Bu devrenin Thevenin eş değeri nedir

Başlatan elektronikhobi, 23 Nisan 2012, 23:21:34

elektronikhobi

Bu devrenin Thevenin eş değerini nasıl buluruz.

Nasıl buluruz derken aslında Thevenin direncini buldum. Daha sonra doğrusal bileştirme yöntemiyle ("superposition") devreyi parçalara ayırıp ayrı ayrı önce sadece gerilim kaynağı varken, sonra sadece akım kaynağı varken ayrı ayrı hesaplayıp, sonra bu ikisini doğrusal bileştirme yöntemiyle toplayıp Thevenin geriliminin bulunacağını biliyorum.

Ama bu v gerilim kaynağı kısa devre yapıldığında, sadece akım kaynağı varken + ve - uçlardan okunan gerilim ne olur. Bu kısmı karıştırdım biraz  ::)

SpeedyX

Akım kaynağı ve ona paralel direnç gerilim kaynağına dönüştürülür, ortaya çıkan 2 seri direnç toplanıp tek direnç yapılır, birbirine paralel seri dirençli 2 gerilim kaynağı devresinin denklemi V1 - (I1 x R1) = V2 - (I2 x R2) dir.

Bu devrede kaynakları sırayla kısa devre ederek bulunan voltajlar toplanır.

z

R1 direncinin akim kaynagindan payina dusen akimi bulman yeterli. Bunu R1 ile carptiginda aradigin voltaji bulursun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronikhobi

Alıntı yapılan: z - 24 Nisan 2012, 00:08:30
R1 direncinin akim kaynagindan payina dusen akimi bulman yeterli. Bunu R1 ile carptiginda aradigin voltaji bulursun.

z çok sağol. Şimdi anladım sanırım. R1 üzerinden geçen akım da burada bir akım bölücü oluştuğu için

[jstex]I*R_2/R_1+R_2+R_3[/jstex]

olur doğru mu  ;)

ferdem

Akım doğru(parantez varsayimiyla), gerilim kaynağı kısa devreyken( buldugunuz akim)*R1 değeri ile akım kaynağı açıkken bulacağınız v değerini toplayarak vth bulabilirsiniz. Yerinizde olsam SpeedyX in önerdiği yöntemle de sağlama yapardım. Kolay gelsin.

elektronikhobi

Kaç kere sağlama yapıldı bir bilseniz  :D

z'nin gösterdiği yöntem çok pratik. Hatta burada da bahsetmiştim.

Ama akım kaynağı olan devrelerde bunu hep karıştırıyordum. Artık karıştırmam herhalde.