RS232 ile 3 ayrı RF verisini mikrodenetleyicinin 3 ayrı pinini kullanarak almak?

Başlatan toyo, 18 Mayıs 2012, 01:32:05

erhanmete

Alıntı yapılan: serhat1990 - 23 Mayıs 2012, 11:10:49
Hocam ben almaz demedim zaten tek alıcı kullanmasını önerdim yazılımla herşey mümkün. Yapılabilir birazcık üzerinde durmayla kesme gelir bakar ama global kesmeleri kapatmaz kesmede kesme kontrolü yapar. Bu sayede diğer kesmeleri yakalar. İş bitince eski kesmedeki işleme devam eder. Yüksek baud hızında bu olay sıkıntı yaşatır. Yalnız kullandığı modüller nedeniyle maksimum 2.4kbps'de calısır. Bundan daha yüksek hızlara cıkamaz. 416uS 'da bir bit gelecegine göre kısa zamanlı bir timer ile yapabilir. İyi çalışmalar... :)

işte bende bundan bahsediyorum kesme içinde kesme falan gerek yok bunlara tek pin tek kesme hepsini dinler.
şöyleki her vericinin bir ID si olur. vericiler butona basınca bir mesajı en az iki kere gönderir. bu iki tekrar mesajı arasındaki zaman cihazın ID numarası ile hesaplanır. ve bu hesap öyle bir yapılırki butonlar basıldığı sırada en azından ikinci mesajlar bu boşluğa denk gelir. verici sayısı çoğaldıkça bu prensibin üstüne birşeyler daha eklenebilir. tabiki gönderilen mesaj standart ölçüde olmalıdır. bu sayede alıcıya mesajlar sırayla geliyormuş gibi ulaşır. birbirinin aynısı mesajları boşluk süresini bildiğimiz için kullanmadan atarız. bu sayede bütün mesajları tek tek dinleriz.
bunun biraz daha gelişmiş halini 10 vericiye kadar aynı anda çalışacak şekilde kullanıyorum.

serhat1990

Alıntı yapılan: erhanmete - 23 Mayıs 2012, 16:02:39
işte bende bundan bahsediyorum kesme içinde kesme falan gerek yok bunlara tek pin tek kesme hepsini dinler.
şöyleki her vericinin bir ID si olur. vericiler butona basınca bir mesajı en az iki kere gönderir. bu iki tekrar mesajı arasındaki zaman cihazın ID numarası ile hesaplanır. ve bu hesap öyle bir yapılırki butonlar basıldığı sırada en azından ikinci mesajlar bu boşluğa denk gelir. verici sayısı çoğaldıkça bu prensibin üstüne birşeyler daha eklenebilir. tabiki gönderilen mesaj standart ölçüde olmalıdır. bu sayede alıcıya mesajlar sırayla geliyormuş gibi ulaşır. birbirinin aynısı mesajları boşluk süresini bildiğimiz için kullanmadan atarız. bu sayede bütün mesajları tek tek dinleriz.
bunun biraz daha gelişmiş halini 10 vericiye kadar aynı anda çalışacak şekilde kullanıyorum.

Aynen hocam bende kullanıyorum artık ask modüllerle çalışmıyorum fakat daha önceden kullandım hiç bir sıkıntı yaşamadım.. Kolay gelsin...