RS232 ile haberleşme teknikleri hakkında.

Başlatan vastar, 06 Mayıs 2012, 23:21:10

vastar

Merhaba arkadaşlar,

Üzerinde çalıştığım bir projede sahadan topladığım sıcaklık ve voltaj değerlerini bilgisayardaki bir arayüz programda göstermeyi hedefliyorum. Şu an için ekranda sadece verileri göstereceğim ancak yakın gelecekte, sahadan topladığım bilgileri zamana bağlı grafiğini çizdireceğim. Real time graph denilen olay.
Pic kullanıyorum arayüz program olarak da matlab de bir gui yapıyorum.

Tecrübenize danışmak istediğim konu şu. Belli aralıklarla veri okunacak atıyorum 5 saniye,

İhtimal 1:
Arayüz programdan pic e bir karakter göndererek deneyi başlat komutu gönderirim. Bu komutu alan pic belli zaman aralıklarla bilgisayara veriyi gönderir ve bilgisayarda bir kesme oluşturup veriyi işlerim.

İhtimal 2:
Bilgisayarda bir timer oluşturup belli zaman aralıklarıyla pic e veri isteği gönderirim ve aldığım bilgiyi işlerim.

İhtimal 1 de periyodikliği pic sağlarken ihtimal 2 de periyodikliği bilgisayar sağlamakta.

Sizce hangisi daha mantıklıdır. Artıları eksileri nelerdir?

Şimdiden teşekkürler.

camby

Bu tip sistemlerde genellikle ıletısım hattında 1 adet master , ıstedgınız sayıda slave cıhaz olur. Master ıstedıgı zamanlarda cıhazlara ısteklerde bulunarak verı toplar.

Iletısım katmanı olarak coklu cıft yonlu ıletısım destekleyen rs485,
ıletısımın standartlarını olarak  modbus kullanabılırsınız.

Bu kadar derıne ınmek ıstemezsenız rs485 uzerınden kendınız basıt protokoller gelıstırebılırsınız. Fakat bu protokun ozellıgı arttıkca ıcınden cıkılmaz bır hal alır , halı hazırda kullanılan denenmıs pratık protokollere benzemez. Verı guvenlıgını de saglamak zorlaşır.

Sorunuza gelecek olursak , master(matlab) perıyodık olarak slave e ıstekte bulunmalıdır. Slave sureklı hazır bır sekılde masterın ıstegını beklemelıdır.