12V ile 50K Potansiyometre Yaktım

Başlatan temetnosce, 12 Mayıs 2012, 23:07:57

temetnosce

Merhaba arkadaşlar, bu işte yeniyim. Breadboard a 12 voltluk adaptörü bağladım, bire potansiyometre ye bağladım. Potansiyometreyi max a getirdim sorun yok, fakat, min 'e getirdiğimde , potansiyometre yandı.. Neden ? Nasıl başardım. Anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Yanlış bacağa falan bağlamadım. bu arada.

MrDarK

V = I x R (:

Eğer potu min kademeye alırsan ve tüm kaynak akımını pot üzerinden geçirirsen potun yanması çok doğal. Böle dumanlı dumanlı tanıdık manzaralar :)

Kısaca kurmaya çalıştığın şemayı buraya koy yaptığın bir hata varsa görebiliriz belki.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Potansiyometrenin sabit omajli uclarina voltaj vermek yerine degisken omacli uclarina voltaj vermissin. Yani orta ucu karistirmissin.

Yada orta uc, sabit uclardan birisi ile kisa devre olmustur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

justice_for_all

potu minimuma aldigin icin olmustur bende yakmistim sonra akillandim yanmasini engellemek icin seri kucuk bir direnc atarsaniz bir daha oyle sorunle karsilasmazsiniz.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

asma

Alıntı yapılan: temetnosce - 12 Mayıs 2012, 23:07:57Potansiyometreyi max a getirdim sorun yok, fakat, min 'e getirdiğimde , potansiyometre yandı.. Neden ? Nasıl başardım. Anlamadım.
Yanlış bacağa falan bağlamadım. bu arada.
Merhaba
Yanlış bacağa bağlantı yapmamanız şemaya bağlı kaldığınız anlamına geliyor? Şemayı eklerseniz hatayı ve hesap yöntemini gösterebiliriz.

Mesela sizin potunuz 100k tek tur (270derecelik) 0,3W gücünde olsun. Orta ucuyla diğer bir ucu arasına 12V uygulayalım.
Pot %100 %50 %10 ve %1  oranlarındayken direnç değeri 100k , 50k , 10k ve 1k olur.
Gücü ise 300mW , 150mW , 30mW ve 3mW olur.
12V uyguladığımızda harcanan güç (U^2/R)  1,44mW , 2,88mW , 14,4mW ve  144mW olur. (ve pot yanar)
Başka senaryolar için şema görmemiz gerek.  ;)
Kolay gelsin.

muhendisbey

Çok basit. Potu ayarlı direnç olarak kullanmaya kalkarsan yakarsın. İllaki böyle kullanacaksan seri direnç eklemen gerekir. Yoksa 12V verdin diye 50K lık pot yanmaz. Çünkü üzerinden 12/50K=0,00024A =0.24mA  akım geçer ki potansiyometreyi yakması çok zor. Diğer bir ihtimal de potansiyometreye bağladığın yükün direncinin aşırı az yada kısadevre olması. Böyle bir durumda zaten potansiyometreyi besleme amaçlı kullanmak yerine Güç BJTsinin baseini yada FET'in gate'ini tetikleyerek yaparsın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.