LCD Kontrast Ayarlama

Başlatan mehmetsanli, 23 Nisan 2012, 21:17:19

mehmetsanli

Merhaba arkadaşlar 18f4620 ile lcd kontrast ayarı yapacağım, sensöre elimi yaklaştırdığımda ekran kararacak uzaklaştırınca parlaklığı artacak.Kontrast ayarını nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tagli

Kararmak ve parlaklık kelimeleri insanın aklında ışık kontrolünü çağrıştırıyor. Senin kontrol etmek istediğin şey arka ışığın parlaklığı mı yoksa LCD içindeki yazıların kontrastı mı?

Arka ışık, beslemesine PWM vererek kolayca kontrol edilebilir. Kontrastın ise nasıl kontrol edildiğinden pek emin değilim. Normalde oraya bir pot bağlıyoruz elle kontrol için. Bir dijital pot ile sorun çözülebilir ama zor bulunan pahalı şeyler, bence hiç gerek yok. LCD kontrasyı, ilgili bacaktaki voltaja veya akıma bakıyor olsa gerek, hangisi olduğunu bilmiyorum. Ama iki durumda da, PWM verilerek olay çözülebilirmiş gibi geliyor bana.
Gökçe Tağlıoğlu

mehmetsanli

Arka ışığın parlaklığını kontrol edicem.Eyw hocam dediğin gibi pwm ile parlaklığını kontrol edicem çok sağolasın.

alper06

Analog Devices' da I2C ile kontrol edilebilen dijital potansiyometre entegreleri var. İşine yarayabilir.

mehmetsanli

Arkadaşlar ADC yapacağım ancak pıc den lcd ye bilgi gitmiyor.16F877 de çalışan program 18f4620 de çalışmıyor.Linklerde proteus çizimi ve programı var hatam nerede acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim.

https://hotfile.com/dl/155877393/9031474/main3.c.html
https://hotfile.com/dl/155877432/97d378f/12.DSN.html

yldzelektronik

Şemayı incelemedim ancak kodda gördüğüm \f satırı bana da soun çıkarmıştı.Kodlarından kaldırmanı tavsiye ederim.Ayrıca 16bitlik işaretsiz tamsayı için unsigned int16 kullanılır.Sen int kullanmışsın.O 8 bit.Header dosyanda ne var göremiyorum ama zaten konuyla ilgili bişey yoktur.İyi çalışmalar.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

gareven

basit gelebilir ama ldr kullanmayı denedin mi? ADC ile birlikte?