Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

CCS ile RGB Ünitesi

Başlatan ricety, 13 Mayıs 2012, 21:06:22

ricety

arkadaşlar merhaba.

kısa ve kolay anlatım olacak, mesela 8 er bitlik 3 değişkenim var. bunlar RGB değişkenleri.

bu değişkenlerin yerine ( 0 - 255 ) arası sayılar girilmesi gerekiyor ki renkler olsun buraya kadar bütün herşeyi yaptım PWM metodu ile ...

RED_rgb = degiskenred ;
GREEN_rgb = degiskengreen ;
BLUE_rgb = degiskenblue;

istediğim şey şu. TUŞ TAKIMI ile lcd ekrandan görebileceğim şekilde bir kod yazıcam ve entere basınca o kodlar değişkene gelecek renkler yanacak. BU renklerinde WEB Programlama dilinde oluyor ya " #ff00hh " şeklinde olmasını istiyorum.

Yani diyelim web dilinde " FFFFFF " girince beyaz oluyor ya ? bunu tuş takımı ile girince ;

RED = 255
GREEN = 255
BLUE = 255

olcakki beyaz yansın.

Bu sayede laptoptan hangi renk kodu istiyorum ve o renk kodunu aynen tuş takımıyla giricem entere basıcam o renk yanıcak.

serhat1990

Alıntı yapılan: ricety - 13 Mayıs 2012, 21:06:22
arkadaşlar merhaba.

kısa ve kolay anlatım olacak, mesela 8 er bitlik 3 değişkenim var. bunlar RGB değişkenleri.

bu değişkenlerin yerine ( 0 - 255 ) arası sayılar girilmesi gerekiyor ki renkler olsun buraya kadar bütün herşeyi yaptım PWM metodu ile ...

RED_rgb = degiskenred ;
GREEN_rgb = degiskengreen ;
BLUE_rgb = degiskenblue;

istediğim şey şu. TUŞ TAKIMI ile lcd ekrandan görebileceğim şekilde bir kod yazıcam ve entere basınca o kodlar değişkene gelecek renkler yanacak. BU renklerinde WEB Programlama dilinde oluyor ya " #ff00hh " şeklinde olmasını istiyorum.

Yani diyelim web dilinde " FFFFFF " girince beyaz oluyor ya ? bunu tuş takımı ile girince ;

RED = 255
GREEN = 255
BLUE = 255

olcakki beyaz yansın.

Bu sayede laptoptan hangi renk kodu istiyorum ve o renk kodunu aynen tuş takımıyla giricem entere basıcam o renk yanıcak.

Güzelce açıklamışsın ama birşeyi tam açıklığa kavuşturamamışsın

1-) Bizden ne istiyorsun
2-) Hangi dilde yazıyorsun
3-) Devre Şeması ve Kodların nerde nereye kod ekleyelim yada düzeltelim.
4-) ...
İyi çalışmalar...

ricety

sizlerden istediğim sadece CCS C dilinde ;

örnek olarak 6 haneli HEX kodumuz var diyelim, mesela  FFAA00 ;  bunu tuş takımı ile girince

R =  0xFF
G=  0xAA
B=  0x00

bu şekilde değişkenlere atansın istiyorum hepsi bu kadar