16f877 ve WH1602b LCD PRoblemi

Başlatan tamerugur, 18 Nisan 2012, 13:49:39

tamerugur

Arkadaşlar merhaba,
şöyle ilginç bir sorun yaşıyorum,
WH1602b lcd sinin aydınlatma bağlantısını yaptığım zaman 7805 aşırı ısınıyor. bağlantıyı yapmadığım zaman ısınmıyor.
başka bir LCD TC1602B-14 DÜ TAKIYORUM ekran aydınlatmasınıda bağlıyorum 7805 de hiç ısınma olmuyor. sizce sorun nerededir. yardımlarınızı bekliyorum...

tmhzkhzhz

iyi gunler

aydinlatma arti hattina 47r direnc takiniz
diger lcd ekranda vardir  bazilarinda olmuyor akimi sinirlamaniz gerekiyor

camby

Ayrıca bu gibi durumlarda akımı ölçmeye çalışın , daha rahat karar verirsiniz.

tmhzkhzhz

http://www.winstar.com.tw/download.php?ProID=22  adresindeki pdf inde aydinlatma voltaji 4.2 volt olarak belirtilmis beslemeniz 5 volt
47r direnc yeterli olur

tamerugur

Öncelikle Çok Teşekkür ederim yardımlarınız için. Akü Şarj aleti yapmaya çalışıyorum, aküden gelen voltajları ADC den değerlendirip ona göre röleleri sürüyorum. dediğinizi yaptığımda devre de akü bağlı değil uyarısı verip röleler çekmiyor. lcd nin çektiği akımı ölçtüm dediğiniz gibi, 203mA akım çekiyo, devrede 10 tane led bir tane uln2803, bir tane 741 bir tane358 bir tanede 16f877a var 7805 den beslenen sanırım aşırı yükleniyo. TC kodlu lcd nin de çektiği akımı ölçtüm oda 12mA çekiyor. beslemeyi başka bir 7805den 47r dirençle verdim onuda ısıttı. tavsiyelerinizi bekliyorum

tmhzkhzhz

iyi gunler

yaptiginiz devrenin semasini pcb sini  programini gormeden yorum yapmak zor
devrenin tamami her sey dahil ne kadar akim cekiyor
7805 in giris voltaji kac
aydinlatma hatti kac ma
7805 hangi tip 1 amperlik olan buyuk tipmi yoksa 100 ma olan  kucuk tipmi
aslinda daha cok detay ogrenmek gerekir ornegin rolelerden bahsetmissiniz roleler kac volt 7805 e mi bagli gibi
fakat bence en iyisi sema si ve programini ekleyin yardimci olmak daha kolay olur
aku yok hatasi aldiginizda 7805 in cikisini olcun buyuk bir ihtimal dusuyodur cunku adc nin referansi da galiba +5 volt ayarli.
47r direnci bagladiginizda artik aydinlatma fazla akim cekmez yinede devrenizin semasi  pcb cizimi ve programi

yusufburak

PIC bağlantı ayaklarınızı gönderebilir misiniz ?
Öğretici aranıyor :)