turn off devresi

Başlatan cengizeem, 19 Nisan 2012, 16:21:47

cengizeem

arkadaşlar merhaba. siteye yeni üye oldum. mükemmel bir site.öncelikle bunu belirtmek istedim.
soruma gelecek olursak.
benim bir devreye ihtiyacım var. bu devrede 24Vdc ile çalısacak.
akımı verdiğimizde 3-5 sn çalışıp daha sonra ilk çekilen akımın yarısına yada yarısından biraz daha fazlasına düşürecek bir devre.
yani başlangıcta devreye enerji verdiğimizde 500mA çekiyorsa, 3-5 sn sonra 300-350mA çekmesini sağlayacak
böyle bir devreyi tasarlayabilir miyiz? az komponent olması tabiki terciğimiz. maliyet açısından
çok teşekkür ederim şimdiden ilgililere

yamak

Şöyle bişey yapabilirsin:
Mesela bi ledi sürdüğünü farzedilim. Ledi bi tane rölenin ortak ucuna bağlarsın. Rölenin de bi kontağına atıyorum (hesaplamaları sen yaparsın) 1k,diğerine de 5k lık direnç takarsın.Röleyi de bi tane transistörle sürersin.Transistörü de bi tane zamanlayıcı devresiyle sürersin.Zamanlayıcı devresine bi tane buton takarsın.Butona bastığında kondansatör sarj olur kondastör boşalana kadar röle çekili kalır ve led 1k lık direnç üzerinden sürülür kondansatör boşalınca röle atar bu sefer de 5k lık direnç üzerinden sürülmüş olur.

cengizeem

anladım da çok komponent olur böyle. sade bir devre gerekli bana aslında. sadece transistörlerle halledebileceğim.

aslan_korhan

Röle yerine transistör kullanabilirsin.
1 Transistör + 1 adet NE555 ile yapabilirsin.
Hatta sadece 2 Transistör ile de yapılabilir.
1. Transistör 5sn gecikme için 2. Transistör akımı değiştirmek için.

Diyelim bir LED bağladın. Bunun Anodu +'da ve 2 adet seri direnç ile şasede.
Bu iki dirençin arasına transistörün kolektörünü bağlıyorsun. Emiter ise şase.
Base'ine ise yine RC devreli basit tek transistörlü bir geçikme devresi bağlıyorsun.
ilk enerji verdiğinde LED'e bağlı sadece 1 direnç devrede olacak ve yüksek akım gececek.
5sn sonra ise transistör 2. seri dirençi devreye sokacak ve daha az akım akacak.

Biraz fazla basit olur ve Hysteresis oluşur.
Yeterli gelmezse 1 transistör daha ilave edip Schmitt tipi bir anahtarlama kullanırsan daha keskin bi şekilde yüksekten düşüğe geçiş yapar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

cengizeem

aslan bey size zahmet basitçe devreyi cizebilir misiniz. bir uğraştıracak ama

cengizeem

yok mu arkadaşlar yardım edecek olan