Dijital analog çevirici yapımı ve bir soru

Başlatan Erdem , 01 Haziran 2012, 10:49:10

Erdem

Şimdi arkadaşlar hoca derste kitaptaki problemlerden bir tanesinden bahsetti. Bunu kullanarak bir dijital analog çevirici tasarlamamızı istedi.

Yukarıdaki gibi bir devremiz var. Bizden çıkış gerilimi

[jstex]v_O=3v_1+5v_2 [/jstex]

olan devreyi tasarlamamız isteniyor. v1 ve v2'nin büyüklükleri hiç bir zaman 1 voltun üzerine çıkmıyor.

a) Yukarıdaki toplama işlemini gerçekleştirecek Ra, Rb, R1 ve R2 değerlerini bulunuz.

b) İşlemsel yükseltecin besleme gerilimi +15 ve -15V ve çıkış akımının değerlerinin +1mA ve -1mA arasında değişmesi isteniyorsa  bu ek koşulları sağlamak için gerekiyorsa devreyi tekrar tasarlayın.

c) Çıkış geriliminin

[jstex]v_O=-3v_1-5v_2 [/jstex]

olması isteniyorsa tek bir yükselteç kullanarak devre tasarımını nasıl değiştirirsiniz (Tabi iki tane yükselteç kullanarak bir tanesinin arkasına bir evirici koyarak çok basitçe yapabilirdik ;) )

Şimdi ben a şıkkını yaptım ve Ra=7k Rb=1k R2=3k ve R1= 5k seçince yükselteç istediğimiz işlemi yapıyor.

Hatta dijital analog çevirici kısmını da yaptım. (Asıl bizden istedikleri buydu)

Dijital analog çevirici

Ama soruya bakınca soru da ilginç geldi biraz. b ve c şıkları konusunda önerisi olan? c şıkkıyla ilgili v1 ve v2 kaynaklarını yükseltecin eksi ucuna bağlamak geldi benim aklıma. Ama henüz denemedim.

Erdem

Bu sorunun ikinci şıkkında çıkış akımı en fazla 1mA sınır veriliyor. O zaman bu akım Ra ve Rb direnci üzerinden geçecek. İki gerilim kaynağı arasındaki akımı şu şekilde hesaplayabiliyorduk. Yükseltecin eksi ucuna giden akımın 0 olduğunu biliyoruz.

[jstex]i=\frac {v_{A}-v_{B}}{R}[/jstex]

O zaman bu Ra ve Rb üzerinden geçen akıma i dersek bu akım 1mA'den küçük olacak.

[jstex] i < 1mA [/jstex]

[jstex] \frac {15-0} {R_{a}+R_{b}} < 1mA [/jstex]

Bunu da çözersek Ra + Rb toplamı 15000Ω'dan büyük olması gerekiyor anladığım kadarıyla  ;)