ADC de giriş yokken neden değer gösterir?

Başlatan elektroacemi, 06 Haziran 2012, 09:31:27

elektroacemi

Arkadaşlar 18f4520 de adc kullanıyorum, ADC girişi olmadığı zaman 250 değerini gösteriyor,( proteusta 0 gösteriyor)  bunun nedeni nedir
16f877 de böyle birşey olmamıştı

serhat1990

Hocam parazitten kaynaklanıyor olabilirmi tam adc girişinin dibine 10uF Bir kondansatör atıp deneyebilirmisiniz. Benzer bir sorun başıma geldi bu şekilde çözmüştüm. İyi çalışmalar...

gtekdemir

Girişi boş bırakırsanız saçme değerler görebilirsiniz normal olarak, pull down direnci ile girişi sıfıra çekebilirsiniz.

elektroacemi

Alıntı yapılan: serhat1990 - 06 Haziran 2012, 09:36:11
Hocam parazitten kaynaklanıyor olabilirmi tam adc girişinin dibine 10uF Bir kondansatör atıp deneyebilirmisiniz. Benzer bir sorun başıma geldi bu şekilde çözmüştüm. İyi çalışmalar...

Adc yi pinini yukarı bukup taktım, osiloskopta baktım, sürekli dc gerilim var, parazit gibi değil yani...

elektroacemi

Alıntı yapılan: gtekdemir - 06 Haziran 2012, 09:38:03
Girişi boş bırakırsanız saçme değerler görebilirsiniz normal olarak, pull down direnci ile girişi sıfıra çekebilirsiniz.

Giriş ile gerilim ölçüyorum, gerilim 3 V civarında iken normal değer gösteriyor, gerilimi 1 V nin altına çekince 48 de takılıyor, aşağı inmiyor

elektroacemi

Dediğiniz gibi Pull Down Yaptım, PORT B deki ADC ler hariç hepsi düzeldi, Port B dekiler normalde 250, pull down ile 48 görünüyor

elektroacemi

Şöyle bir ayrıntı var ama RESET ile ilgisini anlamadım

PBADEN = On ; PORTB<4:0> pins are configured as analog input channels on Reset

elektroacemi

Alıntı yapılan: elektroakif - 06 Haziran 2012, 10:41:51
Şöyle bir ayrıntı var ama RESET ile ilgisini anlamadım

PBADEN = On ; PORTB<4:0> pins are configured as analog input channels on Reset

Sorun şuradaymış : Port B (4-7) i digital giriş olarak kullandıığım için PULL UP larını açmıştım, ADC açıkken PULL up iptal olmuyormuş malesef