eeprom hakkında....

Başlatan canbulut, 27 Nisan 2012, 16:38:50

canbulut

s.a arkadaslar.bir eeprom çalışmam var.24bc1024 üzerinde çalışıyorum...bilgileri string 9 haneli olarak yazıyorum ve okuyorum.nedense hep 63,127,255 gibi geçiş yerlerinde yazmayı yapamıyor veya okumayı.arıza o kadar karışıkki 127. adrese kadar yazma yapmazsam 63. adreste yazma yapabiliyor.sorun olmuyor.fakat gel gelelim 127.adrese ulaşacak kadar yazma yaparsam sıkıntı çıkıyor.kaldıki ben önce bunu aşıp daha sonra 65535ten sonrasına nasıl yazarım diye uğraşacaktımki daha bunu halledemedik.yardımlarınızı bekliyorum

canbulut

65535ten sonrasına yazma aklınızı karıştırmasın.arkadaslar öncelikli ilk problemimi çözmeme yardımcı olursanız sevinirim.

mdargut

Hocam eepromlar hakkında çok bilgili değilim ilk kez Atmel'in bir eepromunu kullandım bende fakat bende bir sorun olmadı. 24bc1024 diye aratınca birşey bulamadım. Katalog yada bir link ekleyebilirseniz bir bakalım kataloğa belki gözünüzden kaçan birşey vardır.

canbulut

1024 diye aldım fakat büyüteçlede bakmama rağmen yazıları tam okuyamıyorum:( fakat bir tane daha var elimde onun üzerinde farklı yazıyor.ortadaki kısımda 24bc256 yazıyor:((ve datasheetini bulamıyorum:((fikrimin olmadığı bu entegre için burdan yardım bekliyorum:((

tmhzkhzhz

iyi gunler su anda kullandiginizi yazdiginiz eepromu hic duymadim

dogrusu
at1024  veya 24c1024

1024 kilobit
131072  byte

proton basicde yazma ve okuma ornegi altta  pic basic ve proton basic birbirine yakin dillerdir rahat anlarsiniz

yinede anlamadiginiz yer varsa yazin

Device =18F4550
Xtal 4
All_Digital = TRUE
Declare LCD_Type 0
Declare LCD_DTPin PORTB.0
Declare LCD_ENPin PORTB.4
Declare LCD_RSPin PORTB.5
Declare LCD_Interface 4
Declare LCD_Lines 2

Declare SDA_Pin PORTD.3
Declare SCL_Pin PORTD.2
Dim sayac As Dword
Dim var1 As Byte
Dim var2 As Byte
Dim var3 As Byte                     ' We'll only read 8-bits
Dim Address As Word                  ' 16-bit address required
Dim Control As Byte           ' Target an eeprom

DelayMS 500
Cls
'goto oku
  sayac=131071

'ekare yazma komutu'
  var1=1
  Control= %10100000
Address =sayac.Word0
Control.1=sayac.16                        ' Write to address 20
  BusOut Control , Address , [ var1 ]  ' Send the byte to the eeprom
DelayMS 100
Print At 1,1,"yazdim ",Dec var1
  DelayMS 1000
                            ' Allow time for allocation of byte
  oku:                         

'ekare okuma komutu'

Control=%10100001       ' Target an eeprom
Address =sayac.Word0
Control.1=sayac.16                 ' Read the value at address 20
BusIn Control , Address, [var1] ' Read the byte from the eeprom

Cls
Print At 1,1,"okudum ",Dec var1         
dur:
GoTo dur

canbulut

kardeş pek yazdığın kodları anlayamadım.tanımlamalar dışındakiler yabancı geldi.ben iyisimi bir tane net bildiğim at24c1024 veya benzeri bir şey alayım onunla deneyim.yine olmazsa buraya yazacağım teşekkür ederim ilginize.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.