Direnç sığaç salıngacı

Başlatan elektronikhobi, 14 Mayıs 2012, 01:33:20

elektronikhobi

Arkadaşlar bu DC_DC çeviricinin devamı olarak direnç sığaç salıngacı ("RC oscillator") denilen bir şey yapmaya çalışıyorum. Ama bir yerde takıldım.

Şöyle ki bu devrenin giriş voltajı 10 V ve toprak (0V) olacak. Çıkışı da -5 V olacak.

Yanlız şöyle bir fark var. Bu devrenin kontrol mekanizmasını işlemsel yükselteç ("operational amplifier") denilen bir elemanla yapmış. Bu kontrol mekanizması da iki bölümden oluşuyor. Salınıcı ("oscillator") ve karşılaştırıcı ("comparator")

Salınım yapan kısmı benim anladığım kadarıyla üçgen bir dalga üretecek. Daha sonra karşılaştırıcı kısım da belirlediğimiz eşik gerilimlerine göre bu üçgen şeklindeki giriş sinyalinde kare dalga sinyali üretecek.

Hatta kitapta da varmış bu örnek. Ama daha bu bölümlere gelmedik.

Bunun nasıl yapılacağını anlatan video da bu:

6002-Tutorial-DCPart5_100

Benim yapmaya çalıştığım devre şu şekilde:

Ama sorun şu ki burada 3 tane 1k'lık direncin kesiştiği düğümde sırayla 6.7V ve 3.3 V görmemiz gerekiyormuş. Sonra yükseltecin ("opamp") çıkışında da 10V ve 0 görmem gerekiyor. Ama ben bu devreyi kurmaya çalıştım. Hem bu değerleri göremiyorum hem de abuk subuk analiz sonuçları veriyor.

Nerede hata yapıyorum acaba. ???

Burada yükseltecin A denilen bir özelliği 30000 olarak verilmiş. Ya da giriş gerilimi basamak ("step") mi olmalıydı.

50 mikrosaniyelik analiz sonuçları da böyle anlamsız değerler veriyor.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rree

Figure 15.31 devren Simetrik kaynak kullanan devre. A simetrik kaynak kullanacaksan R1 direncini ikiye ayır.Örneğin R1=2.2 K olsun  R1A =4.4 K    R1B= 4.4K olur. R1A nın bir ayağı toprakta, Diğer ayağı opampın evirmeyen girişinde.R1B bir ayağı + beslemede diğer ayağı Opampın evirmeyen girişinde şeklinde değiştirildiğinde devre asimetrik beselamede çalışır. R2 de 2.2 k olursa schimit triger  tip geri besleme  gerilimi
ikiye bölmüş olur.Devcre RC osc  çalışacaktır. Direnç değerleri en yakın standart direnç değerleri kullanabilir.
R1A,R1B  2.7 k . R3 ve C frekansımızı etki edecektir. Opampın çıkışı kare dalgadır.

elektronikhobi

Yanıtlar için çok teşekkürler..

Şekildeki gibi bir devre yaptım. Ama bu sefer ilk yükselticinin çıkışında da karşılaştırıcının çıkısında da da sabit gerilim veriyor.

Bir de buradaki bu yükselteci nasıl beslediğimizi anlamadım. Bir tane toprak çıkışı var. Besleme gerilimini de + ucuna mı veriyoruz. Nasıl oluyor.

Sanırım en iyisi derste işlenene kadar biraz beklemek  ???

z

Devreyi gercekte mi deniyorsun yoksa simlasyon ortaminda mi?

10V ile besledigin LM358 gibi bir opamp kullandiginda, kapasitor uclarinda 3.33 ile 6.66v arasinda degisen ucgenimsi  bir sinyal gormen gerekir. (10/(1+0.5))*0.5 ve (10/(1+0.5))*1

Yalniz buradaki 5pF i yukseltmelisin. 10n yapmayi dene.

Opampin cikisinda yaklasik 0..10v kare dalga goreceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronikhobi

Teşekkürler Bülent hocam.

Devreyi simulasyon programında deniyorum. Ama anladığım kadarıyla programda bir tane hata (bug) yakaladım.

http://bit.ly/J4YkyM

Dediklerinizi yarın deneyeceğim. Ancak bu yükselteç için genlik değeri ("amplitude") 30.000 olarak verilmiş. Bunun sonuçların ekranda görülüp görülmemesine etkisi olur mu acaba ..

z

Opampin acik cevrim kazancinin bu uygulamada buyuk onemi yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronikhobi

Devreyi biraz değiştirdim.

Bu sığacın üzerindeki gerilim:

İlk yükseltecin çıkışı gerçekten üçgen bir dalgaya benziyor ancak.

Çıkış sinyali için pek aynı şey söylenemez  ;) Buradaki 62.99K denilen değerlerin ne olduğunu anlamadım.

elektronikhobi

Bu arada gerçekten de Websim analiz sonuçları yükselteç ("op-amp") için doğru sonuçlar vermiyormuş. Bir arkadaş bunu denemiş

LTSPICE programı ile denediğinde tamamen farklı sonuçlar almış.

Sonunda uA741CN yükselteci kullanarak devreyi baskılı deneme kartı üzerinde kurmaya karar vermiş.

Sonunda yardımcı asistanının  ;D Tektronix TDS1002B kullanarak aldığı sonuçlar da şu şekilde: