7805 ısınma sorunu

Başlatan elektroacemi, 02 Haziran 2012, 21:25:22

elektroacemi

Arkadaşlar 12 V AC yi 4 diyot ile doğrultup kondansatöre giriyorum, sonra 7805 e bağlıyorum, 7805 in çıkışından 200 MA civarı çıkış alıyorum, çok aşırı ısınıyor, 1 saat çalıştırdım yanmadı ama ilerde sorun çıkabilir diye korkuyorum, 7805 in katalogunda 1A yazdığı için 200 ma ile ısınmaz diyerek soğutucu kullanmadım, başka bir yerde sorun olabilir mi ?

z

Sorun, girise 12volt*1.41=16v civari voltaj girip 5v cikmandan kaynaklaniyor. Arada 11v volt var ve 200mA le carparsan 2.2w ediyor. Haliyle de entegre isiniyor.

Sogutucu kullanman gerekir. Yada girise daha dusuk voltaj gir. Mesela 12V trafo yerine 9v kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektroacemi

Alıntı yapılan: z - 02 Haziran 2012, 21:30:06
Sorun, girise 12volt*1.41=16v civari voltaj girip 5v cikmandan kaynaklaniyor. Arada 11v volt var ve 200mA le carparsan 2.2w ediyor. Haliyle de entegre isiniyor.

Sogutucu kullanman gerekir. Yada girise daha dusuk voltaj gir. Mesela 12V trafo yerine 9v kullan.

Soğutucu taktığımda günlerce çalışırsa bir sıkıntı olur mu ?

z

Entegreyi buyukce metal bir yuzere bagladiginda sicakliga bak. Sicaklik alip basini gitmiyorsa sorun bitmis demektir. Aylarca calistirabilirsin. Prensip olarak elimi dokundugumda canimi acitacak kadar isinan malzemeyle surekli calisan cihaz yapmamaya calisirim. Senin icin en guzel cozum 9V trafo + sogutucu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektroacemi

mezire

en güzeli lm2575 . bende çok çektim 7805 ten .

Erol YILMAZ

TO220 malzeme, üzerinde sürekli 1W ısı kaybını tolere edebilir...

Ama bu kayıp 2.2W a ulaşıyorsa bence biraz yüksek bir değer olur.

Tek başına TO220 kılıfta 1W lık kayıp 65 C kadar sıcaklık artışı oluşturuyor.
Picproje Dergi 1 de buna ilişkin bir yazı yazmıştım.

Okan AKÇA

bu güne kadar projelerimde 7805 kullandım hic bir sorunlada karşılaşmadım

1-ekonomik
2-çıkış rip. çok düşük
3-bulunması kolay
4-herhangi ek elemana gerek duymuyor
5-arıza durumu yok denecek kadar az
6-farklı kılıf çeşitleri mevcut