Motorun birinin diğerinden hızlı dönmesi sorunu (çizgi izleyen robot)

Başlatan owomeyela, 14 Mayıs 2012, 22:42:10

owomeyela

Daha önce çizgi izleyen robot devresi ile ilgili rahatsız etmiştim. Şu anda devre çalışır durumda beyazı gösterdiğimde sağ motor dönüyor. ama 3v dan daha düşük değerde dönüyor diğer motora ise direk olarak 3v bağlı. bu yüzden düz bir çizgiye koyduğumda robotu. düz ilerlemek yerine sol motorun hızlı dönmesinden dolayı sağa doğru ilerliyor. elektronikte fazla bilgim olmadğı için bir çözüm bulamadım. aklıma ilk gelen yol ise direnç bağlamaktı fakat direnci pil ile sol motor arasına direkt olarak bağladığımda motor dönmedi sebebini anlayamadım. sol motorun hızını düşürebilmek için ne yapmalıyım? lütfen yardım edin sürem çok az kaldı.

z

Daha onceki mesajindaki semani hatirliyorum. (Keske bu soruyu daha once actigin basligin altina yazsaydin)

Hizli donen motora da diger motorda kullanilan transistorun aynisindan koy. Yeni ekledigin transistorun beyzini 10K trimpot uzerinden 3V dan biyasla. Trimpotu ayarlayarak hizli donen motoru yavaslatabilirsin. 10K trimpota seri bir 100 ohm baglaki trimpotu ayarlayayim derken transistoru yakma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

owomeyela

daha öncede belirttiğim gibi elektronik hakkında pek fazla bilgim yok. eğer çok olmuyorsam bana bağlanma şekillerini bi resim veya yazıyla yazarmısınız? özür diiledim meşgul ettiğim için. 10k ohm direnç elimde bir adet var ama trampod dediğinizi anlayamadım. kullandığım transistör bc337. üç kollu bi transsistör. eğer dahada fazla olmuyorsam vereceğim linkte resmi var mutlaka biliyorsunuzdur fakat kolları göstermek için söylüyorum. kolların isimleri 'c,b,e' olarak isimlendiriliyor. hangisini nereye bağlamalıyım. özür dilerim dahada fazla meşgul ettiğim için. hakkınızı helal edin. teşekkürler.    :-X

Erol YILMAZ

Motorların biri daha kullanılmış ise yeni olana göre daha hızlı dönecektir.

z

Konunun başlangıcı https://www.picproje.org/index.php/topic,39180.msg287178.html#msg287178

İki konumlu switch ile devrenin iki farklı şekilde davranmasını sağlayabilirsin.

1 nolu konumda sol motor hızlanırsa sağ motor yavaşlar.
2 nolu konumda sağ motorun devir sayısını P1 trimpotu ile ayarlarsın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

owomeyela

şöyle bir yol deniyorum. zaten bu projenin orjinalide bu biçimde oluşuyor. yapmak istediğim şu: sol motor sürekli dönecek sağ motor ise beyazı gördüğünde. bu durumu sağladım. ama sorunlar bitmek bilmiyor şimdiki sorun ise sağ motor beyazı gördüğünde dönüyor sorun yok ama motor tekerleği dönredemiyor. yani motor dönmesine rağmen robot yürümüyor çünkü motor güçsüz kalıyor kullandığım motor 1,5 v luk basit oyuncaklarda bulunan motorlardan. bulunduğum yer vesilesi ile malzemeleri bulmam çok zor. ulaşabildiğim en iyi motorlar bunlar. şunuda belirtmek isterim; sol motordada hemen hemen aynı olay gerçekleşmekte fakat o biraz daha hızlı döndüğünden robot sürekli sağa gidiyor. ne yapmamı önerirsiniz?  :(