Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Frekans Okuma

Başlatan Seckin ALAN, 19 Nisan 2012, 11:53:52

Seckin ALAN

Merhaba 0 hz ile 40 hz arası okumam gereken sinyaller var(Sinüsoidal sinyaller ).~6 kanal. Bunları sağlıklı olarak nasıl okurum en düşük kayıpla.
Sinyaller 1 mv ile 100mv arasında değişim gösteriyor. (Opamp ile yükseltebilirim.)
İkinci sorum bunların hesabını picttemi yaptırmak yoksa PC'demi yaptırmak daha mantıklı olur.
Teşekkürler
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

tmhzkhzhz

iyi gunler

olcum degeri ne kadar hassas olacak ornek:

27 hz
27.2 hz
27.24 hz
27.245 hz
27.2456 hz

gibi bunlardan hangisi en dusuk cozunurluk olacak yazarsaniz bildigim dahilinde olanlari tekrar yazarim

eger degerler surekli kontrol edilip kayit tutulacaksa bilgisayar destekli bir devre mantikli ,  yakininda bilgsayarin surekli
bulunmasi sorun olmayacaksa bilgisayarin ozelliklerinin cok iyi olmasina gerek yok cok eski bir pc is gorur ayrica kaydedilen degerlerin
internet ile ikinci uzaktaki bir bilgisayara aktarilmasi saglanabilir gerekirse

eger degerlerin belirli bir zaman icerisinde kaydedilip daha sonra bu verilerin okunmasi istenirse sd kartli bir devre yapip okunan degerler
surekli fat dosya sistemine sahip bir sd karta yazilir istenildiginde sd kart bilgisayardaki kart okuyucuya takilip degerler alinabilir
deger formatini siz belirleyin  yil ay gun saat dakika saniye gibi aciklamalarla not defteri tarafindan okunabilecek  log.txt dosyasina surekli yazilir

yada degerler in alinacagi toplam sayi adedine gore bir ekare secilerek bir devre yapilabilir daha sonra ekaredeki degerleri okuyacak
bir devre ile bilgisayara baglanir ve degerleri yorumlayacak bir program yazilip bilgisayar ortamina aktarilabilir

veya eternet destekli bir devre yapilip degerler surekli okunur ve internet ortamina aktarilarak uzaktaki bilgisayar tarafindan takip edilir
ve kaydedilir

siz secin mikrodenetleyici tarafinda hangi derleyiciyi kullaniyorsunuz bilmiyorum fakat  sd kart ,eternet icin sizi fazla ugrastirmadan program
yazabileceginiz mikro basic derleyicisi var  kullanmasi cok kolay , ccs c kutuphanelerini bulabilirseniz var bilgisayar ortami icin
visual basic 6 var

tabi butun bu secenekler icinden yapilacak secim projenin ust maliyet siniri  ve sizin bilgilerinizle sinirli

yapacaginiz secim den sonra yazdiklarim dahilinde bildigim kadariyla yardimci olmaya calisirim

tmhzkhzhz

tekrar iyi gunler
alttaki linkteki yaziyi okursaniz baslangic icin size yardimci olabilr yazidaki dusuk frekansli yuksek cozunurluklu frekans sayici
bolumundeki anlatim yeterli olurmu bakabilirmisiniz programi proton basicde yazilmis acik basic kodlari var basit bir test devresi de var
fakat sizin sinyali yukseltmeniz gerekecek yapabileceginizi yazmissiniz

http://antrak.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=1650&Itemid=95

Seckin ALAN

öncelikle teşekkür ediyorum.

Ürün geliştirmesi yapmayacağım şimdilik. Sadece olaylar hakkında bilgi topluyorum.
Çözünürlük olayına gelince ne kadar yüksek olursa benim açımdan o kadar çık iyi olur. Gelen sinyaller belirli bir aktiviteleri tasfir etmektedir. 0.1 Hz ile 0.4 hz aralığı mesela motorun döndüğü bilgisini vermektedir. (Hayali bir sistemdir. Gerçekte böle birşey yoktur.) 1hz ile 2 hz arası kapının açık olduğunu bilgisini vermektedir bunun gibi. 0.1hz hatta olabiliyorsa 0.01 hz çözünürlükler şahane olur. Paramız sınırsız şuan :) Daha önce frekans okuma işlemlerini yaptım ama büyük frekanslar üzerinde kayıplar gözardı edilerek oldu. Şimdi ise kayıpların en az şekilde olması gerekiyor.

Benim merak ettiğim diğer nokta böyle küçük frekanslarda sağlıklı işlemler yapabilir miyiz?
#####
edit:makaleyi okuyorum şimdi antraktaki
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

aslan_korhan

Düşük Frekansları ölçmek istiyorsan Frekans yerine Periot süresini ölçmek daha mantıklı.
Yoksa ölçme süresi fazla uzun olur ve çokta hassas olmaz.
Sinyali ilk olarak kare dalgaya çevir ve geçişlerin arasındaki geçen süreyi ölçtür...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ipek

bu kadar düşük frekanslar okunamaz değil fakat okunması zordur nette bunları okuyan bir sürü devre yapılmış ve çalışıyorlarda.

fakat ticari bir frekansmetre bunu HC4046 PLL ile x10 x100 yada x1000 yaparak rahatça okuyabiliyor.
örnek amatör radyocuların sıklıkla kullandığı CCTSS 88.5 hz frekansmetre ile okumaya kalkar isen 10 okumada belki doğru rakamı görürsün

oysa frekansmetre'nde period ölçme yeteneği var ise 10 okumanın 9'zu doğru neticeyi verir