Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

TOCKI pini hakkında

Başlatan sezgin05, 23 Ağustos 2004, 15:18:06

sezgin05

Arkadaşlar TOCKI pininin open drain olması nedeniyle pullup yapılması gerekiyor galiba. Bunuda diğer pinler gibi kullanmak için PBP 'da özel bir yöntem varmı acaba?...

mmengi

bu pin çıkış olarak kullanılmak istendiğinde pull up yapmak gerekli.Ama input iken bir sıkıntı yok.pull-up yapılacak direnç seçilirken 20mA. aşmamak gerekli yoksa çıkışı yakabilirsin.Bu şekilde diğer portlardan pek farkı yok pbp de özel birşey yapmana gerek olmadığını düşünüyorum.

Benim merak ettiğim bu port output iken pull-up ı 5V a değilde örneğin 12V a yapsak (tabi 20mA. geçmeden) sorun çıkarmı acaba.

fsan

mmengi, güzel bir soru "open colletor" olunca baglanabiliyordu galiba öyle değilmi? ama "open drain" olmuyor galiba ?

Bir ara "YILDIRIM AK" usta ile yazismistik.. Yaptigim ISD - Recorder/Playback devresi var, (ISD-chip 3V ile calisiyor Pic ise 5V) orada MISO cikisi (open drain) o sekilde baglanmasinin dogru olmadigina karar vermistik (ISD400X datasheet de 3V --> 5V icin transistorlu inverter kullanmak gerektigi yaziyor) ama tam bilmiyorum.

z

Olay open collector yada open drain olmasiyla alakali değil.

Genelde, IC lerde giris ve cikis uclarindan  VDD ve VSS pinlerine icten ters diodlar konur yada yariiletken tasarimi asamasinda istenmeden kendiliginden olusur.

Boyle bir diod varsa 12V sira ile yuk ve open drain pininden icerideki diod uzerinden VDD uzerine baglanacak demektir.

Sozkonusu pin sadece output pini olsaydi buyuk olasilikla 12v hattina pullup yapabilirdiniz ancak bu pin ayni zamanda input pin oldugu icin giriste kesinlikle (buyuk ihtimalle) VDD ye ters diod olacaktir ve 12V hattina pullup yapamayacaksiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmengi

hocam bir diyot var ama VSS ye doğru.input tarafında ise Schmitt Trigger giriş var pic içindeki output tr yalıtımda iken bu uca 12V gelecek sanırım bu sorun çıkarabilir.

fsan

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Genelde, IC lerde giris ve cikis uclarindan  VDD ve VSS pinlerine icten ters diodlar konur yada yariiletken tasarimi asamasinda istenmeden kendiliginden olusur.
@bunalmis
hocam öncelikle yardimlarindan dolayi sana tesekkürler.
Benim yukarida bahsettigim olay, semadaki gibi herhalde ?  Burada ben PIC pini giris olarak config etmistim.. ozaman PIC cikisindaki mosfetler devre disi olmuyormu? Bu iki devrenenin biri birine bu sekilde baglanmasindaki sakinca nedir sizce? veya bir sakinca varmi?

sevgiler, saygilar..

mmengi

Dostum bunun üzerinden konuşsak daha uygun olacak sanırım.

z

Fsan, Dediğiniz gibi Pini input moda alır ve kesinlikle output yapmazsanız
elektriksel açıdan bir tehlike oluşmaz. Ancak 3V dan 5v a interface işlemi yaparken PIC girişinin 3V u 1 olarak gördüğünden emin olmak lazım.

(5V ile beslenen PIC de yanlış hatırlamıyorsan sıradan I/O pinler 3v'u 1 görür) Ancak yüksek hızlarda büyük değerli pull up direnç, picin mos  kapasitesini çok hızlı şarj edemeyebilir Bu nedenle harici küçük değerli pull up direnç koyup şarj süresini kısaltmak gerekebilir. Ancak bu kezde sürekli olarak 5v dan 3v hattına pullup dirençden dolayı akım akışı olacaktır. Bazı uygulamalarda bu durum 3v hattının yükselmesine neden olur.

Bu nedenle yukarıdaki sorunlarla karşılaşmamak için araya devre koymakta fayda var.

Mmengi, bu tür prensip şemalara çok güvenmemek lazım. Eğer döküman gerçektende giriş devresindeki koruma üzerine yoğunlaşmış şekilde bilgi veriyorsa ok o zaman güvenebiliriz.

Girişte gnd tarafına diod gösterilmiş. VDD tarafında yok görülüyor. Emin olmak için avometre diod kademesinde bu pine  bakmakta fayda var.

Eğer VDD tarafına diod konmamış ise, dökümanlarda schmith trigger girişi 12v olabilir deniyorsa, MOS 12v'a dayanıyorsa o zaman 12V a pullup yapmanın hiç bir sakıncası olmayacaktır.

fsan

Alıntı yapılan: "bunalmis"Ancak bu kezde sürekli olarak 5v dan 3v hattına pullup dirençden dolayı akım akışı olacaktır.
Bu nedenle yukarıdaki sorunlarla karşılaşmamak için araya devre koymakta fayda var.
Dogru hocam PIC girisinde birde 10K pullup vardi onu cizmeyi unutmusum, pardon.
Alıntı YapBazı uygulamalarda bu durum 3v hattının yükselmesine neden olur.
bu 10k pullup ile ilk denedigimde malesef PIC miso dan gelen datayi birtürlü dogru algilamiyordu pullup drence bir seri diot baglayinca (biraz mantiksiz ama) nedense olmuştu.  :o    
Alıntı YapBu nedenle yukarıdaki sorunlarla karşılaşmamak için araya devre koymakta fayda var.
asagida adreste uygulamayada bir bakarmisin hocam ISD (miso: open drain) yaziyor ama acaba bu mosfet (P/N-kanal) nasil baglanmis ?
Herhalde iletimde iken miso  cikisi +3V ye bagliyor öyledeğilmi?.
yani benim yukarida ISD icinde cizdigimin mosfetin tam tersi mi ?? :roll:
http://www.winbond-usa.com/products/isd_products/chipcorder/applicationbriefs/apbr25a.pdf

z

MSIO haricindeki bütün çıkışlar open drain yapılmış. Ancak MSIO
P kanal yapılmış. (open drain değil)

Yani senin daha önce çizdiğin gibi değil. MSIO pini H ve L'a PMOS larla ayrı ayrı çekiliyor.

Eger MSIO sinyalini PIC'in RA4 bacağından girmişseniz çok şanssız bir pin seçimi yapmış olursunuz.

Diğer I/O pinlerden birine bağlarsanız iki IC yi seviye dönüştürücü olmadan kolayça konuşturursunuz.

fsan

hmm,
Hocam kusura bakma konuyu biraz fazla uzattim ama sanirim bir yanlislik oldu ben ISD4000 serisine bakmisim yalniz benim kullandigim ISD4002 serisi bunlarin I/O portlari biraz farkli galiba. Cünkü datasheet lerde MISO icin farkli seyler yaziyor  :)
Alıntı Yap
Alıntı YapMaster In Slave Out: MISO - This is the serial output (open drain)
of the ISD4002 device. This output goes into a highimpedance
state if the device is not selected.
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
Voltage applied to MOSI, SCLK, and SS pins (Input current limited to  Â±20mA)
(VSS –1.0V) to 5.5V, bu pinler direk PIC e baglanabiliyor galiba ?

Voltage applied to any pin  (Input current limited to ±20mA)
(VSS –1.0V) to (VCC +1.0V), yani MISO icin 3V+1V = 4V max
isin garip yani ben asagidaki semadaki gibi 10K pullup dirence diotu seri baglayinca devre istedigim gibi calisti :)

benim asil merak ettigim MISO cikisi (open drain) olunca mosfet bu  semadaki gibi mi oluyor?

Sevgiler, saygilar.

z

Evet open drain derse N kanal mos icin aynen cizdigin gibi oluyor.
Adamlar MSIO icin 4v max deger olabilir demisler.

Bunun ustune cikarsan nasil bir olay olurun cevabi koruma devrelerinde gizli ve detayindan pek bahsetmedilmez.

Latchup olayi gundeme geliyor olabilir.

Bu devre halihazirda mevcut ve calisiyor ise merak ettigim olayi deneyip sonucu yazarsan sevinirim.

+5V besleme ile +3v besleme arasina 10K direnc bagladigin zaman
(deney yapacagiz) sistem duzgun calismaya devam ediyormu ?

3V devresi sukunette cok az akim cekiyor ve 5V dan baglanan 10K direnc, 3V hattininin voltajini artiriyormu  merak ettim.

yıldırım ak

Arkadaşlar ISD4000 Serisinde tüm çıkışlar "open drain" ve +5 ile kullanmak mümkün ancak MISO pini P kanal ve VOH çıkışı minum 2.6 volta kadar düşebiliyor. Buda +5 de çalışan mikrokontrol için karasız bölge manasına gelebilir yani lojik "1" olarak görünmeyebilir. MISO için VIH seviyesi max +4 volt. Winbond un ISD4000 serisine ait tüm dökümanlarında

Alıntı YapThe MISO output is the ONLY exception on the ISD4000, and does include a P channel drive. At a +3 volt VCC for the ISD4000, the specification will guarantee a minimum VOH (output high voltage minimum) of VCC-0.4 or +2.6 volts. Most +5 volt devices require a VIH (input high voltage minimum) in the range of +4 volts. To meet the VIH spec of the +5 volt device we must add a level translation.

diyor. Ancak +4 voltun üzerinde ne olacağından bahsetmiyor.

Alıntı yapılan: "Yıldırım AK"MISO pini için hem P kanal özelliğinden (open drain değil) dolayı hemde +2.6 volta kadar düşen VOH değerinden dolayı yanlış data transferi olacağı için +5 mikrokontrolle kullanmak için mutlaka seviye çeviriciye ihtiyaç var.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

yıldırım ak

Sevgili fsan

ChipCorder şemasında bence +3 power ile ilgilide problem var. Bu ISD lerin 3 volt beslemesine kafayı taktım. Başka bir bölümdede labxtsch deki besleme ile ilgili yazıma istinaden sevgili coztürk arkadaşımız ısrarla birşey olmaz dedi ama aldığım sonuçlar olacağını gösteriyor. Birde o şemada int çıkışında 4148 niye kullanılmış ? onuda anlayabilmiş değilim.

ISD Record durumunda 40 mA ya kadar akım çekebilir. Buna göre besleme voltajı 2.33 Volt;

ISD Play durumunda 15 mA civarı akım çeker. Buna göre besleme voltajı 3.86 Volt;

ve en önemlisi powerdown durumunda max 1 uA akım çeker. Bu durumdada besleme voltajı 4.32 Volt;

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

fsan

@yıldırım ak
hocam ellerine saglik yukarida verdigin resimler gözükmedigi icin neden bahsettigini önce tam anlamamistim..
(yahoo gruplardaki resimler sanirim sadece orada "login" durumda iken burada gözüküyor)

Alıntı yapılan: "yıldırım ak"
ISD Record durumunda 40 mA ya kadar akım çekebilir. Buna göre besleme voltajı 2.33 Volt;

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

ISD Play durumunda 15 mA civarı akım çeker. Buna göre besleme voltajı 3.86 Volt;

ve en önemlisi powerdown durumunda max 1 uA akım çeker. Bu durumdada besleme voltajı 4.32 Volt;

ISDnin cektigi akim ve +3V gerilimin ona göre degismesi ilginc sanki bu semadaki zener diot görevini iyi yapmiyor gibi bir durum ortaya cikiyor, bunun  zener - simülasyon modeliyle bir ilgisi olabilirmi acaba ? veya bu neden böyle oluyor sence?

Eger bu pratikte de böyleyse en iyisi LM317L to92 kilifli adj. reg. kullanip ISDnin +3V beslemesini bu sekilde saglamak daha iyi olur herhalde.

ISD pinleriyle ilgili yazdiklarinin hepsine katiliyorum, yalniz bu ISD4002 senin bahsettigin ISD4000 den biraz farkli galiba.. Nette bunun bir iki cesit datasheeti bulunuyor.. hangisi open drain hangisi P-kanal bende iyice sasirdim.. istersen birde sen kontrol et.

ayrica bahsettigin int. çıkışındaki 4148 dioda hic gerek yok..
Yanlislikla baglanmis oraya  :P  Datasheet leri dogru dürüst incelemeyi yeni yeni ögreniyoruz ;)

tekrar tesekkürler..

Kolay gelsin