PIC ile GSM Uygulaması

Başlatan temetnosce, 29 Nisan 2012, 23:30:27

temetnosce

Merhaba arkadaşlar ,
Sitede ve elektronik yazılımda yeniyim. Bir prototip geliştirmek istiyorum.
GSM destekli alarm sistemi. Alarm çaldığında gsm sahibine mesaj çeksin yada arasın.

Bu sistemin ev hatla çalışanı var DTMF ile ....

böyle bir sistem için hangi entegreler veya nasıl bir yol izleyeceğim...

Yardımcı olursanız sevinirim.

serhat1990

GSM Modülleri mevcut piyasada fazlasıyla bu modüller işinizi görecektir.

temetnosce

Teşekkürler arkadaşım... Sonradan farkettim..

mokan

gsm modüle pahalı gelir dersen, eski bir cep telefonu bul. Telefonun hızlı arama özelliğini kullanarak (mümerik tuşa uzun süre basınca, o tuşa atanmış numarayı arama) hızlı aramayı atadığın tuşu röle ile kısa devre ettir, oradaki numaraya çağrı atsın. Lisede yaptığım güvenlik sistemi projesinde kullanmıştım bu yöntemi. Hem gsm modüle para vermedim hemde kullanılmayan eski bir cep telefonunu değerlendirdim :)

temetnosce

Gsm modül fazla pahalı değilmiş...   O daha sağlıklı bence....   yinede sağol dostum...  :)

serhat1990

daha iyi aynen birçok özellikte mevcut ayrıca...

alper06

SIMCOM marka gsm / gprs modüller güzel.
TD elektronik getiriyor.

SIM900'un geliştirme kiti var.
180 tl civarı fiyatında.

Tavsiye ederim.

JKramer

Bu tip modülleri kullanırken hat seçimi nasıl yapılıyor? Faturalı hatlarda sabit ücret var, kontörlü hatlarda da galiba belirli bir süre kontör yüklenmezse hat iptal ediliyor.

MrDarK

Bu tarz sistemler en iyi işlem  ; kontorlu hesaplar kullanarak aylık ödemesini yapmak olur bence. Örneğin reklam gibi olmasın ama avea'nın her yöne 500 dk her yone bin sms paketleri hatta modül ile internete bağlanacaksa 1gb internet paketleri var. Böyle bir modül için 1gb kota çok büyük bile. Bu pakedin aylık fiyatı 20 tl bence gayet ideal.

Böyle bir sistem için uygulanacak yol ise şöyle olmalıdır.

1- Sizin projenize uygun yetenek ve yeterliliğe sahip bir modül bulunur.
2- Kullanılacak sistemin şeması çizilir.
3- Hafızası büyük bir pic seçilerek protatip hazırlanır.

Fiyat konusuna gelince ; eğer hazır demo kitler kullanırsanız bana kalırsa hem sizin kullanacağınız özelliklerinden fazla özellik olur demo kitlerde hemde modül fiyatını 2'ye katlar böyle kitler. Önerim kendi çizimizi kendiniz yapmanız (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

alper06

Büyük çapli işlerde operatörlerin sadece daga hattı açık olan hatları var.
ses ve mesaj gönderemiyorsunuz. Sadece gprs açık.

Ciddi işlerde sms gönderilmez hocam.
GPRS üzerinden TCP/IP bağlantı en güvenilir olandır.