DB kullanımı Hakkında Sorun ?

Başlatan camby, 19 Haziran 2012, 15:21:25

camby

DB kullanımı örneğin :

" db   .0,.3,.7,.15,.31,.63,.127,.255 "

bu şekilde kullanılabiliyor.

db 34 elemandan fazla olduğunda gerisini görmüyor.

Elimde 100x100 hatta çok daha fazla data bloğu var (Bitmap) . Kopyala yapıştır notepad'den ASM sayfasına almak istiyorum.
Bunları hangi assembler komutu ile kullanabilirim , çözüm üretemedim.

z

DB  1,2,3,4,5,6
          DB  7,8,9,10
          DB  11,12

Şeklinde tanımlayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Hocam,
Bu şekilde ve veriler kayboluyor..

db    0xFF,0xFF,......,0xFF,0xFF  ( 50 Adet )
.....

34 X 34'de sorun yok.

Harici bir programda oluşturduğum bitmap matrisini program hafızasına DB olarak yazmaya uğraşıyorum.

SD karttan okusam şimdiye yapmıştım heralde...

z

Tamam işte sende db den sonra 34 veri tanımla.

DB   34 adet veri.
DB   16 adet veri.

Toplamda 50 adet veri eder.

camby

hocam yanlıs anladın.
Ozetlıyorum:

- Amacım 8 bit bıtmap resmi tft de gostermek.
- bitmap verı harıtasını program hafızasına gömmem gerekıyor.
- bunun ıcın netten buldugum harıcı bır program kullanıyorum.
- resım 320x240 piksel ve bu program bana bu bmp resmın cıktısını baslarında db olacak sekılde , 320 satır ve 240 sutun olarak notpadde verıyor. Ben bu datayı ctrl+c ıle alıp basına adresı ve etıketı yazıp yazılıma kopyalıyorum. Her pıksel ıcın bu blokta sıradakı elemanı okuyorum.

Mplab ise  benım 240 elemanlık db satırımın sadece 34 adetını goruyor. Sonra farklı bır yere atlıyor resım bozuluyor.

Bu verı blogunu elle 34 eleman olacak sekılde duzeltmeye calıscam gunlerımı alacak.

Sonuc olarak db ısımı gormuyor. Dıger yapıları da kullanamadım.

ASM'de bu buyuklukte verıler nasıl gomulr bunun cevabını arıyorum.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: camby - 19 Haziran 2012, 19:50:57
hocam yanlıs anladın.
Ozetlıyorum:

- resım 320x240 piksel ve bu program bana bu bmp resmın cıktısını baslarında db olacak sekılde , 320 satır ve 240 sutun olarak notpadde verıyor. Ben bu datayı ctrl+c ıle alıp basına adresı ve etıketı yazıp yazılıma kopyalıyorum. Her pıksel ıcın bu blokta sıradakı elemanı okuyorum.

Mplab ise  benım 240 elemanlık db satırımın sadece 34 adetını goruyor. Sonra farklı bır yere atlıyor resım bozuluyor.

Bu verı blogunu elle 34 eleman olacak sekılde duzeltmeye calıscam gunlerımı alacak.

Konu biraz geçmiş ama Lookup table kullandınmı? Veriler 255 den büyükse Long Lookup Table ile 2 bytelık veri tarayabilirsin. Ben 255 lik verileri rahatlıkla lookup table ile tarıyorum. Nette bayaa örnek var hatta microchip in application notlarında da var.
Persistance is the name of the game in this business....

z

Alıntı yapılan: camby - 19 Haziran 2012, 19:50:57
hocam yanlıs anladın.
Ozetlıyorum:

Atıyorum 64 byte adet veriyi tek bir DB ardından yazmakla, 32 byte lık iki  veri grubunu iki ayrı satırda iki DB ile yazmak arasında hiç fark yok. İki satıra DB ile yazdıgında veriler gene uc uca olacaktır.

En kötü ihtimal windowsda küçük bir program yaz orjinal verileri istediğin gibi düzeltsin.