Devre Güç Problemi

Başlatan GRaFiT, 03 Mayıs 2012, 13:05:26

GRaFiT

Merhabalar,
Elimde bir arkadaştan geçme bir çizgiizleyen devresi var. Zaten daha önceden de çalışmamış fakat hataayı buldum. Arkadaş güç beslemesini 3 adet 7805 'i paralel bağlayarak yapmış ama burada ki güç yetersiz kalıyor motorları ve aynı zamanda devreyi besleyemiyor. Nasıl bir işlem yaparak bu problemi çözebilirim. Diğer herşey sağlam tek sorun beslemede.

Yardımlarınızı bekliyorum.
http://teknokoliker.com - Kişisel Web Sitem

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

GRaFiT

İnternette ve isis te L2576 hakkında hiç birşey yok? nasıl birşey bu ?

cengizeem

sanırım LM2576 yı kastetti arkadaş.
benimde bu entegreyi kullanan arkadaşlara bir sorum var. hem sizede faydası olur belki
bu LM2576 da giriş çıkış arasındaki gerilim farkı 15 volt olsa ısınma sorunu yasanırmı arkadaşlar.15 to 30 şeklinde

umberto

15 to 30 olmaz. Lm2576 Step Down regulator. 30V to 15V olabilir.
LM2576 3A regülatör. Eğer çıkışından sürekli 3Amper çekersen bir ısınma olur ama linear regulator kadar el yakacak düzeyde ısınma olmaz.
Ne kadar akım çekeceksin ?

tmhzkhzhz

iyi gunler

isis de denedim calisti sorun yok gibi gercek devrede ne olur bilmiyorum fakat hatirladigim kadariyla daha onceden boyle bir devre yapmistim

guc transistorunu ihtiyaca gore degistirebilirsiniz direnc 5 watt tas direnc degeri biraz asagi yukari degisebilir sorun olmaz

cengizeem

Alıntı yapılan: umberto - 03 Mayıs 2012, 13:31:38
15 to 30 olmaz. Lm2576 Step Down regulator. 30V to 15V olabilir.
LM2576 3A regülatör. Eğer çıkışından sürekli 3Amper çekersen bir ısınma olur ama linear regulator kadar el yakacak düzeyde ısınma olmaz.
Ne kadar akım çekeceksin ?
kardeş bunun lm2576 ADJ olanı var. onlarda yükseltme oluyor. datasheette öyle yazıyor en azından. 15to 30 ve akımda 0,5A
ısınma yapar mı ?

tmhzkhzhz

tekrar iyi gunler

yukaridaki resimdeki regule cok fazla isinir sogutma sorun olmazsa kullanabilrsiniz fakat bu seferde batarya dan  olusan isi sebebiyle
kullandiginizdan fazla enerji harcamis olursunuz eger batarya sorun degilse kullanabilirsiniz

yada robotunuzun mikrodenetleyicisi nedir bilmiyorum eger pwm modulune sahip bir mikrodenetleyici ise ve sizde acik kaynak kodlari varsa
pwm unitesini ilave edceginiz bir guc arttirici devre ile kullanabilirsiz  hem bu sekilde motorlarin calisma hizini yazilimsal olarakta kontrol edip
degisik davranis sekilleri kazandirabilirsiniz eger acik kaynak kodu yoksa devre semasi uzerinden yeniden program yazabilirsiniz bende yardimci olurum   pwm unitesi yoksa  mikrodenetleyici uygun olanla degisebilir robotta su anda hangi mikrodenetleyici var

kontrol devresi icin bir tane 7805 yeterli olur sanirim sadece kontrol devresi ne kadar akim cekiyor

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

umberto

Alıntı yapılan: cengizeem - 03 Mayıs 2012, 13:48:14
kardeş bunun lm2576 ADJ olanı var. onlarda yükseltme oluyor. datasheette öyle yazıyor en azından. 15to 30 ve akımda 0,5A
ısınma yapar mı ?

Datasheet'in neresinde yazıyor Step Up voltaj yükselttiği ? Zaten Entegre Ctep Down Regulator

GRaFiT

tmhzkhzhz teşekkür ederim
yaklaşık yarım saattir internette bu tür devrelere bakıyordum. Benim devrede yaptığım araştırmalarda gördüğüm sorun şu arkadaş 3 adet 7805 den 2 sini paralel bağlamış ve buradan sensörleri ve motor sürücü l298 i beslemiş. Diğer 7805 ile ise Pic besleniyor Sensörleri söküp voltajları ölçtüğümde yaklaşık 3,5 civarına düşüyor bu da bütün sistemi kararsız bırakıyor.  Bu sekilde devreyi beslesem l298 ve sensörler için yeterli kalır mı? çok fazla vaktim kalmadı ve ıspartada ikamet ettiğimden dolayı parça temininde de sıkıntı yaşıyorum. Acaba bu devre güçü tam olarak sağlar mı? Pic olarak 16f877 yi kullanıyorum.
ve PWM modülüne nasıl güç artırıcı devre uygulayabilirim acaba?

cengizeem

haklısında çıkışta girişten bağımsız bir şekilde 40 volta kadar yükseldiğini gösteriyor. ondan dedim yani

tmhzkhzhz

iyi gunler
devrenizin semasini ve pcb ye monte edilmis halini bilmiyorum  l298 in datashetinde yanlis okumadiysam 2 amper gozukuyor

ustteki regule 5 amper guc saglar gozukuyor isis de , gercekte daha once kurmustum fakat hatirlamiyorum calismasinda bir sorun yok gibi

cizgi izleyen robotun ebatini ve agirligini bilmiyorum eger kucuk bir seyse bu kadar guc cekmesi normal değil elektriksel veya mekanik problemler
var gibi sanki  motorlari elinizle rahat cevirebiliyormusunuz  devre uzerinde 7805 ler haricinde isinan baska devre elemani varmi devreyi tam cozebildinizmi  birde robotu  kac volt kac amper batarya ile besliyorsunuz robot calisirken batarya voltajı kac volta dusuyor
daha once cizgi izleyen 1 kg agirliginda bir robotun duz zeminde hareket ederken 600 ma akim cektigini gordugumu hatirliyorum
bu sorularin tumune net cevaplar yazabilirmisiniz  eger dusundugum gibiyse sorun baska olabilir pwm deki guc yukseltme icin devre semasi ni
hazirliyorum birazdan resmini eklerim  birde mikrodenetleyici nin acik kaynak kodu varmi yokmu yazmamissiniz eger siz yazacaksaniz hangi programlama dillerini biliyorsunuz daha dogrusu pwm unitesini calistirmayi biliyormusunuz   pwm unitesinin ilgili portu bostami

GRaFiT

Sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yaptığım büyük bir hatamı sonunda geçte olsa fark ettim. Ben şuan Li-Po bir pil almadığım için normal 9V iki pili birleştirip deniyordum Bunlarda yetersiz kalıyormuş. Şuan bir güç kaynağı ile devreyi besledim çalışıyor. Motorları PWM modülü ile kontrol edeceğim. Programlama için kullanabildiğim program Proton İde
Sisteme gelen yaklaşık 10 volt olmasına rağmen Pwm modülü çalışırken ölçü aleti ile ölçtüğüm değer 6 volt oldu. yaklaşık 4 voltluk bir kayıp söz konusu. 
PWM çalıştırmayı tam olarak biliyorum diyemem bu konuda bazı sorunlar yaşıyorum.

tmhzkhzhz

iyi gunler
bir onceki mesajimda  pwm kullanmak isterseniz bir guc yukseltici devre kullanmaniz gerektiginden bahsetmisim yanlis anlatmisim
aklima daha once kullandigim bir devre ile ilgili sema geldigi icin siz l298 kullaniyorsunuz guc yukseltici devre yapmaniza gerek yok
alttaki linkde bu sekilde calisma yapan arkadasin actigi konuda nasil yapilacagi yaziyor

https://www.picproje.org/index.php/topic,39204.0.html

robot projenizde ilerleme oldumu proton basic in son surumunu kullanmak isterseniz link altta tam hatirlamiyorum fakat bir ara pwm le ugrasirken kullandigim eski versiyonlarda pwm unitesini tam calistiramamistim tamamiyle eski versiyondaki hata yuzunden
en son versiyonu bende yeni kurdum test ediyorum  fakat bir onceki versiyonda hata yok oda alttaki linkde ki konunun onceki sayfalarinda
var

https://www.picproje.org/index.php/topic,29075.60.html