16F84 Yardim

Başlatan NedStark, 10 Haziran 2012, 11:39:23

NedStark

Pic programlamaya yeni basladim ve dun bir led devresi yapiyim dedim ancak beceremedim.

Breadboard a kurdugum devrenin fotografi:

Pic e attigim kodlar:
TRISB=%00000000
portb=0
Dongu:
PORTB.1=1
PAUSE 1000
PORTB.1=0
GOTO Dongu
END

kudretuzuner

Merhaba
Aşağıdaki link size bilgi verecektir.Adım adım takip ederseniz ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.Anlaşılmayan yerler olursa tekrar yazın lütfen.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/1096640038/ANTRAK1_ASM_BASLANGC.rar
Amatör

NedStark

hocam pic yanmis olabilir mi ?  ilk elime gectiginde zif sokete  yerlestirmistim. ama sorunsuz bi sekilde pic'e hex yazabiliyorum

vitruvius

Merhaba en solda üst ve alt grubu birbirine bağlayan kısa bir kablo var. Bir ucu kondansatörlerden geliyor sanırım diğer ucu boşta kalmış. Multimetreniz var mı? Pic'in beslemesine 5V geliyor mu? Ayrıca o entegre 7805 ise kondansatörlerini de ihmal etmeyin.

NedStark

Alıntı yapılan: vitruvius - 10 Haziran 2012, 12:48:37
Merhaba en solda üst ve alt grubu birbirine bağlayan kısa bir kablo var. Bir ucu kondansatörlerden geliyor sanırım diğer ucu boşta kalmış. Multimetreniz var mı? Pic'in beslemesine 5V geliyor mu? Ayrıca o entegre 7805 ise kondansatörlerini de ihmal etmeyin.
hocam pic in beslemesine 5v geliyo

POWER

evet arkadaşın tespiti doğru.kristalden gelen iki adet kondansatör gnd ye bağlanmamış resimden gözüken bu.
TB6BKG

ipek

geliyo değil geliyor.
pic'in çalışmamasına etken bir kaç faktör olabilir 5 no - 14 no + 5 volt diyelim 4 no reset diyelim bu 4 noya bir direnç ile 1k 10K ohm olabilir yada bu 4 noyu direkt + 5 volt'a  verebilirsin .ilk etapta kristale 22pf'leri takmasanda çalışır,bazen arkadaşlar 22pf yerine nf taktıklarında bu sorun olabiliyor.
aklıma gelen bir şey daha pic'i programlar iken Fuse map ne durumda idi ilk etapta osc xt mi yanlışlıkla rc mi olmuş onu kontrol edin wdt açık ise onuda kapatın iyi çalışmalar...

not ledi tersmi taktın diye sormuyorum..

NedStark

yorum yaptiginiz için hepnize tesekür ediyorum. sorun cozulmustur.

mustafa6106

kardeş kristal kontansatörlerini bi gndye bağlamayı denesene.bağlantın eksik.

ayhani

PİC'in besleme uçlarında +5 voltu ölçün
master clera bacağına 5v geldiğinden emin olun
Kristalin bacaklarıı ile - arasında 0,2 volt gerilim varmı ölçün

eğer yukarıdakilerin hepsi doğruysa programda bir sıkıntı vardır.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

vitruvius

Bu arada yazdığınız programın simülasyonunu yaptınız mı?