Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

2*16lcd karekterler karışıyor.

Başlatan F.T, 25 Nisan 2012, 20:19:06

F.T

selamlar.
forklift şarj cihazına yaptığım kart cihaza takılmadan önce sorunsuz.cihaza takıldıktan sonra program çalışmasına devam etmesine rağmen lcd de karekterler allak bullak hale geliyor ve bir daha cihazı açıp kapatana kadar düzelmiyor.şimdi kart trafo beslemeli,2 sekonder var biri ile pic lcd diğeri ile röle lamba besleniyor.ayrıca giriş ve çıkışlar optik izoleli,sadece analog olarak akü volt ve çekilen akım opamp üzerinden izolesiz giriş yapıyor, her tarafında 100nf kondansatör mevcut,röle kontağında 150ohm 100nf mevcut,hatta kontaktör kontaklarına da 150 ohm 100nf taktım ama bi türlü lcdnin sapıtmasının önüne geçemedim.ayrıca 4 ve 6 nolu uçlara 4,7nf ve 10k dirençte uyguladım.ayrıca lcd beslemesine direk uçlara 4,7mf taktım .ama olmadı.olmuyor.tabi yılmadan bu işi çözmeye çalışıyorum.sizinde değerli fikirlerinizden faydalanmak istiyorum.herkese paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum.iyi çalışmalar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

K46

Devrenin regülesinde 7805 mi kullandınız? röle bobinine paralel ters emk diyotu varmı, varsa ne kullandınız?
Daha önce bu tip sorunlar yaşadım ve aştım fakat, şema olmadan yorum yapmak çok zor.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

camby

cihaza takmadan once derken , şarj etmek ıcın baglantı yaptıgınız andan mı basedıyorsunuz?

Baglantı yaptıgınız andakı akım degerı voltajı anlık cokertıyor olabılır.

Bırdaha acıp kapatınca duzelıyor demenızden yola cıkarak :

Sorun sadece lcd de ıse , baglantı anını yazılımsal yakalayabılıyorsanız  LCD ye reset atıp bastan setup yapabılırsınız. Sorunun kaynagını bulmadan yazılımsal cozum uretebılırsınız bu sekılde

t2

Lcd boş data uclari gndye bağlannali

F.T

lcd boş data uçları gnd ye bağlı.kontaktör uçlarına bobin ve kontak uçlarına rc filtre kullandım.röle bobininde 1n4007 var.ayrıca bobin opto ile izoleli ve transformatörün farklı bir sargısından besleniyor.pic ve lcd 7805 ile besleniyor.
cihazda 10kw gibi bir transformatör mevcut bu trafo kontaktör üzerinden devreye girip çıkıyor ve 3 faz lı bir trafo.trafoyu ardarda devreye girip çıktığımda lcd gidiyor.şimdi kartın girişinde transformatör uçlarınada rc filtrem var.başka ne unuttuk anlamadım.üstelik ana transformatörden daha akım çekemedim.bide akım çekmeye başlayınca heralde farklı sorunlarla karşılaşırım diye düşünüyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mozkan87

LCD ana devreden uzakta mı eğer uzakta ise LCD'ye veri yazmayacağınız zamanlarda RW pinini High konumda bırakın ancak bu durumda lcd output modunda olacağı için ilgili işlemci pinlerini input yapmak gerekebilir. Yada RW pini LCD'nin üzerinden 1k ile pull down yapın.

94220039

Aynı sorun bende de var. Cihaz 3 Fazlı 10 kVA bir motoru belli aralıklarla sağa ve sola çeviriyor. Kontaktör her çekişinde lcd sapıtıyor. Hatta bir süre sonra LCD bozuluyor. Gerçek çözümü bulabilmiş değilim. Ancak arkadaşın dediği gibi her kontaktör çekme işleminden sonra LCD'ye reset atıp geçici bir çözüm buldum. Ama LCD'nin bozulmasına bir çare bulamadım. Denemediğim yol kalmadı. Umarım bu soruna bir çare bulunur da bende rahat bir nefes alırım.

Birde yine arkadaşın birisi şu an ismini hatırlamıyorum. Şöyle bir not düşmüştü.

"Herşeyi denememe rağmen sorun çözülmedi. Sorunu ancak LCD'ye giden yassı kabloyu bakır folyo ile sarıp folyoyu şaseye bağladığımda çözdüm"

Ben bunu da denedim. yine olmadı.

Maxim

o varmı bu varmı demek yerine gerçek şemayı koysanızda millet fikir yürütse ?

F.T

F.T

2*16 lcd ye yazı gönderdik.daha sonra bu yazdıklarımız dogru yazıldımı yazılmadımı okuyup nasıl dogrularız?

genelde RW ucunu şase ye çekiyoruz.LCD Yİ sürekli yazmada kullanmak için.
ben şimdiye kadar RW nin değerini anlamadım.anlayan varsa  basit örnekle anlatsa çok memnun olurum.

mozkan87

LCD'nin RW pinini grounda çektiğiniz bir durumda LCD'den geri veri okuyamazsınız. LCD read moduna almak için bu pinin 1 yapılması gerekiyor. Bu pin 1 yaptıktan sonra, LCD eneable pini bir yapılır ve LCD'nin data hattından LCD'nin o adresteki verisi okunuyor. C ile yazılmış LCD kütüphanelerini inceleyebilirsiniz.

F.T

bilgiler için teşekkürler.yapmış olduğum kartta lcd zaman zaman çevresel faktörlerden karışıyor bu tip bir durum olduğunu anlayıp ekranı resetleme gibi bir ihtiyacım var.bunun için yazılımsal olarak tabiki protonda ne gibi önlem alınabilir.

FUNKY

bir ara motorsikletime pic ile elektronik ateşleme (cdi) ile uğraştım .  ilk çalıştırmada pic yandı . nedeni   ateşleme bobini ve buji de masada  bir karış mesafede idi. dediğiniz  bence doğrudur çevresel  manyetik alan  etkisi.. role kullanılıyorsa  her enerji verildiğinde  manyetik alan oluşa bilir.

mozkan87

Proton hakkında hiçbir fikrim yok ama LCDREAD diye bir komut var aratınca yalnız onunda açıklamalarında grafik LCD için olduğu yazıyor. Mutlaka karakter lcd içinde vardır diye düşünüyorum. Protonun kullanma klavuzuna bi göz atın.