voltaj düşümü

Başlatan engineer42, 24 Mayıs 2012, 21:37:01

engineer42

iyi akşamlar... alçak gerilim konusunda anlayamadığım bi nokta var internette de aradım ama aradığımı bulamadım... iletim hatlarında kabloların direncine bağlı olarak bi voltaj düşümü oluyor. bunu neye göre hesaplıyoruz? hoca bi tablo verdi kabloların hangi metoda göre bağlandığına dair bunun hakkında da birşey bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

mozkan87

Sizinde dediğiniz gibi kabloların birim uzunluk başına direnç değerleri bellidir. Kablodan geçecek akım da belli olacağına göre V=I*R formülünden kablo üzerinde ne kadar gerilim düşeceği hesaplanır.

pea

@mozkan87
Güç oldu , aman dikkat :)

mozkan87

Alıntı yapılan: pea - 24 Mayıs 2012, 21:50:55
@mozkan87
Güç oldu , aman dikkat :)

Haklısınız hocam insan sabahtan akşama kadar kütüphanede ders çalışarak geçirince bi yerden sonra film kopuyor. ;D

engineer42

240 voltluk dağıtım kaynağı 4.5kw ve 0.9 pf ile (lagging) yükleniyor.son devredeki tek çekirdekli pvc kaplı kablo da 3. metod a göre yükleniyor. çevre sıcaklığı 43 c derece ise voltaj düşümünü hesaplayın... (sorunun türkçesi böyle...)
                    burda da sizin v=I2*R formulumu kullanılır?

mozkan87

Formülü yanlış yazmışım onu düzelttim. V=I*R olacak.
Burada 43 derece demesi kablonun 43 derecedeki direnç değerini kullanın demek oluyor. Sistem 4.5 kw ise 4500/240 =  18,75 amper akım çekilebilir. Ama 3. metod dan neyi kast ettiğini anlamadım.

engineer42

hocam dediğiniz şeyi anlıyorum ancak siz basit birşey söylüyorsunuz... v=ı*r olmadığını tabii biliyorum... aradığım şey bu değil...

engineer42

ayrıca v=ı*r üzerindden akım geçen direncin gerilimin verir diye biliyorum fakat en yukarda aradığım şeyin tellerin direncinden dolayı iletim hatlarında ki voltaj düşümü olduğunu söyledim yani dirençten  dolayı oluşan kayıp voltaj gibi....