analog görünümlü dijital vumetre

Başlatan scorpions_64, 13 Haziran 2012, 17:38:43

scorpions_64

Arkadaşlar alttaki linki verdiğimiz vu metre projesini aradım bi türlü bulamadım, bunu nasıl yaparız bi bilginiz varmı? birde ledler arkalarında müziğin şiddetine göre yanarken arkalarında kuyruk bırakıyor enteresan ve çok hoş bi vu metre...

D'Amore Engineering VU-1 White Meters in Action

triyak

z

Normal vumetrede her bir seviye için tek led varken bunda seri bağlı 6 led var.

Seri bağlı ledleri dikey olarak diz. Bir sonraki seviyeye ait ledleri bir sağına diz....

Sonuç aynı olur. Kuyruk bırakması led sayısı artınca göz yanılgısı olabilir.

Yalnız led sayısını artırınca klasik devrelerde sorun oluşur, entegre yada transistör ledleri sürecek yeterli voltaj oluşturamaz. Bayağı bir modifiye etmek gerekir. En basit çözüm içinde ADC barındıran 8 bacaklı işlemciler kullanmak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

K46

Temel mantık yukarıda anlatılmış, kuyruk bırakma olayı ledleri süren transistörlerin beyzlerine düşük kapasiteli kondansatörler ilave edilerek kolayca halledilebilir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

evilss

Alıntı yapılan: wanted0035 - 13 Haziran 2012, 19:03:54
lm3915 ile yapılabilir..

Bunu tek başına 3915'in yapabileceğini sanmıyorum sonuç olarak bir önceki kademeyi aktif bırakıyor..

ama maliyet önemli değil diyorsan 10 adet 3915 i aynı devreye kurarak yapılabilir her enteğrenin bir çıkışını kullanmak şartı ile bu şekilde olur diye düşünüyorum kuyruk için ise arkadaşın dediği gibi sürücü transistörlerin beyz ine küçük kondansatör koyarak yaparsın..

fatih6761

Bir önceki kademeyi aktif bırakma olayı ayarlanabiliyor.Tek çıkış veya Bargraph seçebiliyorsunuz...