Mikrofon Çıkışı ve ADC

Başlatan ehliseyf, 31 Mayıs 2012, 10:02:54

ehliseyf

Ortamdaki sesleri mikrofon ile alıp adc ile bilgisayara atmak istiyorum. ADC olarak National İnst. in USB - 6009 Daq kartını kullanıyorum . Analog girişleri sayesinde voltajları okuyabiliyorum.
Fakat aklıma takılan bir durum var. Mikrofonun çıkışındaki gerilim sürekli 1.4 Volt civarlarında 1500 hz ve katları  şeklinde bir gürültü veriyor (örnekleme frekansı ile katlanıyor 5khz de 1.5 khz iken gürültü 10 khz örnekleme de 3 khz oluyor ) .  Mikrofon ve yükseltme devresini aradan çıkarttığımda başka bir konumdan  voltaj uyguladığımda gayet gürültüsüz 0 Volt görebiliyorum.
Acaba kullanmış olduğum yükseltme devresinde bir gariplik olabilir mi ? yada başka bir yoldan  mı gitmem gerekiyor.
Hem bu gürültünün sebebini merak ediyorum hemde nasıl bir yükseltme ile bunu başarabilirim. Kullanmış olduğum yükseltme devresini resim olarak ekliyorum.

mikrofon bilgileri

http://www.puiaudio.com/pdf/TNM-3054L-R.pdf

5 Volt ile besliyorum. usb 6009 un  besleme çıkışlarından.
ve sondaki pot u kaldırdım. O varken devre çalışmıyor .

Önerilerinizi bekliyorum.
Code'm mu oturturum !

z

Mikrofonu amplifikatore en kisa yoldan bagla. (PCB uzerine dogrudan baglayabilirsin) +
Beslemeyi 7805 uzerinden harici bir kaynaktan ver. +
Cikistaki 10uF yi ve potansiyometreyi kaldir at. Dogrudan OPAMP cikisina bagla.

Bu 3 maddede sorunun buyuk olcude cozulmesi gerekir. Daha da iyilesme yapmak icin tiz seslerde kayiba razi olmak kaydiyla cikisa lowpass filitre konabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ehliseyf

devre 9 Volt ile çalışabiliyor. 9 Voltluk bir pile ile birlikte kullanabilirim. Mikrofonu doğrudan bağla demişsiniz onu tam olarak anlamadım.Girişteki elemanları iptal mi edeyim. Çıkıştaki 10 uF ve potansiyometrenin görevini anlatabilir misiniz.
Code'm mu oturturum !

z

Mikrofonun uzun kablosu gurultu kapar o yuzden kablo kullanma dogrudan mikrofonu pcb uzerine bagla demek istedim.

Cikistaki 10uf opamp cikisindaki DC voltaji bloke eder. Yani DAC kartina DC voltaj gitmesini engeller. Pot ise cikistaki sinyalin seviyesini sinirlar.

Eger 5v ile beslersen cikista 2.5v DC olusur bu da sorun olmaz. Eger 9v ile beslersen cikista 4.5v DC olusur bu sorun olusturur. (DAQ kartinin girisi muhtemelen max 5v dur)

Cikistaki 10uf yi kaldirmadan da yapabilirsin. Ona gelmeden once dediklerimi bir denemelisin.

Bir kere scop ile cikistaki sinyali bir gozlemle. Sorun varmi gor.

ehliseyf

mikrofonu kablosuz kullanma ihtimalim çok düşük çünkü steteskobun içine yerleştirdim.Diğerlerini bir denemek lazım.Şimdi deneme yapayım.
Birde daha kaliteli bir yükseltme kullanmak uygun olur mu ? (Bir yükseltici önerebilir misiniz ? )
Code'm mu oturturum !

z

O zaman blendajlı kablo kullanacaksın.

Zamanında sesin digitalleştirilmesi konusunda çok çalışmam oldu. LM358 ve TL084 gibi sıradan opamplar kullandım.
741'i oldum olası sevmem ama sorun çıkartmaz.

Bence öncelikli yapman gereken preamplifikatörü harici kaynaktan beslemek. Hatta bunun çıkışına amplifikatör bağlayıp kulaklıkla ortam sesini dinlemek. Scop bu tür çalışmalarda çok faydalı olur. Çıkıştaki sesin genliği ve varsa gürültü vs hepsi görülür.

ehliseyf

Devreyi kurdum .Skop la inceledim. Fakat Negatif beslemem olmamasına rağmen çıkıştaki sinyalin negatifte olmasını yorumlayamadım.  1.4 Volt olan çıkış gerilimini 0 volta yakın olarak gözlemledim. harici olarak pil kullandım. Hem 50hz olması hemde taşınabilir olur. Negatif  mikrofondan kaynaklanıyordur diyorum ama sebebini öğrensem güzel olur . Çünkü arduino kullanmayı planlıyorum ileriki zamanlarda . onlara negatif gerilim giremem.
Code'm mu oturturum !

z

Negatif gerilimin sebebi çıkıştaki 10uf. Opamp çıkışı sukunette 2.5v da kalıyor. Ses sinyalindeki değişim nedeniyle diyelimki opamp çıkışındaki gerilim 3v a yükseldi. Ardından sesin diğer alternansı nedeniyle opamp çıkışındaki seviye 2v a indi. Biraz evvel 2.5v a yüklü kapasitöre şimdi 2v uyguladığında çıkıştaki voltaj mevburen 2-3=-1v olacak.

Negatif voltajdan kurtulmanın en kolay yolu amfiyi 5v ile beslemek ve çıkıştaki kapasitörü kaldırıp atmak.

ehliseyf

inceleme yaparken ilk başta çıkartmıştım. Gördüğüm negatif voltaj zaten kondansatör yok iken.şimdi devreye 7805 ekleyip deneme yapayım. 5 Volt olarak besleme sağlayayım.
Code'm mu oturturum !

z

Kondansatör yokken opamp çıkışında negatif sinyal oluşması imkansız. Scopu AC sinyal moduna getirip ölçüm yapmışsındır. Bu nedenle de negatif voltaj oluştuğunu sanmışsındır.

ehliseyf

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2012, 11:58:00
Kondansatör yokken opamp çıkışında negatif sinyal oluşması imkansız. Scopu AC sinyal moduna getirip ölçüm yapmışsındır. Bu nedenle de negatif voltaj oluştuğunu sanmışsındır.

Evet dediğiniz gibi Skop AC de kalmış DC konuma getirdiğimde problemim çözüldü. Fakat başlangıçtaki problemim tekrar ortaya çıktı. Bu sefer Kaynak 9 Volt
ve sinyalim  4.5 Volttan başlıyor. 4.5 Voltu 0 noktası gibi kabul edilmiş görünüyor.
Acaba mikrofonun sesi çevirirken böyle bir şey yapması beklenen birşey mi ?
Devre bunun için mi dizayn edilmiş  ?
Code'm mu oturturum !

z

4.5v olmasının sebebi opampın + bacağına bağlı dirençler.

Buraya bir trimpot bağlayarak 9v beslemede dahi çıkış voltajını 2.5v a indirmen mümkün.

Yada şunu yap.

Opamp çıkışındaki 10uf aynen kalsın. Bunun çıkışını iki adet 10K nın orta ucuna bağla. 10K nın birisinin boştaji ucunu Gndye diğer 10K nın boştaki ucunu da +5v a bağla. Bu durumda dirençlerin orta ucunda 2.5v oluşur ve ses sinyali 2.5v etrafında salınır.

ehliseyf

Hocam ben 2.5 V etrafında sallanmasını istemiyorum.0 Volt etrafında sallanmasını istiyorum.Bu mümkünse bunun için çalışmak istiyorum.
Code'm mu oturturum !

z

Çıkış sinyalinin 0 etrafında salınması demek sinyalin negatif değerler almasına müsade etmek demektir. Bu istenmez. Senin DAQ girişi 0..5v arası istemiyormu?

ehliseyf

anladım. O zaman bu şekilde kullanmaya çalışacağız.Yardımların için çok teşekkür ederim.
Code'm mu oturturum !