USB (HID) to UART Bridge ?

Başlatan ground, 08 Mayıs 2012, 14:21:53

ground

Alıntı yapılan: leblebitozu - 09 Mayıs 2012, 00:41:30
Usb trace yazılımı ile usb device ve usb host arasındaki veri trafiğini görebilir ve müdahale edebilirsin.

http://www.sysnucleus.com/

Sniff edecek cihaz PC olmayacak. Amaç bu veriyi başka bir denetleyici ile Sniff edip değerlendirmek olmalı. Aslında yukarıda dediğim bu 2 vinculum dan biri yerine usb host yapabileceğim bir denetleyici kullanılabilir ama hem aradaki trafiği sorunsuz sağlayıp hemde kendi programımı koşturmayı düşünmüyorum.

O yüzden 2 vinculum ile bu sağlanabilirmi diye düşünüyorum.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

leblebitozu

@ground

Yapacağın cihaz üstünde hem USB Host hem'de USB Device kısımlarını geliştirmen gerekir. USB host kısmına sniff edilecek cihaz USB device kısmınada orjinal cihazın tabiri caizse bir nevi emulasyonu oluşturulup host ve device arasında karşılıklı veri transferi yapılarak cihaz sniff edilebilir ve istenirse data trafiğine müdahale de edilebilir. bunun haricinde sniff için bir yöntem var mı bilmiyorum, ancak FPGA vs. gibi araya paralel bir şeyler girip de yapılabilir ama çok daha zor olur sanırım, USB protokolünü komple desteklemek gerekir ki zor...

kralsam

Alıntı yapılan: ground - 09 Mayıs 2012, 00:59:10
Vinculum ile ilgili hoş bir uygulama

Vinculum ile ilgili hoş bir uygulama
Hoş bir çalışma. Bunu eğer rahat bulabiliyorsak çok yerde iş görebilir. Data logger gibi devrelerde ekstra arayüz yazmaya gerek kalmaz.

Öncelikle belirteyim, USB uygulamaları hakkında pek bilgim yok. Meraktan soruyorum.(Beyin fırtınası mayetinde.) :)
@graund hocam sen tam olarak USB sinyallerini mi gözlemek istiyorsun? Yada A ve B cihazlarında örneğin B kısmının arızalı olup olmadığını anlama adına bir emulatör benzeri ara aygıtmı yapmayı planlıyorsun?

Ayrıca dataya müdahale etmen gerekmedikçe chip ihtiyacı neden?

ground

Alıntı yapılan: kralsam - 09 Mayıs 2012, 02:08:06
Hoş bir çalışma. Bunu eğer rahat bulabiliyorsak çok yerde iş görebilir. Data logger gibi devrelerde ekstra arayüz yazmaya gerek kalmaz.

Öncelikle belirteyim, USB uygulamaları hakkında pek bilgim yok. Meraktan soruyorum.(Beyin fırtınası mayetinde.) :)
@graund hocam sen tam olarak USB sinyallerini mi gözlemek istiyorsun? Yada A ve B cihazlarında örneğin B kısmının arızalı olup olmadığını anlama adına bir emulatör benzeri ara aygıtmı yapmayı planlıyorsun?

Ayrıca dataya müdahale etmen gerekmedikçe chip ihtiyacı neden?

Müdahale olmayacak bir yere bağlantısı yapılan  HID usb datasını, 
bozmadan almam gerekmekte..

Henüz vinculum u denemedim chipler daha ulaşmadı.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

z

Bununla ilgili internette usb yi gozleyen programlar var. Kendi kodlarimi gelistirirken USB Enumeration islemini takip etmem gerekiyordu.

Google da Debugging USB enumeration diye aramayi dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com