Opamp Evirmeyen Çıkış Sorunu ?

Başlatan elektroacemi, 24 Nisan 2012, 10:38:18

elektroacemi

Arkadaşlar 12 V ac yi hiç bir kuvvetlendirme yapmadan artı periyotta bir eviren bir evirmeyen şeklinde ayırmak istiyorum, eviren kısımı yaptım (üstteki devre) evirmeyen kısmı yapamadım ....

Tagli

Yapmaya çalıştığın şeyi tam anlayamadım. Sinüs dalgasının artı ve eksi tarafta kalan kısımlarını birbirinden ayırmak mı istiyorsun? Bu konuların uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla bu işler opamp ile değil daha çok diyot ile yapılıyor.

Ayrıca, opamp devresinin eviren veya evirmeyen olması birşey değiştirmeyecek. Sonuçta senin sinyalin iki tarafa da gidiyor, yani hem artı hem eksi. İki devre arasındaki tek fark faz farkı (veya işaret farkı, nasıl düşünürsen) olacaktır.

Alttaki devre çıkışının eksi tarafa geçmemesi beslemeden kaynaklanıyor. Opamp negatif beslemesi 0 volt (toprak) iken zaten negatif bir çıkış bekleyemezsin. Sadece eksi çıkış versin istiyorsan pozitif beslemeyi toprağa bağlayıp negatif beslemeye -12 volt gibi birşey bağlamalısın.
Gökçe Tağlıoğlu

elektroacemi

Diyotla yapınca empadans sorunu olur diye düşünüyorum, amacım şu : üsteki devrede sinus u evirerek çıkış vermesini istiyorum, yanlız - besleme yerini nötr bağladığım için sinusun eksiye düştüğü yerlerde çıkış artı olduğu yerlerde normal çıkış verecek. Altaki devrede ise evirmeden aynı işlemi yapmasını istiyorum...

Tagli

Yapıyor gibi gözüküyor zaten  ??? Verdiğin ikinci grafik, olmasını istediğin şekil mi yoksa gerçekte gözlemlediğin durum mu? Eğer o grafik ulaşmaya çalıştığın durum ise, şu anda gözlemlediğin çıkış nasıl? Yok eğer o grafik şu anda gözlemlediğin ise, ulaşmaya çalıştığın şekil nedir? Sorun iki devre arasındaki faz farkı mı?
Gökçe Tağlıoğlu

elektroacemi

Alıntı yapılan: Tagli - 24 Nisan 2012, 11:40:26
Yapıyor gibi gözüküyor zaten  ??? Verdiğin ikinci grafik, olmasını istediğin şekil mi yoksa gerçekte gözlemlediğin durum mu? Eğer o grafik ulaşmaya çalıştığın durum ise, şu anda gözlemlediğin çıkış nasıl? Yok eğer o grafik şu anda gözlemlediğin ise, ulaşmaya çalıştığın şekil nedir? Sorun iki devre arasındaki faz farkı mı?

O ulaşmaya çalıştığım çıkış, şimdiki çıkış kare dalga ile sinusun toplamı gibi bir durum :(

Tagli

Gözlemlediğin şekli eklersen daha rahat yorum yapılabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

elektroacemi

Alıntı yapılan: Tagli - 24 Nisan 2012, 11:46:19
Gözlemlediğin şekli eklersen daha rahat yorum yapılabilir.

Çıkış bu, kare dalga olmasa işimi görecek ama....

Tagli

Devreyi fiziksel ortamda kurup denedim. Aynı sonucu aldım. Benim de kafam karıştı şimdi. Negatif besleme -1.5 volttan aşağı düşünce (yani 0'a yaklaşınca) çıkış saçmalayıp o garip kareyi oluşturuyor.

Dikkatimi çeken bir diğer şey de şu ki, her nasılda giriş sinyali de bozuluyor. Sinüsün altında kalan bölümün sanki frekansı farklı oluyor, yani şekil sinüs olmaktan çıkıyor.

Bir usta yorum yaparsa iyi olur. Benim aklıma bir açıklama gelmiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

bymrz

yanlış hatırlamıyorsam sinusun türevi  cosinus idi değil mi?

Yani türev alan bir op-amp yapılacak...

Doğrumudur?

http://www.diyot.net/op-amp.htm

Linkteki türev alan devrenin kullanılması gerekmiyor mu?

bymrz

asma

Merhaba
Bence sorun amacınıza ulaşmak için kullandığınız yöntem ve değerlerde.
Siz tam dalga doğrultmaç çıkışındaki sinyali oluşturmak istemiyormusunuz? (ben mi yanlış anladım)
Elde ettğiniz ve düzgün kabulettiğiniz yarım periyot bariz şekilde kırpılmış sebebi beslemeden yüksek çıkış elde etmek istesenizde op-amp ın bunu yapamamasıdır. 16 küsür tepe ve 33volt tepeden tepeye potansiyele sahip sinyali 12Vdc ile çalıştırdığınız op-amp a uygulayıp haksızlık ediyorsunuz.
Eğer amacınız doğrultmaç yapmaksa, op-amplı doğrultmaç yapabilirsiniz.
LM358 ile yapılmış bir örneği eklemeye çalışıyorum:
http://sound.westhost.com/appnotes/an001.htm
Figür 8