birkaç sorum var

Başlatan mikro, 01 Mayıs 2012, 21:42:06

mikro

arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı akşamlar
1. sorum htech c de port isimi nasıl deyişir örneyin pbp da bu şekilde SYMBOL TUS= PORTB.0 bunun c karşılığı
2. sorum pıc 16f84 a 8 bit deniliyor bunun 13 tana giriş çıkışı yokmudur 13 bitmidir portb 8 pini var o yüzdenmi 8 bit oluyor bu bit işini pek anlamış deyilim datashette her pın için 8 bit deniyor örneyin porta1 de 11100010 bu şekilde nasıl işlem gördürecem  bunu bana açıklarsanız sevinecem bir mikrodenetleyicinin kaç bit olduğunu nasıl uygulandığını açıklarmısınız  herkese teşekkürler

MrDarK

İlginç ve farklı sorular, Sanırım bu işlere yeni yeni başladınız. Hi-Tech seçimi güzel önce bununla başlayayım.

#define Tus RB0 // Port B'nin 0.bitini artık programda Tus yazarak kullanabilirsin.

2.soruna gelirsek mikrodenetleyiciler 8 bit - 16 bit işlem yapabilirler. Tabi bu denetleyicinin türüne görede değişebilir. Denetleyicide tüm işlemler aritmatik matematik vs 8bit üzerinden yapılır. Toplama çıkarma vs. PORTB ise mikrodenetleyicinin kullanıcılara giriş çıkış ve mikrodenetleyicinin özel fonksiyonlarını kullanmamız için bizim kullanımıza açılmış bir register'dır. Adamlar portB'nin 8 bitinide kullanabileceğimiz şekilde dışarı pin şeklinde vermişler. Vermeyedebilirlerdi. Keza bunun gibi aslında 8 bit görünen ve 8 bit işlem yapılan ama dışarıya sadece 3 tane pini verilmiş portlarda bazı özel piclerde mevcut.

Bilemiyorum sorularına cevap verebildim mi. Hatalı yada yanlış bilgilendirme yaptıysam affola saygılar sevgiler (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mikro

cevabınız içinteşekkürler nette bazı sorulara cevap bulamadım bu işede yeni başladım c öğrenmemde biraz zor oluyor öğrenmek zor olduğu kadar öğretmekte zor çok güzel açıklayıcı kaynak bulamadım şimdiye kadar binray desimal hexdesimal birazda pıc bilgisi ama c dilinde çok eksiğim çalışıyorum vakit buldukca teşekkürler