Sıfır Geçiş Dedektörünün çıkışını Pic ile algıyamıyorum....

Başlatan elektroacemi, 20 Nisan 2012, 14:02:28

elektroacemi

Arkadaşlar resimdeki devreyi az birkaç değişiklik ile yaptım (+15V yerine +5V ve -15 V yerinde Nötr bağladım), osiloskopta inceledim, sıfır geçişlerde  logik tersleme oluyor ve 50HZ lik kare dalga çıkıyor. Fakat çıkan kare dalgayı PIC hep lojik0 algılıyor... Pull up bağlayıp denedim bu seferde lojik1 algılıyor... Nedeni ne olabilir

kralsam

elektroacemi

Bulursam deneyeceğimde şuan bulamadım, ama bakınıyorum

Çıkışdaki LOJİK1    2V  pic bunu 1 algılamaz mı ?

z

Madem besleme voltajlarını +5v ve 0 yaptın çıkıştaki 10K diyod vs ıvır zıvırı at gitsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektroacemi

12V verince çalıştı :)  10K ve diyodu çıkarınca 5 V yeter yani ?

kralsam

cemilkendir

elektroacemi

Alıntı yapılan: z - 20 Nisan 2012, 14:52:17
Madem besleme voltajlarını +5v ve 0 yaptın çıkıştaki 10K diyod vs ıvır zıvırı at gitsin.

Diyotu ve yanındaki 10k yı alsak bile çıkış genliği değişmiyor...

Besleme 12 volt olursa çıkış genliği 5.5 V civarında oluyor, 9 Volt en ideali...

z

Opamp cikisindaki 10K yi da yok edeceksin.

LM358 5v ile beslenirken cikisin TTL seviyenin sartlarini yeterince saglamasi lazim.

elektroacemi

Alıntı yapılan: z - 21 Nisan 2012, 11:43:04
Opamp cikisindaki 10K yi da yok edeceksin.

LM358 5v ile beslenirken cikisin TTL seviyenin sartlarini yeterince saglamasi lazim.

Diyot ile paralel bağlı olan 10k yı yok ettim, sonuç değişmedi...

z

9v isini gordu ve ugrasmama gerek yok diyorsan sen bilirsin fakat bu is 5v ile hallolur ve benim tercihim 5V beslemeden yana olur.

Uzaktan nasil bir sorunla karsilastigini anlamak zor. Zaten devre semani da begenmedim.

Oncelikle LM358 yerine LM393 kullanirdim. Her bir komparator cikisindan 5volta 4K7.

Komparatorlerin + girislerini topraga baglamak yerine 0.05...0.1v civarinda ofset verirdim.
Cikis ile + girise 100K...1M gibi bir direncle geri besleme yaparak da kucuk de olsa histeresiz olusturmakta fayda var.

Simdilik LM358 kullanip diger onerileri aynen deneyebilirsin.

frederic

Hocam simetrik 30 volt ile beslenmesi gereken opamp 5 voltta aynı performansı veriyormu acaba kafam karıştı?

z

LM358 tek besleme ile calisabiliyor. Sadece saseye yada beslemeye cok yakin sinyaller islenirken sorun yaratir.
Bir de  negatif giristen sinyal girilirse.

Burada negatif giristen sinyal giriliyor. Bu nedenle + girise ofset verilmesini onerdim. (Gerci giris sinyali AC sinyal fakat bu tek beslemede biraz kafa karisitirici)

elektroacemi