Güç kaynağı seçimi

Başlatan skara1214, 02 Mayıs 2012, 14:41:01

skara1214

şimdiye kadar 5 volt ve 12 volttan başka hiçbirşeye gerek duymadım ve adaptörlerle işi kotardım.Şimdi size çok basit gelebilecek ama benim bilmediğim bir konuyu danışmak istedim.Bir sistem tasarlayacağım. 36 voltluk bir güç kaynağı olacak elimde diyelim ve bana 24 volt 2 amper,15 volt 2,5 amper ve 5 volt 1 amper gerekli.Bunlar için güç kaynağı seçerken bunların amperlerini toplayıp ona göre bir güç kaynağı seçeyim(bu örnekte 5,5 amper 36 voltluk) yoksa bunların güçlerini toplayıp ona göremi bir güç kaynağı seçmeliyim?(36 volt 3 amper(108 watt) gibi)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mozkan87

Kullanacağınız regülatöre göre bu sorunun cevabı değişsede, en garanti yöntem 36V 5,5A lik bir güç kaynağı olacaktır. Eğer lineer regülatör kullanacaksanız zaten en az 5,5A lik bir kaynak seçmelisiniz ama eğer switching mode kullanacaksanız kullandığınız sistemin verimine göre 36V 4 A lik bir güç kaynağıda işinizi görebilir. Ama tavsiyem en az 36V 6A lik bir güç kaynağı kullanmanız yönünde.
Linner regülatörlerde 36V üzerinden çektiğiniz akım ile regülatörün çıkışından çektiğiniz akım hemen hemen aynıdır. Ama switching mode regülatörlerde(tasarıma göre) giriş akımı ile çıkış akımı farklıdır. Eğer giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark az ise akım hemen hemen eşittir ama aradaki fark arttıkça giriş akımı çıkış akımından küçük olur.
Özetle linner regülatör için en az 5,5A lik bir kaynak kullanmanız gerekir. Switching mode için kullanılacak devrelerin verimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

skara1214

switching mode kullanacağım hocam ve düşüncem l2576 yada l2596.

mozkan87

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2576.pdf
linkteki dökümandaki, 9. sayfadaki 1.grafiğe(grafik no:01147635) bakarsak yaklaşık 35V giriş, 5V 3A çıkış için verimlilik %75-80 arasında değişiyor. Biz en düşük verimi alalım ve %75 diyelim. Çıkıştan 5V 3A çektiğimizi varsayıyorum ve çıkış gücünü 15W olarak ele alıyorum. Burada 15W giriş gücünün %75 'ine karşılık geliyor. Yani giriş gücünü (15x100)/75 = 20W olarak buluruz.
Sizin örneğini verdiğiniz gibi bir sistem için hesaplamları yaparsak,
5V  1A ------> 7W
15V 2,5A --->44W
24V 2A ------>57W
toplamda 108W bir trafo işinizi görecektir. Ama bu verim olayı hassas bir konu devreyi kurup verimleri deneysel olarak saptamak iyi olacaktır.

asma

Merhaba
Güç kaynağınız, kullanıcağınız üç ayrı gerilimi aynı anda mı verecek, yoksa ayarlı tek çıkış mı olacak?
Her durumda neden 36V diyerek başlıyoruz?
Lineer seri tip regülatör kullanıcak olsaydın; trafo voltajın 24Vac ve karşılık gelen DC voltajın 33V civarında olacaktır. Trafo gücünü 2Adc için 33Vdc ye göre 66W güç harcayacağını düşünerek seçmelisin.  70VA 24Vac (~3Aac)
smps ile 57W yeterse 60W trafo kullanıcaktın. Tek ve sabit voltajda iki tür arasındaki fark ısı olarak (kayıp güç) ortaya çıkar.
Yani switching mode doğru seçim olacaktır.
Tek sekonder gerilimi (24Vac) ve üç ayrı regülatör için verimlerine göre güç toplamı yeterli olacaktır. (smps için)
Lineer olsaydı tek sekonder kullanmak hata olurdu ve akımları toplayıp filtre kondansatöründeki voltajla güç hesalanırsa 5,5Ax33V 180wattı geçiyor. 200VA trafo ile 100VA trafo arasındaki fiyat veya ebat farkı çok önemli değil.  8) Oluşacak ısı başının belası olur. Farklı sekonder sargıları ısıyı azaltır, trafo gücünü azaltır, özel sarım olacağı için maliyet pek değişmez. (24Vac/3A 15Vac/3,5A 7,5Vac/1,5A) 135W

Kullandığın devrelerde hem 24V hemde 12V aynı anda kullanılmıyorsa 12/24 kademeli çıkış ve 5V sabit çıkış yeterli olur. Bu trafonu 60wata kadar düşürebilir, iki regülatör entegresi ve daha küçük kutu+plaket ile maliyette düşer.  ;)
Kolay gelsin.

skara1214

hocam 36 volt meanwellde bulunan bir dc güç kaynağı olduğu için seçiyorum.Yani ac hesap yapmama gerek yok sadece dc olarak hesaplama yapacağım.Bunun içinde dc güç hesabı yeterli olur diyorsunuz yani?