaşmak bayagı bunalttı.Sabır ya Sabır.
Cevap yazan arkadşlarımın hepsine çok teşekkürler.

Başka önerilerinizi rica ediyorum.İyi akşamlar.

The Gariban

Pdf in 5.sayfasını anladığım kadarı ile tercüme etmeye çalıştım
İşine yarayabilir belki

Programlama Talimatları:

8-Besleme voltajını bağlamadan önce,DIP SW grup switchinde  SW4 ve SW5 i ON konumuna alın

9-Besleme voltajını verin ,cihazın stabilizyonu için 10 sn kadar bekleyin

10- Programlama için doğru kanalı  SW3 ila SW1 arasını kullanarak ayarlayın

11-HI-09UCS yada HI-09FCS modulüne seçtiğiniz 10 adet parayı atın.Bu aynı değerde 10 bozuk paradan sonra 2 tıklama sesi duyulur bunun anlamı bu kanalın programlanmasının tamamlandığıdır.Bu kanalı tekrar programlamak gerektiğinde önce SET BLANK yapmak gerekir.Bu da o kanalın SW5 i önce OFF sonra ON konumuna almakla olur.
(Hemen altındaki resimden daha iyi anlaşılabilir)

12-Eğer diğer kanalıda programlamak isterseniz 8-11 arasındaki adımları tekrarlamanız gerekir
13-Beslemeyi kesin ve DIP SW nin SW4 ve SW5 ini doğru pulse darbe oranı için ayarlayın
14- Beselemeyi açın ,kullanıma hazır.

askb

The Gariban Hocam,

Çok teşekkür ederim.İngilizce çeviriniz çok işime yaradı.Yeniden programlama yaptım.1ile 6 arasından para cinsine göre çıkış alabiliyorum.Bunlarla işimi görebilirim gibi geliyor.

Zamanını ayırıp yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
H.akşamlar.....