Akım sınırlama

Başlatan cengizeem, 24 Nisan 2012, 09:46:33

ferit06

Alıntı yapılan: cengizeem - 25 Nisan 2012, 11:42:52
çelişki yokki burda.
switch kullanrak değilde. hani opamp tarzında hangi kaynaktan geldiğini karar verip çıkışta ona göre bir akım verecek bir devre gerekli.

Ben soruyorum: Opamp nedir?,

@umberto sormuş: Mosfet nedir?

peki  Buton, Switch nedir?

cengizeem

o yukarıdaki devrenin olması imkansız.

bana başka bir devre lazım. hem o devre sabir akımda vermiyor.
iki transistörli akım sınırlayan yapı gibi mesela.
ama ben beceremedim onu maalasef

ferit06

Eğer  senin kaynağın tam 12 volt sabit voltaj verebiliyorsa,
                 LED lerin Sabit 2V ta çalışıyorsa,
                 Direncin ısı ile değişimini de ihmal edebilirsin ve o devre sabit akım verir.

Devre çok mu basit geldi?

Akım kaynağı şeklinde arama yap istemediğn kadar devre karşına gelecektir.

Not:bu konudaki son mesajımdır...

cengizeem

anladım. genede sağol.
biliyorum. aslında benimde kafamda bir devre var. ancak o devreyi istediğim zaman 100ma istediğim zaman 200ma yapamıyorum. bir kaynaktan 100ma sağlamak basit ama aynı diğer kaynak işin içine girince öyle olmuyo maalasef. en azından ben bulamadım. yukarıdaki switchli örnek maalasef aradağım devre değil. çünkü o kaynakta akım sabitlemesi için bir sürücü yok devre yok.

cengizeem

sanırım cevap verebilecek olan yok bu devre için

umberto

Bu devre bütün picproje camiasını aştı...(!)

cengizeem

aşmamistir bence. bir çok bilgili insan var burada

cengizeem

yok mu arkadaşlar cevap verebilecek olan

smartcard

ben anlamadım neden böyle bir devreye ihtiyaç duyduğunuza ve konuyu cevaplayan arkadaşlar harici bir çözümünüz olduysa bunu da duymak isterim sakıncası yoksa

cengizeem

aynı ledleri farkli 2 kaynakla beslemeyi uğraştım. benim ki hobi. switch ile değilde hani şöyle bir devre olsa yada iki kaynak için iki devre sonra bu iki devrenin ortak 5 ledi olsa. bir kaynaktaki akimi verdiğimiz de 100ma aksa. diğer kaynak ile 200ma. çok mu zor acaba. cevap veren yok

smartcard

5 tane ledi iki kaynaktan neden beslenir anlamış değilim anlamadığım için ben fikir yürütmekte zorlanıyorum herkes gibi ne işe yarayacak bu devre yada proje

umberto

Yazmıyım yazmıyım dedim yine dayanamadım.

Switch olmadan 2 kaynak nasıl açıp kapatılacak? Devre nedir? Devre neye göre 100ma yada 200ma verecek?
Canı isteyince 1. kaynaktan 100ma vereyim canı isteyince kendiliğinden 2. kaynaktan 200ma mi verecek ?

Siz ne yapmak istediğinizi bilmediğiniz için yardım edemiyor kimse size.

cengizeem

tamam şöyle olsun o zaman. iki kaynağı butonla kumanda edelim. birinci butona basinca ledler üzerinden 100ma. daha sonra ikinci butona basinca 200ma. yanlız akım sürekli sabit gelmesi lazım. sadece direnc olmaz yani. çift transistörlü yapi olabilir. opamp olabilir. regulatör olmasa iyi olur çünkü çok ısınıyo. sanırım çok başınızı agrittim. valla ne kadar teşekkür etsem az sizlere

t2

Bunu çizsen, hem kendin rahat düşünürsün hem de sorduğun şey anlaşılır.   aha lambalar bunlar burdan şuraya ceyran gidecek duruma göre ordan değil burdan gidicek dersin ok filan çizersin. olmaz mı?

cengizeem

olur aslında ama gerek yokki. olan sadece iki kaynak 12 voltluk. bunları kumanda eden 2 buton. 5 tane de led. bu kadar yani.