Rf alıcı verici hakkında...

Başlatan erdogan2734, 23 Nisan 2012, 15:09:06

erdogan2734

Öncelikle Herkese Merhabalar
Arkadaşlar bu haftaki konum RF. RF yedi butonla yedi farklı çıkışa farklı işlemler yaptırmak istiyorum. Yazılımı yazdım devreyi kurdum denedim çalışıyor. Ancak alıcı verici yerine sadece kablo kullanarak yaptım devreyi. Burda sizlere bir kaç soru sormak istiyorum. Ben alıcı ve verici anten v.s. de yapmak istiyorum bu konu ile ilgili bilgim yok ilk sorum böyle devre öreneği olan arkadaşlarımız varmı yada nasıl yapcağım ile ilgili görüşü olan. İkinci sorum yazılım dışında şifreleme olayını nasıl yapabilirim mantığı nedir bilen varmı? 3.cüsü programı Ete ve Aykut hocalarımın programlarından alıntı alarak yaptım burda veri göderirken İki defa gönderme işlemi yapılmış bazen burda 3 yada 4 tane de gördüğüm oldu bunun amacı nedir bir tane koysak olmazmı. Programda işaret koydum bakarsanız sevinirim. Hayırlı günler...
'****************************************************************
'*  Name    : AL.BAS                                      *
'*  Author  : [Erdoğan HALLAÇ]                    *
'*  Notice  : Copyright (c) 2012 [select VIEW...EDITOR OPTIONS] *
'*          : All Rights Reserved                               *
'*  Date    : 21.04.2012                                        *
'*  Version : 1.0                                               *
'*  Notes   :                                                   *
'*          :                                                   *
ASM
MCLR_OFF 
INTRC_OSC_NOCLKOUT 
ENDASM 
include "modedefs.bas"
CMCON=7
'*****GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI TANIT*****
OPTION_REG=7
TRISA=%00000001                       
TRISB=0                             
PORTA=0                            
PORTB=0                             

'*****DEĞİŞKENLERİ TANIMLA*****
AL VAR BYTE                         'BYTE CİNSİNDEN TANIMLAMA
GIRIS VAR PORTA.0
CLEAR                               'BÜTÜN DEĞİŞKENLERİ SIFIRLA
PAUSE 250                         '500MS BEKLE
PORTB=0

BASLA:

SERIN2 GIRIS,396,[WAIT("PBP"),AL]

IF AL=1 THEN 
toggle PORTB.0
ENDIF

IF AL=2 THEN 
PORTB.1=1
pause 200
PORTB.1=0
ENDIF

IF AL=3 THEN 
PORTB.2=1
pause 200
PORTB.2=0
ENDIF

IF AL=4 THEN 
PORTB.3=1
pause 200
PORTB.3=0
ENDIF

IF AL=5 THEN 
toggle PORTB.4
ENDIF

IF AL=6 THEN 
toggle PORTB.5
ENDIF

IF AL=7 THEN 
PORTB.6=1
pause 200
PORTB.6=0
ENDIF

PAUSE 200
GOTO BASLA
END

'*  Name    : VERICI.BAS                                      *
'*  Author  : [ERDOGAN HALLAC]                    *
'*  Notice  : Copyright (c) 2012 [select VIEW...EDITOR OPTIONS] *
'*          : All Rights Reserved                               *
'*  Date    : 21.04.2012                                        *
'*  Version : 1.0                                               *
'*  Notes   :                                                   *
'*          :                                                   *
ASM
MCLR_OFF 
INTRC_OSC_NOCLKOUT 
ENDASM   
include "modedefs.bas" 
CMCON=7    
'*****GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR*****
OPTION_REG=7
TRISA=0                         'PORTA ÇIKIŞ
TRISB=%11111011                 'PORTB.
PORTA=0                         'PORTA İÇERİĞİNİ SIFIRLA
PORTB=0                         'PORTB İÇERİĞİNİ SIFIRLA

'*****DEĞİŞKENLERİ TANIMLA*****
SYMBOL CIKIS=PORTA.0            'HABERLEŞME HATTI
SYMBOL TUS1=PORTB.0             
SYMBOL TUS2=PORTB.1
SYMBOL TUS4=PORTB.3
SYMBOL TUS5=PORTB.4
SYMBOL TUS6=PORTB.5
SYMBOL TUS7=PORTB.6
symbol TUS3=PORTB.7             

VER VAR BYTE                    'BYTE CİNSİNDEN TANIMLAMA 
PAUSE 500                       '500MS BEKLE
VER=0                           'İÇERİĞİ SIFIRLA

BASLA:
IF TUS1=0 THEN                  
VER=1                         
GOSUB GONDER                    
ENDIF                           

IF TUS2=0 THEN                  
VER=2                         
GOSUB GONDER                    
ENDIF 
IF TUS3=0 THEN                  
VER=3                          
GOSUB GONDER                   
ENDIF 
IF TUS4=0 THEN                  
VER=4                         
GOSUB GONDER                    
ENDIF 
IF TUS5=0 THEN                  
VER=5                          
GOSUB GONDER                    
ENDIF 
IF TUS6=0 THEN                  
VER=6                         
GOSUB GONDER                    
ENDIF 
IF TUS7=0 THEN                  
VER=7                         
GOSUB GONDER                    '
ENDIF 

PAUSE 100                       
GOTO BASLA                      

GONDER:
SEROUT2 CIKIS,396,["P","B","P",VER]   [b][color=red] ''Bu kısım neden ikitane'' ??????????[/color][/b]
SEROUT2 CIKIS,396,["P","B","P",VER]

RETURN                       

Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

ferdem

Devre örnekleri forumda olması lazım, pek sık konuşulan bir konu. Şifrelemeden önce modülleri basitçe haberleştirmelisiniz. RF haberleşmede basit modüllerle ancak tekrarlamalı göndererek haberleşebiliyoruz, alıcı modül ilk geleni kaçırıyor 2. geleni alabiliyor gibi durumlar oluyor. İyi çalışmalar.

tmhzkhzhz

iyi gunler
bu sekilde sadece kablo baglantisi ile calisir rf olarak kullanmak isterseniz verici ile aliciyi senkron etmeniz gerekir
alttaki linklerde turkiye icinde bulabileceginiz udea marka rf uniteler icin linkler ve nasil yapacaginizi anlatan turkce pdf ler var
inceleyebilirmisiniz

http://www.udea.com.tr/dokumanlar/ARX-34C.PDF

http://www.udea.com.tr/dokumanlar/ATX-34S%20KILAVUZ.PDF

http://www.udea.com.tr/anasayfa.aspx

erdogan2734

Alıntı yapılan: tmhzkhzhz - 23 Nisan 2012, 15:25:36
iyi gunler
bu sekilde sadece kablo baglantisi ile calisir rf olarak kullanmak isterseniz verici ile aliciyi senkron etmeniz gerekir
alttaki linklerde turkiye icinde bulabileceginiz udea marka rf uniteler icin linkler ve nasil yapacaginizi anlatan turkce pdf ler var
inceleyebilirmisiniz

http://www.udea.com.tr/dokumanlar/ARX-34C.PDF

http://www.udea.com.tr/dokumanlar/ATX-34S%20KILAVUZ.PDF

http://www.udea.com.tr/anasayfa.aspx

Data sheetlere baktım anladım sayılır. Yalnız şurada demek istediğini anlamadım? TX : preamble + sencron + data1+.....+dataX
Yani bilgi yollarken burda değişiklikmi yapacağım acaba?

erdogan2734

Arkadaşlar bu arada işyerinde bulduğum bir alıcı verici ile devreyi uzaktan çalıştırmayı başardım. Yalnız bilgi yollarken tuşlara uzun süre basmam gerekiyor yani bir gecikme söz konusu. Kablolu haberleşmde böyle bir şey olmuyor ancak kablosuz haberleşmede biraz gecikme yaşıyorum. Acaba programla alakalı olabilirmi dilerseniz videoda ekleyebilirim?

tmhzkhzhz

iyi gunler

alici ve verici devrenin programlarinin son halini eklermisiniz
bir ustteki mesajinizda senkron kismini anlamadim yazmissiniz programlarda hata varmi acaba
kullandiginiz alici verici moduller hangi marka model, hangi iletisim hizlarini destekliyor alici nekadar hassas
bunu sunun icin yazdim calistiginiz ortamdaki manyetik kirlilik alicinizi buyuk ihtimalde sasirtir
ornek:
alicinin yakininda calisan bilgisayar ,cep telefonu ,gonderme konumundaki telsiz , kablosuz ag sunucusu ,yakininda baz istasyon , surekli acilip kapanan kontaktorler benzeri cihazlar
piyasada satilan alicilarin filitreleri cok zayif cabuk etkileniyorlar
udeanin arx34 ve nrx34 olan 2 tane modeli var nrx34  daha hassas  ve pahali   
devrelerinizi beslediginiz adaptorun reguleleri ne kadar iyi 5 volt her zaman sabit kaliyormu gurultu seviyesi nedir
birde alici verici devreler calisirken aralarinda en az 50 cm mesafe olsun
antenleri varmi yoksa siz bir tel lehimlediyseniz anten tel uzunlugunun frekansa gore bir hesabi var dikkat ettinizmi 
mikrodenetleyicinin ,alicinin ,vericinin , besleme ye en yakin yerlerinden saseye 100 nf bagladinizmi
birde deneme bordunda degilde ilk once bir pcb cizin ve testlerinizi onda yapin borddaki temassizliklar kablo yol uzunluklari cok etkiliyor

kralsam

Bir ekleme yapmak istiyorum programda yukarıda yazdığın "TX : preamble + sencron +..."  kısmı yoksa muhtemelen yakalayana kadar bir kaç gönderimi kaçırıyor ve rasgele yakaladığında çalışıyor. Bu başlıkları eklersen daha verimli olabilir.

erdogan2734

Alıntı yapılan: tmhzkhzhz - 23 Nisan 2012, 19:04:07
iyi gunler

alici ve verici devrenin programlarinin son halini eklermisiniz
bir ustteki mesajinizda senkron kismini anlamadim yazmissiniz programlarda hata varmi acaba
kullandiginiz alici verici moduller hangi marka model, hangi iletisim hizlarini destekliyor alici nekadar hassas
bunu sunun icin yazdim calistiginiz ortamdaki manyetik kirlilik alicinizi buyuk ihtimalde sasirtir
ornek:
alicinin yakininda calisan bilgisayar ,cep telefonu ,gonderme konumundaki telsiz , kablosuz ag sunucusu ,yakininda baz istasyon , surekli acilip kapanan kontaktorler benzeri cihazlar
piyasada satilan alicilarin filitreleri cok zayif cabuk etkileniyorlar
udeanin arx34 ve nrx34 olan 2 tane modeli var nrx34  daha hassas  ve pahali   
devrelerinizi beslediginiz adaptorun reguleleri ne kadar iyi 5 volt her zaman sabit kaliyormu gurultu seviyesi nedir
birde alici verici devreler calisirken aralarinda en az 50 cm mesafe olsun
antenleri varmi yoksa siz bir tel lehimlediyseniz anten tel uzunlugunun frekansa gore bir hesabi var dikkat ettinizmi 
mikrodenetleyicinin ,alicinin ,vericinin , besleme ye en yakin yerlerinden saseye 100 nf bagladinizmi
birde deneme bordunda değilde ilk once bir pcb cizin ve testlerinizi onda yapin borddaki temassizliklar kablo yol uzunluklari cok etkiliyor
Sevgili tmhzkhzhz
Çok açık ve net bilgiler vermişsin çok sevindim teşekkür ederim.
Soyo marka bir alıcı verici devre kullandım ve board üzerine kurdum devreyi yakın mesafe olduğu için anten kullanma gereksinimi duymadım şu anda evden yazıyorum yarın kullandığım alıcı verici hakkında geniş bilgi veririm. Bu arada şifreleme yapmak istiyorum bunu nasıl yaparım birde 16f628 a kullanıyorum ama rx tx bacaklarını kullanmadım bunları kullanmam birşey farkettirirmi acaba? Yada bunları kullanırsam yukardaki sorduğum gibi kodlama yapmam gerekecekmi? Sevgiler iyi akşamlar :)

erdogan2734

Alıntı yapılan: kralsam - 23 Nisan 2012, 20:27:58
Bir ekleme yapmak istiyorum programda yukarıda yazdığın "TX : preamble + sencron +..."  kısmı yoksa muhtemelen yakalayana kadar bir kaç gönderimi kaçırıyor ve rasgele yakaladığında çalışıyor. Bu başlıkları eklersen daha verimli olabilir.
Sevgili kralsam
Program yukardaki program herhangi birşey ekleyip çıkarmadım sadece zaman aralıklarını değiştim.
Ve ek olarak sinyal gönderirken yada alırken verilen komutu. En başta sorduğum komutu 3 er defa yazdım.
Bunun dışında herşey aynı yarın işallah resim çeker devreyi ve programları tekrar eklerim...

MrDarK

Bana görede butona uzun süre basınca alıyor dediğinize göre parazitin datanızı bozma veya alıcı modulün datayı tek bir kerede yakalama durumu hava ve parazitten ötürü sorun olduğundan kendi sorduğunuz soruya cevap vermiş bulunuyorsunuz.

Neden 2 kere gönderiyor işte bana kalırsa sebebi bu . Ben olsam 2'den daha fazla gönderirim ne zararı var ki ? (: hatta data_gonder(); adında bir fonksiyon yazar serout'u orada yazarım birde for döngüsü içine alırım for döngüsündeki şarta 2-4-6-8 yazarak deneme yapar alıcının çekiş kalitesini test ederdim :)

Saygılarımla (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

erdogan2734

Arkadaşlar ilk rf denememdi bu ve çalıştırmayı başardık işallah endüstriyel anlamdada kullanacağız. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.