Akım sınırlama

Başlatan cengizeem, 24 Nisan 2012, 09:46:33

cengizeem

bende öyle biliyorumda. kafama şu takıldı acaba boost convertör olarak acaba lm2576dan daha iyi bir entegre var mı?

umberto

Mutlaka vardır.
Fakat sen projende herşeyi hallettin, sıkıntı olarak tek Lm2576'nın kalitesizliği kaldı ve bu entegreden daha kaliteli entegre arayışına girdin öyle mi ?

Önce mesajalrında hobi için yaptığını belirtmiştin. Önce sen şu 5 ledi bir şekil çalıştır. Projen ortaya çıksın. Daha sonra bak bakalım Lm2576 mı ısındı ? Daha iyisine o zaman bak. Kimse sana LM2576 kullanma çok kötü şu daha iyi demez. Eğer öyle olsa idi National bu entegreyi kaldırırdı. Kaldı ki senin proje 3-5 amper akım çeken, ripple dalgalanmalarından etkilenecek, yüksek frekans içeren bir devre değil.
Altı üstü led yakma işi.

Başka bir arkadaş akım sensörü ve pwm ile sürmeyi önermiş.Sen datasheetlerine bakmışsın ve yine olamdı yazmışsın. Neden olmadı bunuda açıkla da bizde birşeyler öğrenelim.

Bu arada merak ettim cengizeeem. Yaşın kaç , ve eğitim durumun nedir? Elektronikle alakalı bir okuldan mı mezunsun yoksa, düz lise mezunusun da elektoniğe ilgi alakan var öğrenmek mi istiyorsun ?

cengizeem

meselek yüksek okulundan mezunum.hobi amaçlı yapıyorum. hemde öğrenmek istiyorum aslında.
benim burda zorlayan. sabit akımı sağlasamda bu sabit akımı aynı lede farklı akımlarla uygulayamamk.
gerilimi yükselterek bir kara giriyorum ama.
sonuç olarak iki kaynak için bunu beceremişyorum

cengizeem

arkadaşlar tekrar meraba herkese. anladım ki bir önceki devrenin pek bir olabilir durumu yok. peki şu şekilde yapsak olur mu?
gene iki kaynak var. iki kaynakta bir butonla kontrol ediliyo. kaynaklardan 24 volt Geliyo. gene 2 voltluk 5 ledimiz var. şimdi bir butona bastığımızda 100ma. ikinci butona bastığımızda 200ma.  yalnız akimi sabitleme için gene bir devre yapmak lazım. yardımcı olacak varsa cook memnun olurum

MC_Skywalker

belki budur mudur dur???

cengizeem

burada akım sabitleştirilmemiş maalasef. sadece direnç yetersiz

umberto

Sadece Direnç neden yetersiz?

cengizeem

benim güç kaynağı 3-4 voltluk sapma ile çalışıyo. buda led için iyi değil. o yüzden yani

cengizeem

bir fikri olan yok mu arkadaşlar

elektronikhobi

Buradaki arkadaşlardan bir tanesi LM317 kullanarak yapılabilir demişti.

Burada LM317 kullanarak sabit bir akım kaynağının nasıl yapılacağı anlatılıyor.

http://users.telenet.be/davshomepage/current-source.htm

Burada da hesaplamaları var. Akım düzenleyici current regulator başlığı altında:

http://diyaudioprojects.com/Technical/Voltage-Regulator

Bunların hiç birini denemediğim için fazla yorum yapamayacağım açıkçası  ::)
Askerlerimiz Alman Seferi sırasında  Budin Kuşatmasını nasıl aştı?

elektronikhobi

Bu gün bu soruyu sordum. Lm317 kullanan yöntem çok basitmiş:

Burada Lm317 için referans gerilimi 1.25V. Çıkış gerilimi de basitçe:

[jstex]I=1.25/R1[/jstex]

Bir diğer yöntem ise işlemsel güç yükselteci operational power amplifier kullanarak bunu yapılabiyor. Bunlar hazır olarak satılıyor.

İleride bunların çalışma prensiplerini öğreneceğiz ama henüz bu konuyu işlemedik.
Askerlerimiz Alman Seferi sırasında  Budin Kuşatmasını nasıl aştı?

cengizeem

anladım kardeş bunu daha önceden denemistim. sağolasın.
regülatör değilde transistörle bir devre yapsak daha iyi olur.
ama beceremedim:) çok komponent kullanmış oluyorum sanki o şekilde.

Maxim

Alıntı yapılan: cengizeem - 04 Mayıs 2012, 12:05:11
anladım kardeş bunu daha önceden denemistim. sağolasın.
regülatör değilde transistörle bir devre yapsak daha iyi olur.
ama beceremedim:) çok komponent kullanmış oluyorum sanki o şekilde.

LM317 neden olmuyor ?

umberto

Transistörle yapsan neden daha iyi olur? Daha önce Lm2576 ile yapmayı düşünüyordun ki onda daha fazla elemana ihtiyaç var. Şimdi LM317 yi beğenmedin ?

Birde senin güç kaynagın 3 -4 volt arası dalgalanan nasıl bir güç kaynağı? dinamo vs tarzı birşey mi ?

ipek

Cevap veren arkadaşlarımızın sabrına hayran kaldım

http://en.wikipedia.org/wiki/Widlar_current_source

prensipte temel olarak aradığın budur daha fazla malzeme barındırır.

daha fazla sofistike hesap gerektirir LM317 ise bir direnç bir kondansatör

bu sayfadan geriye doğru yazılanlara ve verilen cevaplara bakarak, konuya hakim biri değilde bolca zamanı olan bir portre görüyorum..