sabit akım kaynağı

Başlatan Erkan Gench, 16 Ağustos 2004, 01:29:58

Erkan Gench

merhaba akım miktarını pwm ile ayarlayabileceğim bir sabit akım kaynağına ihtiyacım var. böyle bir devre varmıdır? (1-2 Amper kadar)

tercihen kolay bulunan parçalar olursa harika olur.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

z

Zamanında 1Kw 1A lik dediğin gibi sabit akım kaynağı yapmıştım.
Ticari bir proje olduğu için şema yerine teorisinden bahsedebilirim.

Alundra, ama öncelikle güç aralığını belirtmen lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Merhaba;
Alundra, Max gerilim ne kadar olacak?

AlundrA

ne oldu biri benimi çağırdı :):D

tamam anlaşıldı herkes edaboard'u takip ediyor burda.

neyse AlundrA eski adım şimdi Erkan Gench.
yapabilirim!

Erkan Gench

merhaba ben detayları vereyim en iyisi
amacım çeşitli tiplerdeki şarjlı pilleri pic yardımıyla şarj etmek. yani akıllı ve hızlı bir şarj cihazı yapmaya çalışıyorum. bu konuda bayağı ilerleme kaydettim fakat ayarlanabilir bir sabit akım kaynağı bulamadım. güç elektroniği konusunda çok iyi olmadığımı söylemeliyim.

aslında sürpriz olacaktı ama bunu pic proje için bir makale olarak hazırlıyorum. lm317 datasheet'inde bir sabit akım kaynağı bağlantısı var lm317 için. bunu kullanarak pil şarj olayını hallettim fakat farklı pil takıldığında veya pil şarj olduktan sonra boşalmasını engellemekte kullanılan 'düşük akımlı şarj modu' için kaynağın akımını ayarlayamıyorum.

kısacası cihaz 1-2 saat içinde bir çok çeşit pili şarj edebilecek hızda. hepimizin işine yarayacak bir cihaz olacak inşaallah. bunun için max 2.5 A 15 V kadar verebilecek bir kaynak lazım.

şu an microchip'in konu hakkında bir makalesini inceliyorum orada güzel bilgiler var. (picref-2 adında)
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

z

Pic ile bahsettiğin projenin aynısını yapmıştım. Akımdaki rıpıl önemli olmadığı için Step down tipi yapıyı bu işle kullanabilirsin.

Benim yaptığım pil akımını okuyup pwm değerini ayarlayarak yazılım yoluyla akımı istenen değerde tutmaktan ibaretti. 870 ile yapmıştım.

Erkan Gench

hocam bahsettiğim microchip'in dokumanında da aynı sistem kullanılmış. herhalde bu işin en iyi yolu bu.

rica etsem step down buck convertorler hakkında ve akım sezme hakkında biraz bilgilendirirmisiniz beni. bu konuda bilgim var ama sizin tecrübelerinizden yararlanmak isterim. bir ufak şema olsa iyi olur. dediğim dokumanda şemalar var ama pek bulunmayan parçalar kullanılmış. vaktiniz yoksa önemli değil ben araştırır bulurum.

z

Şemadaki malzemeleri piyasada var olanlara göre seçebilirsin. Kritik hiç bir malzeme yok. NPN Tr i 2N2222A minik diyodu 1N4148 seçebilirsin.
Üstteki Tr nin bias direnci 1K alttakiler 10K olabilir. Endüktansa bağlı diodun schotky olmasında fayda var. Endüktansın ve çıkışındaki kapasitenin değerini hesaplaman gerekecek. Araştırırsan gerekli bağıntıları bulabilirsin.

PWM frekansı olarak 8..20 Khz seçebilirsin. Opampı tek besleme kullandığın takdirde sadece şarj akımını algılarsın. Çift besleme kullanırsan çıkışta alacağın pozitif voltaj değerleri şarj akımıyla, negatif voltaj değerleri de deşarj akımıyla, orantılı değer verecektir. Opamp icin LM358 guzel secim olacaktir.

Opamp çevresindeki elemanlar V/I cinsinden kazancı ve pwm rıpıldan kurtulmak için filitre oluşturuyor. Çıkıştaki RC filitrede akımla orantılı voltajın  yeterince düzgün olmasını sağlamakta. Dolayısı ile eleman değerleri kullanacağım PWM frekansına bağlı olacak.

Pile seri bağlı direnç değeri, sarj akımına, opamp devre kazancına ve PIC in Vadc max giriş seviyesine bağlı olarak hesaplanacak.
Elektrik kesilmelerinde bataryanın Mos üzerinden varsa +V hattındaki yüke doğru boşalmasına engel olmak için ilk girişe seri diyod bağlanabilir.

t2

Step Down regülatörün yabancısıyım. Bu devrede  bobin filan kullanmasak nasıl olur.

Rezistif  yük için kullansak, pil doldursak. Akımı da kontrol ettik diyelim. Bobin ve diyod nasıl bir güzellik sağlamaktadır.?

Bu sayfadaki proje için düşünüyorum.
https://www.picproje.org/index.php/topic,3921.msg193169.html#msg193169