FM radyo istasyonlardaki transmitter

Başlatan suleymanq, 10 Haziran 2012, 00:57:57

suleymanq

Merhaba arkadaslar! Fm baz istasyonlardaki transmitterler hakkinda bilgisi olan var mi bunlar KW mertebesinde  calisiyorlar bildigim kadar, bunlarin ebatlari devre elemanlari bobin kapasitor yada herhangi bir bilgisi olan varmi?

fahri-

100w dan 30kw'a (RF güç) kadar FM vericiler var  Türkiye'de. Ne için soruyorsunuz bunları. Çok geniş bir konu. Olay basit bobin kondansatör olayı değil.

suleymanq

Ben bobin ve kapasitor kismini merak ettim, sonucta o frekansta yayin yapmasi icin rezonans oluşturacak bu iki eleman olması gerekmiyor mu?

t2

z

Bir zamanlar 2kw lık vericinin bobini elime geçmişti.

Yaklaşık 20..30 turluk ve 50mm çapındaki bu bobinin sargıları yerinden mikron kıpırdamıyordu.

Tahminen nasıl yapmışlar?

Seramik bir silindirin dışına seramik daha çamurken dikdörtgen bir tel yuvası açılmış, Seramik fırınlanmış. Ortaya muazzam bir karkas çıkmış. Bu oyuğa yerleştirilmiş tel gümüş kaplı ve seramikle bütünleşikti. Ancak seramik kırılırsa ayrılabilirdi. Seramik fırınlama sıcaklığını bilmiyorum tel bu sıcaklığa dayanıyorsa belki de tel de seramikle birlikte fırınlanmıştır.

Eski model yüksek güçlü vericilerde kullanılan variable kondansatörler gördüm. Bunlar daha büyük yüzeylere ve daha aralıklı duran plakalara sahipti.

Sonuçta bobin ve kondansatör işte. Var değerleri büyük.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

suleymanq

Alıntı yapılan: z - 11 Haziran 2012, 19:19:05
Bir zamanlar 2kw lık vericinin bobini elime geçmişti.

Yaklaşık 20..30 turluk ve 50mm çapındaki bu bobinin sargıları yerinden mikron kıpırdamıyordu.

Tahminen nasıl yapmışlar?

Seramik bir silindirin dışına seramik daha çamurken dikdörtgen bir tel yuvası açılmış, Seramik fırınlanmış. Ortaya muazzam bir karkas çıkmış. Bu oyuğa yerleştirilmiş tel gümüş kaplı ve seramikle bütünleşikti. Ancak seramik kırılırsa ayrılabilirdi. Seramik fırınlama sıcaklığını bilmiyorum tel bu sıcaklığa dayanıyorsa belki de tel de seramikle birlikte fırınlanmıştır.

Eski model yüksek güçlü vericilerde kullanılan variable kondansatörler gördüm. Bunlar daha büyük yüzeylere ve daha aralıklı duran plakalara sahipti.

Sonuçta bobin ve kondansatör işte. Var değerleri büyük.

Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim, tam istediğim cevabı aldım şimdi işin pratik kısmı var kutupsuz büyük kapasitör nerede bulabilirim acaba istanbul karaköyde baktım hepsi startör için kullanılan kutuplu

suleymanq

bobin telinin çapı 5cm mı? yanlış mı anladım? :o

şef112

Alıntı yapılan: suleymanq - 11 Haziran 2012, 19:38:05
Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim, tam istediğim cevabı aldım şimdi işin pratik kısmı var kutupsuz büyük kapasitör nerede bulabilirim acaba istanbul karaköyde baktım hepsi startör için kullanılan kutuplu
karakoy selanık pasajında 3.kat olması lazım öztaş radyo var antikacı yaşlı bir amca var ona sor,oo sana bilgi verir..
ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ

OG

Uzun dalga 182 KHz 1200KW verici, anten çıkış matching (L ve C) elemanları varil büyüklüğünde idi. Herşey güç ve voltaja göre.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Alıntı yapılan: suleymanq - 11 Haziran 2012, 20:09:37
bobin telinin çapı 5cm mı? yanlış mı anladım? :o

Bobin capi denince tel capi degil gobek (karkas) capi akla gelir. Tel yaklasik 2mm eninde 3mm kalinliktaydi. Bu arada bu bahsettigim bobin kisa dalga vericisine ait.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com