PLastik Enjeksiyon Makinaları için Tasarruf Cihazı

Başlatan Erol YILMAZ, 08 Mayıs 2012, 11:03:52

Erol YILMAZ

Son günlerde Plastik Enjeksiyon makinaları için tasarruf cihazları dikkatimi çekmeye başladı...

Enjeksiyon makinaları sabit debi ile çalışan modelleri için enerjinin çoğu gereksiz yere harcanıyor.
Özellikle plastik malzemenin soğuması zamanında geçen süre boyunca...

Bahsi geçen sürede hidrolik motorunu kapatan bir sistem var.
Tüketilen güç makinanın büyüklüğüne bağlı olarak 20-150kW arasında...

Bu sistem %40 hatta %50 ye varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Bu konu hk. bilgisi olan var mı ?

erkan614

var biz taktırdık o namı değer "tasarruf cihazını"
bildiğin inverter makinan eğer yeni modelse enjeksyon anında gereken hidrolik güç ve açma kapamadaki hidrolik güç için 0-10v çıkışı varsa takıyosun hidrolik pompasına bi inverter.
%25 garanti tasarruf :)
2. olarak makinanın reziztans kısmınıda cam elyaf ile ikinci bir kaplama yaptırmanızı tavsiye ederim garanti %15 de ordan,
tasarruf cihazı diye fahiş fiyat vermeye kalkarlar aldanmayın inverter fiyatları bellidir zaten ona göre +montaj işçiliğine biz hallettirdik 11 adet buyuk haitian makinaya

camby

Tasarruf cihazını bilmiyorum fakat bu konuda enjeksiyonun başında iken benim de dikkatimi çekti , mal sıkma ve bekleme kısmında arka plandaki elektrik sayacanın deviri hep dikkatimi çekerdi.

Tasarruf cihazı , evlerdeki tasarruf cihazı gibi saçma birşey çağrıştırıyor şuan için bana. Alt tarafı PLC'ye 2 satır daha ladder eklenecek diye düşünüyorum şu an için.

Soğuma sırasında evet basınca ihtiyaç yok , güçte kapatma gibi bir çözüm üretilebilir.

Enjeksiyon sırasında ise , sınırlı hidrolik bilgimle , pistonda basınç sağlandıktan sonra valfler kapatıldığında basıncın korunacağını düşünüyorum. Bu durumda motorun sürekli çalışmasına gerek kalmaz , bu şekilde basınçlı bir şekilde soğumaya da bırakılabilir.

Bu şekilde olur mu ?

İncelediğim makina eskiydi ve bir çalışma periyodunun çoğunu Enjeksiyon ve soğuma kısmında harcıyordu , bu süreler boyunca da hidrolik motoru max basınç vermeye çalışıyordu. Eğer bu durumun önüne geçilebilirse enerji boşa harcanmamış olur.

Erol YILMAZ

Yok yok bu harbici  tasarruf cihazı :)

Uzun süre kullanılmayan zamanlarda motoru kapatmak üzere kurulu olan bi mantık.

Eğer Plastik enjeksiyonu biz yapmış olsa idik, PLC ye 2 satır ilave eder problemi çözerdik.
Ama makinacılar başka başka yerlerden old. için bunu yapamıyoruz,

Ama kontrolde kullanılan 0...10V ve 4-20 mA bilgisine göre bu motoru açıp kapatabiliriz INVERTER yardımı ile...

elektromagma

Basınç kontrollü su (hidrafor gibi) uygulama yapmıştım.  Benimde direkt aklımı sürücü çözümü geldi.
%50 lere varan tasarruf sağlayabilir.

Alıntı yapılan: Allegro - 08 Mayıs 2012, 12:32:57
Yok yok bu harbici  tasarruf cihazı :)

Uzun süre kullanılmayan zamanlarda motoru kapatmak üzere kurulu olan bi mantık.

Eğer Plastik enjeksiyonu biz yapmış olsa idik, PLC ye 2 satır ilave eder problemi çözerdik.
Ama makinacılar başka başka yerlerden old. için bunu yapamıyoruz,

Ama kontrolde kullanılan 0...10V ve 4-20 mA bilgisine göre bu motoru açıp kapatabiliriz INVERTER yardımı ile...
Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/

salim ALTIN

Merhaba.

Alıntı yapılan: Allegro - 08 Mayıs 2012, 11:03:52
Son günlerde Plastik Enjeksiyon makinaları için tasarruf cihazları dikkatimi çekmeye başladı...

Enjeksiyon makinaları sabit debi ile çalışan modelleri için enerjinin çoğu gereksiz yere harcanıyor.
Özellikle plastik malzemenin soğuması zamanında geçen süre boyunca...

Bahsi geçen sürede hidrolik motorunu kapatan bir sistem var.

Bu konu hk. bilgisi olan var mı ?

Konu aslında çok basit arkadaşım. Sistemi kurarken konu hakkında bilgisi olan tecrübeli MÜHENDİS TEKNİK ELEMAN ile çalışmak...

Eğer bunu yapmadı isen sonra ortaya çıkan ucubeyi yine çeşitli cin fikirler ile cüzdana daha az zarar verir hale getirmeye çalışmak.

Mesela o hidrolik, sistemi yöneten tarafından çalıştırılmıyormu. ? zaten hidrolik motoru sürücü ile kontrol edilmiyormu.?

Alıntı yapılan: Allegro - 08 Mayıs 2012, 11:03:52

enerjinin çoğu gereksiz yere harcanıyor.

yıllar önce 75KW bir extruder için DC motor mu AC motor mu kullanalım konuşmasını bu forumda yine üye bir arkadaşımızla yapmıştık. Ama bulunduğu yerde DC motor dan anlayan adam bulamayacağı için AC tercih etmişti. Merak ediyorum o yıldan bu yana kaç lira toplam elektrik parası ödedi.

20-150KW arasında bir güç harcamasında %40 hatta %50 ye varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor diyorsun ya bunun 24 saat çalışma üzerinden günlük elektrik parası karşılığını söyleyebilirmisin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

Salim bey,

Bu sistemin avantajı bence eski kurulmuş olan plastik enjeksiyon mak. uygulanabilmesi.
Elbette yenilerinde bu durumu göz önüne almışlardır diye düşünüyorum.

7x24 saat çalışan 100KW lık bi sistemde %40 lık tasarruf 5.800 TL civarında.
Yılda ise 70 bin TL yapar.

Özellikle araba tamponu gibi hacimli kalıpların basımında avantaj sağlıyor bu yani soğuma süresinin
uzun old. durumlarda...