PIC16f877a ile flyback tipi 24v/2.5 amper smps yardım!!!

Başlatan punks_spawn, 12 Mayıs 2012, 01:30:49

punks_spawn

Arkadaşlar bitirme projem olarak başlıktaki konuyu almıştım fakat ne yapsam çalıştıramadım. devre girişine 3 A sigorta takıyorum anında atıyor sigorta ne yapsam olmadı. Konu ile çözüm ve fikirleri olan varsa benimle paylaşabilir mi?

pwm frekansı 70kHz
kullanılan trafo NE-6024 smps devresinden çıkma trafo (24V 2.5A AC-DC SMPS Metal Kasa Adaptr)

Not : geri besleme bloğu devra üzerinde gösteremedim fakat geri besleme bilgisi 877a nın 8 nolu bacağından alınacaktır.

Pic çalışmaya başladıktan 1.5 saniye sonra pwm üretmeye başlıyor. Sebebi Lcd'de ilk başta Numaram ve İsmim yazıyor.

Temel sorunum devreyi prize taktığım anda sigortanın atması hesaplarıma göre girişte ortalama 0.5 Amper çekiliyor fakat 3A sigorta bile dayanmıyor.

Arkadaşım devrenin breadboarda tam anlamıyla çalışamayacağı konusunda ısrar ediyor ama breadboardda da çalışmadan pcb ve lehim işlerine girmek istemiyorum.

Eksik olarak paylaştığım bir bilgi varsa söyleyiniz. hepsini paylaşırım.

Şimdiden teşekkürler

z

877 ile semadaki projeyi gerceklestirmek cok zor hatta imkansiz. (Hele hele de 70Khz de)

Sebebi: Primerden akan akim V*Ton/L + Io dir.
Akimin istenen degere ulastigi noktada derhal voltaj kesilmelidir. Sisteminizde akimi gozetleyen bir yapi yok.  Bunu yazilimsal gozetlemeye kalksaniz islemci ve ADC kisa surede gerekli tepkiyi veremez.

Bu proje yazilimsal olarak ancak DSP ile yapilabilir. 877 kullanacaksaniz MOS akimini harici bir komparatorle bir referansa gore kontrol etmeniz gerekir. Komparatorun referansini DAC ile degisirebilirsiniz.

Flyback yapida cikis voltajina ilave primer akimini da gozlemelisiniz.

Flyback yapida sabit Ton, degisken Toff ve discontinuous modu deneyin. Baktiniz olmadi, bu saatten sonra mevcut donanimla yapilacak en mantikli islem flyback yapidan vazgecip discontinous modda calismak sartiyla feedforward topolojiye gecmektir.

Umarim yaniliyorumdur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

877 icinde analog comparator modulu varsa belki bununla bir uckagit yapilabilir.

http://umpir.ump.edu.my/454/1/mohdshahrudin.pdf

Bu adam bir sey yapmis detayli incelemedim. Iddiali mi konustum acaba?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

punks_spawn

şu an inceliyorum teşekkür ederim yardımlarınız için aklınıza başka yollar da gelirse lütfen çekinmeyin söyleyin çok ihtiyacım var...

OptimusPrime

geribesleme aldın diyelim. nasıl bir kontrol algoritması düşünüyorsun???
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

punks_spawn

araştırıyorum hala sizin öneriniz var mı?

ahfxg

Peak Current Mode Control yapabilmen için analog comparator'e ihtiyacın var. Ben sana 877 yerine dsPic öneririm.
İçerisinde 10bit DAC var buradan karşılaştırma gerilimini ayarlayabilirsin. Offset gerilimi yaklaşık 5mV, ona göre direnç seçmen gerekir.
Eğer izoleli topoloji kurmayacaksan geri beslemeni direk al. Ama izoleli olacaksa çıkıştaki gerilimi izoleli mikroişlemciye göndermen gerekir.
Ben çok eski yaptığım bir Flyback uygulamasında Microchip'in eski sayılabilecek dspic30f1010 ve 2020 lerini kullandım. Sekonder tarafta da yine klasik TL431 ve bir mikroişlemci daha kullandım. Bu iki işlemci birbiriyle opto izoleli haberleşiyorlardı. Sekonderdeki tarafa RS485, MODBUS gibi iletişim işleri için kullanmıştım. Bunun yanında çıkış gerilimini sabit tutmak için PI algoritması kurmuştum. DsPic integer çarpmalarını tek cycle'da yaptığı için bana büyük avantaj getirmişti.

LCD'de veriler göstermek istiyorsan seni yerinde olsam ufak bir işlemci seçer RS232 ile onları haberleştirirdim. PWM işlemleriyle uğraşan entegreyi çok yormamak gerekiyor.
Son olarak arkadaşın haklı, PCB'yi çizip denelerini üzerinde gerçekleştir.

Artı bizlere trafo bilgilerini sunabilir misin? Hangi nüveye sardın, kaç tur, hava aralığın ne?
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

punks_spawn

belirttiğim gibi trafoyu kendim sarmadım NE-6024 diye bir smps alıp içinden çıkardım. Fakat boyutları 28/11/11. Ayrıca yapmış olduğunuz devreye ait dosyalar hala elinizde ise benimle paylaşabilir misiniz?

ahfxg

Bitirme projesi senin, bizlerin değil. Sen yaptıklarını paylaşacaksın ki bizlerde sana hatalarını söyleyip, önerilerde bulunacağız.

Proje ticari bir ürün olarak satıldığından paylaşmam maalesef söz konusu değil.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

OptimusPrime

PIC16F877 (20MHz) ile 10kHz de çalışan boost converter denemesi yapmıştım. PI kısmını hesaplaması yaklaşık 2.5 pwm periodu sürüyordu.

dolayısı ile 70kHz i deneme bile... :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 14 Mayıs 2012, 08:07:37
PIC16F877 (20MHz) ile 10kHz de çalışan boost converter denemesi yapmıştım. PI kısmını hesaplaması yaklaşık 2.5 pwm periodu sürüyordu.

dolayısı ile 70kHz i deneme bile... :)

10kHz yerine 70 kHz olsa bu hesaplama sonuçları benzer sonuçlar vermez mi ?

OptimusPrime

yaptığım denemede adc nin tetiklemesini pwm modülünün kesmesine bağlamıştım. yani örnekleme zamanı 10kHz idi. bunu 70kHz ye çıkarmak örnekleme zamanının azalmasına neden olacağı için daha gerçekci sonuçlar getirecektir, burası aşikar. fakat örnekleme zamanın değişmesi p ve i kazançlarının değişmesine de yol açar. bu da içerisinde çarpma bölme gibi işlemlerini tek cycle da yapamayan pic için hesaplama zamanının p ve kazançlarına bağlı olarak uzaması veya kısalması anlamına gelir. halbuki bir sonraki örnekleme anına kadar pic in pi hesabını bitirmesi gerekir. bitiremezse ve her pi kazancı için örnekleme periodunda kaymalar oluşursa bu pi devresini ayarlamak çok zor olacaktır. belkide imkansız...