Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pwm entegresi

Başlatan salih-46, 17 Mayıs 2012, 11:59:25

salih-46

Merhaba
Arkadaşlar bir pwm entegresi arıyorum sg3525 benzer ama çıkış frekansını kendim kontrol edebilmem lazım
yani harici bir kaynaktan uyguladığım sinyalin frekansında çalışacak ve bu frekans zaman zaman değişecek.
Sanırım bu sg3525 pwm entegresinde yapılamıyor ya da ben tam olarak çözemedim. Bu şekilde olan bir pwm entegresi
varsa bildiğiniz yardımcı olursanız sevinirim.
Yapmak istediğim pwm entegresinin clock sinyalini pic aracılığıyla sağlamak yani frekansı ben değiştireceğim ama
regülasyon işlemini pwm entegresi yapsın.
teşekkür ederim kolay gelsin

asma

Merhaba
TL494 entegresini bir inceleyin.  ;)
http://www.ti.com/lit/an/slva001e/slva001e.pdf
Bölüm 4.2 de osilatör uygulamaları var. Kare dalga verirseniz ne olur bilmiyorum testeredişi (rampa) şeklinde sinyal gerekebilir.
Kolay gelsin.

salih-46

evet dediğin gibi hocam rampa fonksiyon gerektiriyor, kare dalga verdiğimde fedback sinyali ile orantılı olarak duty saykılı azaltmıyor fedback sinyali referans değerine ulaştığında çıkışı olduğu gibi kesiyor yani aç kapa yapıyor...

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

salih-46

555'in çalışma frekansını pic ile değiştirebilirmiyim? herhangi bir R-C üzerinde oynama yapmadan dinamik olarak frekansı kontrol etmem lazım.

pcb

ADVFC32 olabilir belki

z

Hazir SMPS uygulamalari icin gelistirilmis PWM ciplerinde osc frekansini harici olarak baglanan R ve C elemanlari belirler. Frekansi MCU ile degistirmek istiyorsan yapilabilecek en kolay is R yerine digital potansiyometre baglamaktir.

Bazi ciplerde frekansi belirleyen R aslinda osc kapasitorunu sarj eden sabit akim kaynaginin akim degerini belirler. Bu tip ciplerde MCU ile urettigin PWM in RC filitre ile ortalamasini alip elde edilen voltajla bahsekonu PWM ciplerinin OSC frekansini belirleyen ve R baglanan bacagina direnc uzerinden voltaj uygulayarak akim kaynagini digital olarak da programlanabilir hale getirebilirsin.

Fakat bu isler artik boyle degil tamamen yazilimsal olarak hizli islemcilerle yapiliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com