PIR sensörden gelen algılamaları ayarlama

Başlatan SERCE, 20 Nisan 2012, 10:32:05

SERCE

Merhaba arkadaşlar kısa bir süredir bende PIR sensörlere karşı bir ilgi başlamış gidiyor.Bir pır sensör buldum.Bu Pır dan gelen algılamaları
pıc e okutmayı düşünüyorum.PIR boyut olarak küçük, yapacağım devreye göre uygundur.
Ayrıca 180 derecelık acıyla ve 15m uzaklıkta algılama yapıyor ve hasasiyet oranı çok yuksektir.Bunun için pır denetleyici
entegre kullandım ama  Algılama süresi bazen 1-2 dakikaya kadar sürebilmektedir.Düzensiz bir şekilde algılama süresi oluşmaktadır.
Acaba algılama mesafesini  nasıl düşüre bilirim ve PIR ın algılama suresini nasıl ayarlayıp PIC e okutabilirim. Umarım kafanızı fazla
karıştırmadım. :)

SERCE

ferit06,
Verdiğin linke baktım  sensör elimdeki pır a benziyor.Acaba linkteki programın basıc olanı yok mu? Belki programın hex i var ama bendeki
pıc 12f 675  program sende varsa göndersen sevinirim.

SERCE

Eeee Kimse yardım etmeyecek mi? Elimdeki sensörün özeliğine göre bir program yazamadım. Çünkü sensörden gelen bilgileri
pic okurken takılı kalıyor.benim istediğim sensörden gelen sınyalleri pıc e okutup belli sınyal sayısında bozuru ötürmektir. Elinde buna benzer
bir programı olan yada yardım edebilen yok mu?

subram

hangi sensörü kullanıyorsun hocam. datasheet şema vs yok mu?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

subram

niye herşey taksitli oluyor ki. şema yokmu? hangi devreyi kurdunuz? nasıl bir bağlantı yaptınız?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

SERCE

Her şeyin taksitli olmasından çok aslında durumun izahını yukarıda  biraz yapmıştım. Bir şey olmaz yine anlatayım
şimdi linkini gönderdiğim PIR ın algılamalarını 12f675 e okutup istediğim algılama sayısında bozuru ötürmektir.mesala 8. algılamada
bozur ötsün.Şema olarak basit bir şemadır ISIS te pıc in 7.bitine sınyal jenatörünü,6.bite led ve 5. bite bozuru bağladım
hepsi bukadar şimdi diyeceksiniz bukadar anlatacağına şemayı gönderseydin kusura bakmayın proteus programında bugun biraz sorun
var.