18F4520 yi çalıştıramadım...

Başlatan elektroacemi, 25 Mayıs 2012, 15:42:50

elektroacemi

Arkadaşlar ilk kez 18 serisi pic ile çalışıyorum. Kodu yazdım proteusta denedim çalıştı, reelde çalışmadı, bende basitten gitmek için aşağıdaki kodu yazdım, ama sonuç aynı sadece proteusta çalışıyor, dahili osilatör kullanmak için fuse ayarını da yaptım ama olmadı, yardımlarınızı bekliyorum

Device = 18F4520

Xtal 4

Config_Start
MCLRE = OFF ; RE3 input pin enabled; MCLR disabled
OSC = INTIO67 ; Internal oscillator block, port function on RA6 and RA7
Config_End
TRISD=%00000000
TRISA=%00000000
PORTD=0
LATD=0

ADCON1=07h
CMCON=07h

DelayMS 250
Basla:

PORTD.2=1

GoTo Basla

End

ibrsel

Alıntı YapOSC = INTIO67

satırını yazman dahili osc yi kullanabileceğin anlamına gelmez. OSCCON registerinden dahili OSC frekans ayarlamalarını yapmalısın.Burada ayarladığın değeri XTAL= .. komutu ile de belirtmelisin.

Örneğin;
OSCCON = %01110000     'Internal 8 MHz clock select
XTAL=8

elektroacemi

Alıntı yapılan: ibrsel - 25 Mayıs 2012, 16:31:06
satırını yazman dahili osc yi kullanabileceğin anlamına gelmez. OSCCON registerinden dahili OSC frekans ayarlamalarını yapmalısın.Burada ayarladığın değeri XTAL= .. komutu ile de belirtmelisin.

Örneğin;
OSCCON = %01110000     'Internal 8 MHz clock select
XTAL=8

Bunu denemiştim ama sonuç değişmedi...

Maxim

elektroacemi

Alıntı yapılan: Maxim - 25 Mayıs 2012, 18:53:53
buradaki config programını kullandınızmı en doğrusu o dur
https://www.picproje.org/index.php/topic,32231.0.html

Evet bu yüklü bunu kullanıyorum. pici mi bozdum diye başka pic denedim gene olmadı

elektroacemi

Arkadaşlar Dahili resiti açıp 10K ile + ya bağlayınca çalıştı, reseti kapatınca kararsız çalışıyordu, elimden bile etkileniyordu, LVP yi OFF yapıp dahili reseti kapatınca normal şekilde çalışmaya başladı:)
Teşekkür ederim

18F4520 ile protom da LCD çalıştıran var mı?

16f877 de çalışan programı aynen 18f4520 ye uyarladım. Çalışmadı. Gözlemlerime göre

Print $fe,1   (bu konu çalıştırıp ekranı temizliyor)

Print "AKIF" (ama bu konu çalıştırıp ekrana birşey yazmıyor)

Fikri olan var mı ?

JOKERAS

Selam;Bahsettiğiniz durumun dahili yada harici reset ile alaklı olacağını sanmıyorum.
Sanırım sizin sorununuz LVP açık kaldığı için oldu.
Bundan emin olmalısınız keza yarın birgün aynı sorunla karşılaştığınızda tecrübe etmiş olursunuz.
Ayrıca LVP açık dahi olsa işlemcinin PGM pin'ini pullup yaparakta çözülebilirdi diye düşünüyorum.

elektroacemi

Alıntı yapılan: JOKERAS - 27 Mayıs 2012, 15:27:58
Selam;Bahsettiğiniz durumun dahili yada harici reset ile alaklı olacağını sanmıyorum.
Sanırım sizin sorununuz LVP açık kaldığı için oldu.
Bundan emin olmalısınız keza yarın birgün aynı sorunla karşılaştığınızda tecrübe etmiş olursunuz.
Ayrıca LVP açık dahi olsa işlemcinin PGM pin'ini pullup yaparakta çözülebilirdi diye düşünüyorum.

PGM   pini hangi pin ?

JOKERAS

Maxim

Alıntı yapılan: elektroakif - 27 Mayıs 2012, 13:24:11

Fikri olan var mı ?

Print at 1,1 "AKIF"

olacak

elektroacemi

Alıntı yapılan: Maxim - 27 Mayıs 2012, 17:15:42

Print at 1,1 "AKIF"

olacak

Print "Akif"  komutu 16f877 de sorunsuz çalışıyorum, picler arası kod farkı olur mu?

Hattusa

Alıntı yapılan: elektroakif - 27 Mayıs 2012, 13:24:11
Arkadaşlar Dahili resiti açıp 10K ile + ya bağlayınca çalıştı, reseti kapatınca kararsız çalışıyordu, elimden bile etkileniyordu, LVP yi OFF yapıp dahili reseti kapatınca normal şekilde çalışmaya başladı:)
Teşekkür ederim

18F4520 ile protom da LCD çalıştıran var mı?

16f877 de çalışan programı aynen 18f4520 ye uyarladım. Çalışmadı. Gözlemlerime göre

Print $fe,1   (bu konu çalıştırıp ekranı temizliyor)

Fikri olan var mı ?

s.a.
ustam 18f4520 ile hem glcd, hem lcd ile protonda çalıştım ben siteden sağolsun dombilik abim var bu 4520 ile çalıştırmayı o öğretti ve ben PLL yi aktif ederek 10 Mhz kristal takıp 40 MHzde çalışıyorum sorun yok.
ayrıca ben mi yanlış biliyorum
print at 1,1,"Akif"
bu şekilde olması gerekmiyor mu? at diye belirtmeyince benim bildiğim protonda lcd de adresleme düzgün olmayıp belirttiğin noktada değil genellikle kafasına göre 1. satırın 1. dizinine yazıyor.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>