bir sensörden gelen 16 bitlik dijital bilgi nasıl okunabil

Başlatan fishbones, 17 Ağustos 2004, 14:13:45

fishbones

Herkese merhaba,

pic basic plus ile bir senörden gelen 16 bitlik verileri işleyebilmek için hangi komutlar kullanılmalıdır. 16F84 bu işte kullanılabilir mi yoksa başka bir pic mi kullanmalıyım?

pot komutu'nu daha önce kullandım ama dijital bilgi girişi hiç yapmadım.
bu konu hakkında kaynak kod yada uygulama linki verebilir misiniz?

iyi çalışmalar....

fishbones

Merhaba biraz ilerleme kaydettim sanırım  :D ,

Aşağıdaki program ile kullanacağım sensörden 16f877 ile bulduğum örneklerden LCD'ye veri yazdırdım. Başlangıç değeri 32704 olan ve sanırım 65536 aralığında bir veri alacağım ve ekleyeceğim program kodlarında bu değereri kullanarak işlem yapabileceğimi düşünüyorum. (hatam varsa düzeltin lütfen) Elektronik konusunda da fazla bilgili sayılmam ve sensörü aldığım yer dijital çıkış verdiğini söyledi. (bence analog çıkış veriyor)

Takıldığım 3 nokta var şimdilik.

1. bu sensörü 16F84 ile kullanmak istersem neler yapmalıyım. Bildiğim kadarıyla A/D dönüştürücü kullanmam lazım. Gördüğüm bir örnekte A/D dönüştürücü için 16F84'ün tüm B portu kullanılmış bunu tek bir pin'den nasıl yapabilirim.

2. Eğer satıcının dediği gibi dijital çıkış veren bir sensörse yine aşağıdaki mantıklamı (A/D girişlerini mi kullanmalıyım) yoksa başka bir yol var mı? Yani gelen digital bilgiyse bunu alıp işlemenin başka yolu var mı?

3. Sanırım aşağıdaki programda belirtilmediği için 8-bit veri işlemi yapılıyor. 10 ve 12 bit kullanma şanşım olduğunu biliyorum. Bit sayısını arttırmama gerek var mı? Varsa sebebi daha hassas ölçümler yapabilmek mi?

device 16F877            

declare lcd_type 0
declare lcd_dtpin portc.4
declare lcd_enpin portc.2
declare lcd_rspin portc.3
declare lcd_interface 4
declare lcd_lines 2

ADIN_TAD                  FRC
'bu satır RC osilatör mü tanımlıyor      

ADIN_STIME   100
'bu satır ise sanıyorum ms cinsinden veri giriş zamanı        

XTAL = 4             

Delayms 500         
Cls                 
TRISA =%00000001      
ADCON0 = %10000000

dim x as Word
x = ADIN 0
print at 1,6, dec x

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin...

ahmetu

arkadaş iyi de bu sensörün ismi cismi yokmu, devlet sırrı gibi saklarsan kim nasıl yardım edecek sana dimi ama  ;)

fishbones

:oops: Haklısınız yazdığımı düşünüyordum, ACS-750 SCA-075 akım sensörü, normalde 2,5 V çıkış veriyor akım arttıkça yükseliyor. :oops:

Veli B.

Sanırım C ile yazılmış.PBP değil.Analog çıkış veriyorsa, pic ile 10 bit çözünürlüğe kadar çalışabilirsin.Yani ref voltajın misal 5 v ise 5/1024 v hassasiyetle ölçüm yapabilirsin.değişkeni word yada AdresH ve Adresl için iki ayrı değişken(byte) tanımlayarak yapabilirsin.Dijital çıkış veriyorsa, henüz sensörü incelemedim ama birkaç yol var.A/D kullanmana gerek yok ozzaman.

ahmetu

bu sensörün çıkışı analog, 25 C'de yüke bağlı değilken 2v5 çıkışı var eğer circuit cellar mart 2004 sayısına ulaşabilirsen pic mcu ve picbasic kullanılarak yapılmış bir örnek var, örnek lcd yerine seri porta çıkış veriyor bende bu sayı olmadığı için şema hakkında fikir veremiyorum bunu da internetten buldum kısaca bu sensörün çıkışını analog digital çevrimle okuman gerekli.

Buda projenin picbasic kodu ftp://ftp.circuitcellar.com/pub/Circuit_Cellar/2004/164/164-Bachiochi.zip

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

Üstat acs750 olarak aratınca direkt olarak pdfler geliyor.
Allegro Current Sensor750 olarak geçiyor,100A e kadar ölçebiliyormuş.
Sadece çekilen değil yüklenen akımı ölçebileceğini düşünüyorum.LM35 A-C-CA gibi bir çalışma mantığı var.Negatif sonuç ta ölçebiliyor.Henüz tam incelemedim.0 amper için kırılma noktası 2,5v.Her 1 amper için 2500mv+20mv çıkış veriyor.10 amper için 2700mv gibi.Dolayısı ile sevgili Ahmetu'nun dediği gibi ADC kullanman gerekli.

Kaç ampere kadar ölçmen lazım?
50 A e kadar, uygun referansla 100ma bile gözlemliyebilirsin.

z

Ucuz 4 Amperlik bir sey ariyordum. Su anda LEM kullaniyorum ama cok tuzlu. En son aldigimda sanirim otuz kusur Mark idi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

Sevgili Fishbones,
Bu sensörü nereden ve ne kadara alıyorsun.Eğer mahsuru yok ise cevabına memnun olurum.
Tel vb verebilirmisin?

fishbones

Arkadaşlar hepinize yanıtlar için çok teşekkürler. 16F877 kullanmaya karar verdik.

Kadıköy'den Rom Elektronik'ten aldım. KDV'li fiyatı 10.500.000 TL.yaklaşık 6$ civarı
Tel: 0216 339 61 19-20

Dijital bilgi girişi için sanırım PULSIN komutunu kullanmam gerkiyor
direk değişkene atama yaparak kullanabiliyorum.

Bu arada 16F84 ile kullanabilmem için bir örnek gönderebilir misiniz? Daha önce A/D dönüştürücü kullanmadım hiç. Zaten pic olayında da, elektronikte yeniyim. Ama güzel işler çıkar bu pic'ten bi ana önce iyice öğrenmek lazım.

Bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz bi kurs falan var mı? TurkEngineers.com da ilanı olan eğitime gitmeyi ve burdan başlamayı değerlendiriyorum. Bu hususta fikirleriniz bekliyorum.

birumher

Dijital bilgi için puls in komutunu kullanmana gerek yokdirek 16F877 nin ADC sini kullanman işini görüyor. Benim anlamadığım birşey mi var ?
Birkan.Herguner

Veli B.

84 ile düşündüğün anlamda A/D yapamazsın.A/D modülü olan bir işlemci kullanmalısın.877 gibi.
Dijital bilgiye neden ihtiyacın var ki.Sensörün analog sinyal veriyor.

fsan

Alıntı yapılan: "katana"84 ile düşündüğün anlamda A/D yapamazsın.A/D modülü olan bir işlemci kullanmalısın.877 gibi.
Dijital bilgiye neden ihtiyacın var ki.Sensörün analog sinyal veriyor.

merhaba fishbones,
aynen "katana" nin dedigi gibi sensor cikisindaki DC voltaji ölceceksin..

16F84 ile yapmak istersen:
"ETE" ustanin yaptigi 16f84 voltmetre projesi var asagida
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP/files/16F84%20Voltmetre%20-%20Proje/

Alıntı yapılan: "katana"Allegro Current Sensor750 olarak geçiyor,100A e kadar ölçebiliyormuş. LM35 gibi bir çalışma mantığı var. Henüz tam incelemedim.
* 0 amper için kırılma noktası 2,5v.
* Her 1 amper için 2500mv+20mv çıkış veriyor.
* 10 amper için 2700mv gibi.

ever ETE nin verdigi BAS dosyasinda ufak bir degisiklik yaparak olayi cözebilirsin.

Kolay gelsin

fishbones

Arkadaşlar ben bu sensör için değil başka işlerde kullanmak için dijital bilgi girişini öğrenmek istemiştim.

Yardımlar içiniz tekrar teşekkürler..