EE tipi Ferromanyetik nüve

Başlatan aslan_korhan, 19 Nisan 2012, 23:27:13

aslan_korhan

Elimde böyle 2 adet E tipi Ferromanyetik malzemeden oluşan bir trafo var. Bunun adını sanını bilen varmı ?
Teknik bilgileri olmadan bir işe yaramayacak yoksa :(
2,5KW güç alırmıyım ?  :( 50KHz'i geçmeyi düşünmüyorum...

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ahfxg

Bu bir EE70 tipinde nüvedir.
50kHz'de çalıştığını düşünelim. 1mm gap boşluğu versen kısaca hesap şu şekilde olur.

W=½(B^2/Uo)*(A*lgap)*f=½*(0.3^2/4pi10^-7)*(20*15*10^-6)*(1*10^-3)*50000=1kW yapar.
Demekki neymiş 2,5mm boşluk versen 2.5kW alabilirsin.

FAKATTTT!!!

Kullanacağın akım ve gerilim değerlerinde saracağın endüktansı ya da trafo yapısını buraya sığdırabilir misin bilmiyorum.

Gerçi 2,5kW almak sadece trafoda bitse neyse :)
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

aslan_korhan

50V - 50A almayı düşünüyorum. Baktım hesap tutmuyor 40A bile olabilir.
Tabi 50A için bildiğimiz bakır tel mantıksız. Şu şerit bakır hatlardan bir yerden denk getirirsem o şekilde kullanacağım sekondere.
Full-Bridge ve IGBT kullanmayı düşünüyorum. Gerçi Half-Bridge ile bile baya yüksek güç alıyorlar ama mantıken maks. 1.4KW dendiği için full'de karar kıldım.

Tabi birde materialini bilmek lazım ferronun. N27'mi N87'mi ?  Baya fark var aralarında.
Ferro'nun çatır çatır çatladığını biliyorum  ;D Nasıl bir doyuma ulaştıysa artık. Material ne olduğu belli olmayınca böyle oluyor.

@ahfxg
O zaman 10mm boşluk bırakarak 10KW güç alayım  ;D

dhan000

biraz konu dışı olacak ama formuldeki Uo ve A neyi ifade etmektedir...

ahfxg

@dhan00:

Uo=4pi10^-7
A=Kesit alanı

@aslan_korhan:

İstersen 20cm bırak MW güç al :D
Unutma ki verdiğin her hava boşluğu kaçak endüktansını arttıracak bir etki yaratır. Fringing field etkisini söylemiyorum bile. Nette bir araştırma yap istersen.
Kesinlikle Full-Bridge kullanman lazım zaten. Yalnız bakır şerit kullanman sana çok avantaj sağlamayabilir skin effect hesabını göz ardı etme.
Akım ripple değerine göre artı nüvede ısınacak. Nüveyi çatlatan bu zaten, yoksa neye çatlasın gariban. Feritlerde biz genelde B=0.3Tesla değerinin aşmamasını isteriz. Yoksa nüve doyuma gidiyor ve ısınma daha da artıyor.

Açıkçası hesaplamadım ama muhtemelen o değerler için bu nüve sana çok çok küçük gelecek. Sargılar en başta sorun olacak.

Erol YILMAZ

SMPS trafoları, Mosfet, IGBT sürme teknikleri yani kısacası Switch mode teknolojisi ile bir süredir ilgileniyorum.
Ferit malzemenin hava boşluğunu açtıkça endüktans değerinin büyüdüğünü de biliyorum yalnız bu işlemin
kaçak endüktansı artırdığını bilmiyordum.

@ ahfxg;

Teşekkür ederim...

z

Ters yazdın, hava boşluğu arttıkça endüktans azalırken kaçak endüktansda artar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahfxg

@Allegro: L=N^2/R

R=Lgap/(UoA)

Buradan yola çıkarsak endüktans azalıyor, yalnız nüvenin enerji tutma kapasitesi çok fazla artıyor. Fringing etkisi yüzünden ise kaçak endüktansları çok fazla artmaya başlıyor ve bu da direk verimsizlik demek. Kaçak endüktansı genellikle deneysel olarak bulabiliyoruz. Ben bugüne kadar doğru düzgün işleyen bir formülasyonunu görmedim.

z

Hava aralığı arttığında nüvenın enerji tutma kapasitesı artmıyor. Hava aralığı arttıkça hava boşluğunda depolanan enerji artıyor.
Enerjiinin nerede ise tamamı hava boşluğunda kalıyor.

ahfxg

@z: Hocam sen bu kadar çok biliyorsan neden yazacağına bizim ufak tefek nüans farklılıklarımızı belirtiyorsun. Allegro bir ben iki.

z

Ufak tefek nüans farklılığı değilki bunlar.

Yazmamı istemiyorsan yazmayayım. Alınma.

aslan_korhan

Bildiğim kadarı ile ETD59 nüve EE70'den daha ufak fakat birçok 2KW civarında uygulama gördüm bununla yapılmış.
Inverter kaynak olsun ( 100A ) Ayarlı güç kaynağı vs...
ETD59 daha mı uygun acaba ?

Üzeri yalıtılmış Bakır şeritlerden bulamayacağımdan bildiğimiz 1mm civarında bakır teli parallel kullanmak zorunda kalacağım.
En iyisi böyle olacak sanırım. IGBT'leri ise Gate sürücü trafosu ile süreceğim...

z

Bir uygulamamda yeterince uzun bakır folyoyu karkas eninden biraz dar kesip bunun bir yüzüne kağıt band yapıştırıp elde ettiğim şerit sargıyla trafomun sekonderlerini sarmıştım.

Aşağıdakine benzer bir iletken oldu.

aslan_korhan

Aynen bende bu şekilde istiyorum fakat 50A için ince gelebilir öyle bir folyo...

z

Değişik kalınlıklarda folyolar var. Fakat kalınlık arttıkça işlemesi zorlaşacaktır.

İnternette ETD59 nüvenin gücüyle ilgili dokuman ararken aşağıdaki dokumana ulaştım.

Bu adamlar ETD59 ile 3kW transformatör yapmışlar fakat frekans 500Khz.

http://www.wcmagnetics.com/images/pdf/wcm408.pdf