Ds18B20 Endüstriyel kullanıma uygunmudur.

Başlatan Mucit23, 20 Haziran 2012, 10:47:03

Mucit23

Sizce DS18B20 gibi one wire sıcaklık sensörleri kendi ölçüm sığası sınıfında eğer uygun bir şekilde kılıflanabilirse endüstriyel kulllanıma uygun hale gelirmi? Herhangi bir fabrika ortamında çalışmasında bir sıkıntı olurmu. Ne tür önlemler almak gerekir. Endüstriyel olarak kullanlar varmı

cdurakbasi

4-5 sene önce yardımcı donanımlarla beraber ~2500 sensor ile 500mt yarı çaplı bir bölgede (ortadoğu taraflarındaki bir fabrika) PLC nin haberleştiği ve scadaya aktarıldığı bir projenin elektronik kısmını (otomatik ön adres veri kaydetme dahil) yapmıştım.Şimdiye kadar o projeden de bir sorun duymadım. Yine o dönemler bunun daha küçük ölçekli olanlarından da (200-300 sensorlu) 8-10 proje (Türkiye ve dışarısı) PC veya PLC ye aktarılan sistemleri yapmıştık...Ürünlerin direk Maxim distribütöründen alınmasını tavsiye ederim. Acil tedariklerimizin bazılarında daha montaj aşamasında sıkıntı çekildiğini hatırlıyorum...

mcan

2500 sensörün herbiri için ayrı pcb mi yapıldı yoksa bu sensörlere uygun bir koruyucu mu geliştirildi. yada bu ve bunun gibi sensörleri içine koyabileceğimiz bir koruma-kılıf varmı bildiğiniz.?

cdurakbasi

proses gereği herbirine ait mikro kartlar ~9mm çapında zırhlı halat kablo içine belirli mesafelerde sıralanmış şekildeydi mesela...

Mucit23

evet mcan ın söylediği durum bendede söz konusu. 2500 sensör bayağı fazla bir rakam. Bu sensörleri herhalde orjinal TO-92 kılıfında kullanmadınız. Ebayda bu şekilde var
http://www.ebay.com/itm/1pcs-Waterproof-Digital-Thermal-Probe-or-Sensor-DS18B20-/261049108592?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc7bd4870
Bunu nasıl evde yapabiliriz.

cdurakbasi

katma değeri yüksek projeler olduğu için dizayn ettiğim otomatikleşen standart kartarımız vardı. TO92 veya sot23 tipinde olabiliyordu sensorlar. Tek tük kısa mesafe kullanılacaksa sorun yok tabi.Yaptıklarımda çoklu 20-30 mt.lik uzunluklar vardı, ortamda driverlı driversız 5-10 kw lık motorların, güç kablolarının olduğu yüksekten tesisatlanan(yıldırım,statik,stress) şartlar söz konusydu,ve tabi buna uygun tedbirler gerekiyordu...