Transistör çıkışı akım sınırlama

Başlatan emachines, 01 Haziran 2012, 18:00:41

emachines

Merhaba, pic  ile anahtarlayabileceğim 24 volt  bir çıkış  elde etmek istedim, bununla bazı değişken omik yükler süreceğim. Çıkışta akım kısıtlaması ve kısadevre koruması  da olması gerekiyor
Alttaki devreyi board üzerinde oluşturdum, akım yaklaşık 600 milivoltta sınırlanıyor, bunu değişik yük dirençleriyle denedim, problem yok
Fakat çıkışı anlık kısa devre ettiğimde çıkış transistörü arızalanıyor.  Bu kısa devre durumunda akım neden 600 miliamperle sınırlı kalmıyor?
Sanırım bu değeri aşıyor yoksa transistör normal bir yükle 600 ma akımda yanmıyor

beni bu konuda aydınlatabilirseniz ya da farklı bir devre önerebilirseniz sevinirim.

z

24v da 600mA demek 14 küsür watt demek. Bunu BD136 üzerinde harcamak sorun oluşturur.
Bir üst kılıfta bir transistör kullanmayı dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Selam,
devre çalışabilen test edilmiş bir devre ise devredeki R4 emiter direncinin değeri
ve varlığı çok önemli!...
Sizin transistör üzerinden çekeceğiniz yük dolayısı ile R4 den geçer,sizin transistör'den
çektiğiniz akım yükseldiğinde yada sınırı aştığında bu R4 üzerinde fark oluşturur
bu fark 23.3 volt olduğunda Q1 transitörü iletime geçerek T3 tarnsistör'ünü keser.
Dolayısı ile R4'in yerine tel atmak yada değerinden daha alt değer bir direnç takmak
korumanın çalışmamasına neden olur.
Koruma devresinin çalışmasını test etmek için R4'in değerini yükseltip mesela 10Ω
T3 ten akım çekin koruma çalışıyormu çalışmıyormu,duruma göre direnci alt değerlerle
deneyin. 

emachines

Alıntı yapılan: z - 01 Haziran 2012, 19:23:24
24v da 600mA demek 14 küsür watt demek. Bunu BD136 üzerinde harcamak sorun oluşturur.
Bir üst kılıfta bir transistör kullanmayı dene.

haklısınız, 24 v 600 ma bu transistör için çok yüksek, normalde ise emitter direncinin değerini yükselterek çıkıştan 50-100 ma akım çekmeyi düşünüyorum, denediğim sadece  1/2 sn kadar ( ampermetrede akımı görene kadar)  devreyi 27 ohm bir direnç ile yüklemekti, bu kısımda problem yok, çıkış 600 ma'de çok güzel limitleniyor.
problem, çıkışı ampermetre üzerinden çok kısa bir süre kısadevre ettiğimde transistörün derhal bozulmasıydı.

çıkış kısadevre olduğunda transistör henüz ısınmaya bile fırsat bulamadan bozuldu, ısınmadığı için bozulması garip geldi fakat bu tabi ki mümkün.
sorunu söylediğiniz gibi daha güçlü bir transistör kullanarak ve emitter direnç değerini yükselterek aşacağımı düşünüyorum.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Haziran 2012, 21:06:56
Selam,
devre çalışabilen test edilmiş bir devre ise devredeki R4 emiter direncinin değeri
ve varlığı çok önemli!...
Sizin transistör üzerinden çekeceğiniz yük dolayısı ile R4 den geçer,sizin transistör'den
çektiğiniz akım yükseldiğinde yada sınırı aştığında bu R4 üzerinde fark oluşturur
bu fark 23.3 volt olduğunda Q1 transitörü iletime geçerek T3 tarnsistör'ünü keser.
Dolayısı ile R4'in yerine tel atmak yada değerinden daha alt değer bir direnç takmak
korumanın çalışmamasına neden olur.
Koruma devresinin çalışmasını test etmek için R4'in değerini yükseltip mesela 10Ω
T3 ten akım çekin koruma çalışıyormu çalışmıyormu,duruma göre direnci alt değerlerle
deneyin.

evet haklısınız, devreyi internette rastladığım npn transistör akım limitleme devresini tersine çevirerek tasarladım, pic ile daha givenli anahtarlayabilmek için ek olarak girişe bir npn transistör ekledim, kısacası çalışma şekli ile ilgili sorunum yok. Sorun söylediğim gibi kısadevre durumunda çok kısa sürede hatta henüz kılıfı bile ısınmadan çıkış transistörünün yanmasıydı, şimdi sebebini daha iyi anladım..

teşekkürler

z

Aslinda transistoru bozan enerji miktari. BD136 uzerinde atiyorum 100w harcayabilirsiniz. Ama cok cok kisa bir sure icin. Fakat 14w harcamaya kalkinca bozulur tabiki goreceli uzun bir zaman icin.

Bu nedenle enerjiden bahsetmek daha dogru olur. Mesela kataloglarda malzemeyi zorlayabileceginiz tekrar edebilir asiri akim darbelerinden bahsedilirken bir kosede zamandan soz edilir ve atiyorum 20ms der.

Bazi kataloglarda da derki malzeme su kadar joule enerjide bozulur.

Bazi kataloglar da SOA cizimi verilir. Bu grafikten guvenli ve guvensiz bolgeleri gorursun.

Mevcut devrende soyle bir koruma yapabilirsin. Kollektore seri bir direnc bagla.  Degeri de en yuksek yuk direncinde dahi 600mA akitacak kadar yuksek olsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com