Lehim potası için robot fikirleriniz

Başlatan emrah, 24 Mayıs 2012, 20:24:49

emrah

Merhaba,

Çalıştıgım firmada kart dizgisi yapımı oldukça fazlalaştı. şuan kullandıgımız buyuk bir lehım potası mevcut bilgisayarlı,raylı felan bayagı buyuk.

Gelen ufak işler içinde, sanırım yaklaşık 30X30 cm ebatında bir pota alındı. bu potayada mekanik bir sistem yapıp kartı otoamatık fluxlayıp, ısıtıp ve potadan geçirecek robot  yapma kararı aldık.  bu konuda fikirlerinizi sormak istedim. nasıl bir sistem kurmalıyım ? mekanik kısım nasıl olmalı düşünce ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

YK44

Benimde bayadırlı düşündüğüm ama bi türlü fırsat bulamadığım bir konu özellikle fluxu bi şekilde basınçlı sıkmak lazım.Lehime kartı bandırıp çıkaracak bi mekanik kol belki yapabiliriz işlemci kontrollü.Birde tabi otomatik kesim olacaktı eleman fazlalıklarını kesmek için.
Fikirler gelmeye başlarsa belki bişey çıkarabiliriz ortaya.

emrah

kartı flux a  potadan gecer gibi daldırma yapsak olmazmı ? püskürtme nin ne gibi özelligi var ? buyuk makınadada flux puskurtuluyor.

emrah

mekanik robot yerine bant sistemi yapılsa nasıl olur ? tabı havuzun içerisine lehimi dalgalandıracak bir sistem düşünülmeli bu seferde

Andromeda

Neden  dalga lehim makinası almıyorsunuz?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Analyzer

Selam,

Manuel yaptığınız işlemleri yazarsanız, daha iyisi videoya çekerseniz mekanik kısmı hakkında fikir verebilirim. Kartı dizdikten sonra flux'un viskozitesine bağlı olarak nozzle dan püskürtme yapılabilir. Ardından potaya batırılır ve temizleme sıvısında banyo yaptırılabilir. Dizili kartları elle makinaya yüklemek sorun olmazsa kolay.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

emrah

böyle potalarda genellikle yapılan işlem belli. kart fluxa bandırılıp ardından potaya bandırılr. baska bir işlem gerekmez.

Benim  fikrim şu yönde;

kart ilk basta fluxlanacak ( püskürtme yada bandırma işlemi )

karta belirli sıcaklık üfleyip kartın ısınması saglanacak

havuzdakı lehim yüzeyindeki çürükler sıyrılıp ardından kart bandırılıcak, bandırldıktan sonra kart ileri dogru belirli bir miktar ilerleyip potadan cıkacak.

en son sogutma kısmı konulabilir.

kesme ve yıkama işlerini düşünmüyorum.

Analyzer

Selam,

Sigma profillerden lineer bir hat kurarsınız. Bu hattı bir step motor kontrol eder. Hat üzerinde birden fazla kart tutucu koyarsınız. Bu kart tutucularda birer selonoid bulunur. İlk kart flux istasyonuna geldiğinde nozzle+basınçlı pompa ile flux püskürtülür. İkinci istasyonda sıcak hava ile kart ısıtılır. Üçüncü istasyonda potaya gelir ve selonoid vasıtası ile kart lehim havuzuna batırılıp çıkarılır. Ardından soğutma istasyonuna gelir ve konveyör üzerine düşürülür.
Mekanik bilginiz varsa herhangi bir cad ortamında sigma profiller, lineer tahrik sistemleri (triger kayış, vidalı mil, karevida mil vs) ile yapabilirsiniz. Sonuçta size 1.5 eksen lineer bir sistem gerekiyor. Sigma profilleri ve lineer malzemeleri doğuş kalıp, kum makina, has alüminyum, doğa rulman, teknik rulman, şahin rulman gibi firmalardan alabilirsiniz. Selenoidleri menevşe handa bulabilirsiniz (mikromotorcu, mugul). Bunların hepsinin kontrolü için termokupl modüllü bir plc kullanırsanız rahat edersiniz. Eğer mekanikte deneyiminiz yoksa sigma profiller yerine yine sigma profillerden oluşturulmuş lineer sistemlere bakabilirsiniz. Yukarıda saydığım firmalarda bu sigmalı lineer modüller hazır olarak mevcut.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

emrah

kart tutucular ve selenoid i tam anlayamadım. bu malzemeleri satan bir firma varmıdır buna benzer modülleri ve pratik yapım parçaları felan.  mekanik bilgim yok malesef. mekanık kısmı hazır parçalarla olusturmayı düşünüyorum