Ne için olduğunu anlamadığım bir bağlantı.(Sanırım filtre) <<< Çözüldü

Başlatan ehliseyf, 23 Mayıs 2012, 14:14:33

ehliseyf

Resimdeki şemada işaretli olanın  filtre olduğunu düşünüyorum fakat devrede buna niçin ihtiyaç duyulmuş bir türlü çözemedim.
kesim frekansı 150 khz olan alçak geçiren filtre diye yorumladım.

peşpeşe ikitane alçak geçiren filtre koyulması ne içindir.
filtre değilse bu bağlantı ne için konulmuştur.

Code'm mu oturturum !

z

Bu tip cihazların bulunduğu ortamda daha bir sürü kesici biçici yüksek frekanslı cihaz çalıştığından bunların etiklerini azaltmak içindir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ehliseyf

Code'm mu oturturum !

Okan AKÇA

alcak geciren filitre diyotlarlada tepe gerilimlerinin beslemeyi gectigi anda iletime gecmesiylede filitre yapılmış

ehliseyf

peki ama böyle bir filtre neden ekg devresinde olsun ki ?
diyotları anladım vucut geriliminin çok olmayacağı hesap edildiği için harici bir kaynak varsa ads1298 e ulaşmasın diye oraya eklenmiş.
Code'm mu oturturum !

ise

smps üniteleri toprak olmayan yerlerde insan vücudunu toprak gibi kullanılır sistem ne kadar trafo ile izole olsada kapasitif etkiden dolayı belirli gerilim yükselmesi olur misal herhangi bir spms güç kaynağı toprağa bağlamadığınız zaman 0 ile 5 volt arasını normal okursanızda o 0 ile giriş gerilimi yani 220v arasında okumaya kalktığınızda bu voltaj kullanılan toprak kapasitörü ve trafo kapasiteleri ile alakalı olarak 0-220v arasında değişir. bundan dolayı tepe değerleri sınırlandırmak için diyot kullanılır hem + hemde - sınırlanır besleme değerini geçmemesi sağlanır aksi takdirde adc pinleri artık okumaz hale gelir

z

Hasta cerrah masasında kendinden geçmiş şekilde yatarken hastaya bağlı cihazlardan sadece birisi ekg dir. O esnada vucuta bağlı daha pek çok cihaz olabilir. Hatta  koter gibi cihazlar dahi o anda işletiliyor olabilir. Bu nedenle yüksek frekansların bastırılmak istenmesi çok normal.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aslan_korhan

Ters parallel bağlı diyotlar 0.6V'den fazla voltaj geçmesin diye kullanılmış.
0.6V'den fazla AC sinyalini kırpar, yani tepelerini keser.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

asma

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 23 Mayıs 2012, 21:21:40
Ters parallel bağlı diyotlar 0.6V'den fazla voltaj geçmesin diye kullanılmış.
0.6V'den fazla AC sinyalini kırpar, yani tepelerini keser.
Ters paralel kullanılmamış üstad.  ;) 

OG

Alıntı YapTers paralel kullanılmamış üstad. 
Uyarmasan ben de ilk bakışta öyle gördüm. Gerilim kaynağı +-Vd da sınırlamış,

Birçok elemanda yapıldığı gibi, PIC portları da öyle.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

klax

diyot ile yapılmıs voltaj level eskıden cok kullanılırdı.
TB2EOS

ehliseyf

şuan kullandığım sistem ekg ölçülmek için tasarlanmış bir cihaz ben bunu emg ölçmek için değiştirmeye çalışıyorum.Mantıken ikiside aynı kas potansiyellerini ölçmek için kullanılabilir diye düşünüyorum.girişteki alçak geçirenler ekg ye özel sanmıştım.Dedikleriniz çok işime yaradı. Devreyi daha iyi tanımış oldum.Daha önce paylaşmış olduğum dökümanı inceleme fırsatınız olursa daha iyi olabilir.
bazı bağlantıları kestim başka konumlara bağladım.
WCT diye bir terminal var. Sanırım ekg ye özel bir konumlandırma bölgesi. Wilson terminal diye gördüm. EKG ölçerken kullanılan bir çeşit sistemin parçası.Belli bir noktayı referans alıyor.Bunu iptal ettim.
benim iptal ettiğim bağlantı
http://www.ti.com/lit/ug/sbau171b/sbau171b.pdf

dökümanın 63. sayfasında jp31 in 1 nolu bacağını jp29 un 1 nolu bacağına kısa devre ettim böylece bütün negatifleri tekbir probta toplamış oldum.
bu konuda bir yardıma ihtiyacım var henüz tam olarak emg sinyallerini görebilmiş değilim.Atladığım bir noktamı var nedir bilmiyorum.
bir göz atarsanız çok sevinirim.dökümanın okuyorum inceliyorum fakat ingilizcem bazen yetersiz kalabiliyor.çeviri kullanıyorum oda tam net olmuyor.
hatamı bir türlü anlamadım.
Code'm mu oturturum !

elektronikhobi

Bu arada konuyla alakalı olarak bu videoyu daha önce paylaşmışmıydım bilmiyorum.

6002-Tutorial-Cardiac_100

En sonunda da şöyle bir açıklama yapmışlardı:

Bu konuda internette bir sürü devre şeması bulabilirsiniz. Bu devreyi dizüstünüze bağlayabilir, ya da salınım ölçme cihazını kullanabilirsiniz. Ama yapmayın!

Örneğin 9V gerilimi güvenli olarak biliyoruz değil mi. Ama bu devrede kullanılan elektrotların türüne göre ve yerleştirildikleri konuma göre bu değişebiliyormuş. Şöyle ki insan vücudunun öz direnci 100Ω. 9V gerilim yaklaşık 100 mA civarında bir akım verecektir, bu akım da -- sizi öldürebilecek seviyede -- bir akımmış.

Bu devreyi yapmadan önce Dr. Piotr internet üzerinde devre şemalarına bakmış ve yarısından fazlasının güvensiz olduğu görmüş ve sonunda kendi devresini tasarlamış.

ehliseyf

kullandığım kiti bir inceleme şansın var mı ? ben kullanılan cihazların vücuda elektrik verdiğini ilk defa senden duydum.
Ben daha çok vücuttaki potansiyelleri yükseltip inceliyorlar diye  biliyorum.

Araştıracağım.
Code'm mu oturturum !

elektronikhobi

Hocam umarım söylediklerim yanlış anlaşılmamıştır. Siz tıp elektroniği okumuş olabilirsiniz ya da o konuda uzman olabilirsiniz.

Ben sizin gösterdiğiniz devreye yorum yapmadım. Hatta orada 2 tane mi alçak frekans geçiren filtre yoksa tamamı 1 tane alçak frekans geçiren filtre olarak mı kullanılmış filtre emin olamadım. Şu anki elektronik bilgim o konuda yorum yapacak düzeyde değil.

Benim amacım sadece elektronikle hobi olarak uğraşan arkadaşları tür kalp ritmini bozabilecek tıbbi cihazlar konusunda uyarmaktı. Örneğin dün birisi bu uyarılara rağmen birisi kalp ritmini, EEG ve kasların gerilimini (EMG) ölçen devre şemaları yayınlamış. Cevap olarak da Doktor Piotr Mitros şöyle yazmıştı (bu kısmı çevirmedim)

Alıntı YapAn EEG using a 9-volt battery will be perfectly safe and there are many hobbyists build such circuits.

This is incorrect, and depends entirely on the types of electrodes used, and where they are located. Impedance of the human body is approximately 100Ω. This means 9V will give around 100mA of current, which is well into the it-might-kill-you level of current. The reason 9V batteries don't kill you is electrode impedance -- a typical wire makes pretty lousy contact to your skin, and the skin-electrode impedance is huge. Once you start experimenting with real electrodes, it gets much worse -- I can go into details if you really care, but the high level picture is that there's a very wide distribution of electrode impedances, from very low to very high, and this is not something you want to rely on for safety.