Adc hakkında.

Başlatan ylmz, 25 Mayıs 2012, 12:26:28

ylmz

Arkadaşlar merhaba
Sorum şu :  Adc kullanırken gelen sinyalin düz yanı tam dc olması şartmı ?
Bunu tam düz yapıyorum bu sefer sinyal yavaşlıyor yani gelen sinyal
nasıl bir çözüm önerirsiniz  :(
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Klein

Tam DC olması şart değil. Eğer sinyal işlemeyeceksen , DC gerilim ölçeceksen , parazitlerden ve dalgalanmalardan mümkün olduğunca arındırman yazılımda işini kolaylaştırır.
Sinyalin yavaşlamasından kasıt nedir?

jrcapa

Sanırım filtredeki kondansatörden dolayı bilginin geç oturmasını kastediyor arkadaş. Hızlı ölçüm gerektiren yerlerde hassasiyet azalıyor.

ylmz

evet amacım dc volt ölçtürmek mesela trafodan gelen bi gerilimi köprü diyottan geçirdim ve tam dc olmuyor kondansatör atıyorum fakat bu seferde adc geç işliyor veriyi gibi düşünelım

jrcapa

Bir kere DC'yi ölçmek istiyorsanız Klein'in de belirttiği gibi AC'yi  düzgünce bir DC'ye çevirmeniz lazım. Sabit bir DC'yi ölçerken zaten ADC'de sıkıntı olmaz .

Kabil ATICI

yük direnci kullanabilirsin. Diyottan sonra koyduğun kondansatöre paralel bir direnç ile gerilimi izleme hızını artırabilirsin. (mesala 1KOhm  gibi)  direnç değeri ölçtüğün noktanın gerilimine bağlı olarak değişebilir.
ambar7

ylmz

ambar7 işte işin püf noktası buydu teşekkür ederim öneri için saol

ylmz

fakat bu sınyalı nasıl duzeltıcem dedıgını denedım olmadı :((

Kabil ATICI

Devremiz aslında bir alçak geçiren filtre.
Resme bakarak; filtre kondansatörünü artırman gerektiği gibi görünüyor. Alternatif çözüm olarak şu anda yaptığın devre yarım dalga doğrultucusu. Bunu ya köprü kullanarak ya da simetrik beslemeli bir trafo üzerinden iki diyot kullanarak tam dalga doğrultma yapman olur ki bu daha küçük  filtre (doğrultma) kondansatörü kullanamını  gerektirir.
Hali hazırda silisyum diyot kullanıyorsan zaten 0.8V gibi bir gerilimin düşümün vardır. Schottky tipi diyot kullanırsan  bu gerilimin daha düşecektir. (0.2V gibi) Yani daha kolay filtre edilebilir bir sinyal elde edersin.
ambar7

ylmz

Öncelikle cevap için teşekkür ederim
Burada görmüş olduğun sınyal kopru tıpı 150 amperlık bır dıyottan cıkan sınyal
10uf/50v luk bır kondansatör attım çıkışa ve sınyal bu hale geldı
fakat daha fazla kondansatör atmak ıstıyorum ama bu seferde işlemcim adc yı yavaş okuyor

sorum ise şu buraya nasıl bır kondansatör ve ona paralel direnç atmak ?

Kabil ATICI

ambar7

GreeN

Alıntı yapılan: ylmz - 25 Mayıs 2012, 17:47:27

fakat daha fazla kondansatör atmak ıstıyorum ama bu seferde işlemcim adc yı yavaş okuyor

Bu kısmı açarmısınız , kondansatörün artması adc okuma hızını nasıl etkiler anlayamadım. Adc çevrim süresimi artıyor bunu kasdediyorsunuz. yoksa gerilim kondansatörde tepe değerine geç ulaşıyor ve adcnin ölçtüğü değerin gerilim tepe noktasına yavaş yavaş ilerlediğini görüyorsunuz.Bunun yorumunuda adc geç okuyor diyorsunuz ?
Terörü Lanetliyoruz.

kudretuzuner

Merhaba
Şöyle bir devre tasarladım işinize yarar da bir fikir verir mi?
https://rapidshare.com/files/4198176199/ylmz_1.rar
Amatör