pıc farkı

Başlatan toprak0258, 21 Nisan 2012, 14:12:02

toprak0258

merhabalar...
Elimde daha önce alıp kulanmadığım 16f 628A 5 tane var ..yapmış olduğum devrelerde ise genelde 16f 628 kulanıyorum. özeliklerine baktım cidi bir fark göremedim..aynı devreye 628A yı programlayıp taktığımda istikrar sorunu cıkıyor..daha önce yaptığım basit programlarda değiştirdiğimde sorun gözükmüyordu.. Acaba aralarında cidi bir fark varmı enerji kulanımı veya haberleşme durumları (cünkü uart kulanıyorum) akım değerleri gibi noktalara takıldım..yoksa elimde bulunan entegrelerden kaynaklımı sorun cıkıyor (bu entegreler yaklaşık bir yıldır bendedir .nemlenme ve ıslanmış olabilirler) pic entegreleri uzun süre kalınca kendi kendine silinme durumu oluyormu.. hangisinden alsam daha iyi olur.(628 mi 628A mı ) yada markaları fark edermi...
selamlar...
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

ibrsel

Bildiğim kadarı ile 16F628A serisi 20MHz e kadar destekliyor.Ayrıca üretim teknolojisi yeni olduğu için çok daha az enerji sarfiyatı var 16F628 e göre... Bunun haricinde diğer özellikleri aynı.

K46

Ek olarak, A serilerine program yükleme süresi de normallerine göre çok daha hızlı oluyor.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

toprak0258

selamlar....
Ben yapmış olduğum devrede 4Mhz lik xtal kulanıyorum..fakat 628 kulanınca sorun cıkarmıyor..ama eski olan 628A kulandığımda bazen istikrarsızlık oluyor...merak etiğim piclerin hangi koşularda bozulabilir dış ortamlardan nekadar etkileniyorlar.. acab uzun süre sonra kendiliğinde silinme olayı yaşanabilirmi.. yada han marka picler daha sağlam oluyor...
teşekürler...

Maxim

marka !
sizdeki 16F628 ler hangi marka ?

K46

Alıntı yapılan: toprak0258 - 21 Nisan 2012, 19:14:18
selamlar....
Ben yapmış olduğum devrede 4Mhz lik xtal kulanıyorum..fakat 628 kulanınca sorun cıkarmıyor..ama eski olan 628A kulandığımda bazen istikrarsızlık oluyor...merak etiğim piclerin hangi koşularda bozulabilir dış ortamlardan nekadar etkileniyorlar.. acab uzun süre sonra kendiliğinde silinme olayı yaşanabilirmi.. yada han marka picler daha sağlam oluyor...
teşekürler...
Kodları 628A için yeniden derlerseniz, kararsızlık sorunu muhtemelen düzelecektir. Daha önceden düz tip için derlenmiş kod A serisinde sorunlu çalışabiliyor.
Ayrıca piclerin tamamını microchip firması üretir, farklı marka seçeneği yoktur. sıklıkla kullanılan 16xx serisi çevre şartlarından, besleme parazitlerinden vs. tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkilenir. Laboratuarda sorunsuz çalışan devreniz, eğer gerekli önlemler alınmamışsa, yakınından 380V hattı geçen yerlerde, onlarca röle, kontaktör, motor, trafo vs. bulunan bir işletme içerisindeki makina üzerinde çok farklı tepkiler verecektir muhtemelen. Bu yüzen picli bir devre yaparken, donanımsal ve yazılımsal filtreler eklemek gerekir. Pice yüklenen program kısa ve orta vadede kolay kolay silinmez/bozulmaz.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

toprak0258

selamlar..
Büyük bir M harfi var ve arkasında tayland yazıyor...istanbulda almıştım ...acaba bıraktığım yerin nemli olmasıveya uzun suredir bırakmış olmam sorun cıkarmasına sebeb olmuş olabilirmi...
teşekürler...

ahmets

Merhaba,
Evet 628A için yeniden derlemeniz gerekli. Ek olarak Microchip sitesinde 16F628A migration guide olacak, onu inceleyin. 628A birkaç noktada farklı imiş. O farklarla ilgili bir şey kullanıyorsanız sorun çıkması normal.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/40048a.pdf

Mucit23

Marka değilde kesin çinde kopyalıyorlar.
Çünkü geçen ay ebaydan yaklaşık 100 adet Pic 16F628A aldım. Fiyatı ucuzdu. Yani yaklaşık tanesi 1.5 TL ye kapıma ulaştı. Ama lakin 100 Tane içerisinde 9-10 tanesi üzerinde Pic 16F628A yazmasına rağmen 16F627A çıktı. Microchip böyle bir hata yapmazdı herhalde..
Diyeceğim o ki İşlemcilerinizi Sağlam yerden alın özellikle adet fazlaysa.

toprak0258

selamlar...,
ben toplu aldıım icin ucuz olduğunu düşünmüştüm...artık bilmiyorum...bendeki devrelerde 628 de calışıyor ama 628A da çalışmıyor...derlemeleri yaptım yine denedim ... bazen istikrarsızlık yapıyor...birde üzerinde yazan ile içi farklı olduğunu nasıl anlıyabilirmki...ayrıca bu özeliklerini anlatan neden Türkce kulanma klafuzları yoktur...birde tasarım gereği yanında olan regüle veya bobinlerden etkilenirmi....
teşekürler...