telefonu açıp açmadığını kendi tarafımda nasıl algılayabilirim

Başlatan canbulut, 19 Nisan 2012, 01:25:55

canbulut

s.a arkadaslar aradığım bir numaranın telefonu açıp açmadığını kendi tarafımda nasıl algılayabilirim.cm8870 gibi entegremi kullanmam gerekiyor.

ipek

arama esnasında santraldan 3:1 oranında 450 hz sinus sinyal geliyor bunu izleyerek anlayabilirsin
eski phone patch devrelerinde LM567 tone decoder ile bu frekans izleniyordu.

canbulut

hocam eski devrelerde derken lm567 piyasadamı bulunmuyor.birde onu çalıştırabilecekmiyim?örnekler mevcutmudur?

EFESU

ipek

şöyle bir şey buldum işine yarar
http://s2.dosya.tc/server12/jMGyqC/NE567-440Hz.pdf.html

LM567'deki R1 47K direnci ayarlı tirimpot koyar isen telefon hattını açtıgında iline ve ilçesine göre
425hz ila 450 hz sinus gelir 8 nolu pin '0' olana dek trimpottan ayarlayacaksın .bu analog çözüm
digital çözüm beni aşar goertzel algorithm diye nette aratabilirsin....

LM386 audio power opamp belki bunu kullanman gerekmeyebilir...
not bu dosya paylaşım sitesinden şikayetçi olanları duydum benim bir sıkıntım olmadı bu güne kadar.....nod32 trial kullanıyorum...

canbulut

hocam il ve ilçe olarak ayırmam önemli değil...verdiğiniz devrede mikrofon denilen yere ahizenin mikrofonun girişinemi bağlayacağım.ve sonuçta karşı aranılan numara telefonunu açtığında out yazan yerde 0'mı olacak ve ben bunumu algılayacağım.

Emre005

Telefon sadece açılacaksa bazı telefonlarda kulaklık takılı iken otomatik cevaplama modları var bu mod aktif ise telefon 5 sn sonra açılıyor.

ipek

Emrenin mesajını görünce içimde bir şüphe oluştu
ben normal PTT telefonu olarak yorumluyorum cep ise bu sistem sağlıklı çalışmayabilir.

microfon yazan yeri telefonun kulaklığına bağlayacaksın en basit yorumu ile telefonu kaldırdın bir dıııııı sesi var bu 450 hz
bir numara çevirdin 3 saniye ring yada zil 1 saniye dinlenme yada sessizlik karşı taraf açar ise bu peryodik olay bozulur ve 450 kaybolur
bunuda PLL dekoderin çıkşına led bağlayarak gözlemlersin her şeyi bırak aklında çalıştır senaryo belli..

canbulut

emre kardeşim telefon açmak değil amaç ipek hocamnda dikkatini dağıttın  sanırım istemeden:))karşı tarafın açıp açmadığını kendi tarafımda bilmek istiyorum.mesajını silersen başka okuyacak arkadaslarda şaşırmasın.

canbulut

hocam peki yönlendirme yaptıklarında 3 ring 1 sessizlik  bozulup konuşma yapan otomatik sekreter konuştuğundada 450hz konusu bozulurmu?ikincisi aslında mikrofon yok sadece bağlantı olarak ahizenin kulaklığına bağlayacaz doğrumu?

ipek

alıntı 3 ring 1 sessizlik  bozulup konuşma yapan otomatik sekreter konuştuğunda'da 450hz konusu bozulurmu ---cevap sekreter konuşunca zaten 450hz gitmiş olur ledin de söner.
evet bağlantı dediğin gibi .aslında bazı sitelerde bu tür uygulamalar görmüş idim baya uzun zaman oldu banada lazım olmuştu
International Busy Signal Reference başlığında googlen aratmıştım meşgul sesi'de ülkemizde standart oranları biri pic'e yazmışmı  atıyorum 567 decoderin çıkış bacağı portA,1 girsin
bir yeri otomatik arasın su bastı yanıyoruz filan ama meşgul ise alternatif numaraları arasın diye bu proje doğmamış çocuk olarak kaldı belki birileri el atmıştır..
bu sitede ülkemiz yok ama böyle bir site aranılıp ülkemizin standartları bulunabilir..
http://nemesis.lonestar.org/reference/telecom/signaling/ringring.html