Yaklaşık 30 kontaktörlü bir pano PLC yerine Pic ile yapılır mı?

Başlatan elektroacemi, 21 Haziran 2012, 10:30:13

Erol YILMAZ

10 lu I-O kartları olur, Bunlarda RS485/Modbus ile Master MCU ile haberleşirse 30.40.50..1000 diye gider...
Bu kartlar ve haberleşme ne kadar sağlam olursa sistem de o kadar sağlıklı olur.

Misal 30 I-O lu bir kartı düzeltip sabit bir ürün elde etmektense 10 I-O lu kart geliştirip ölçeklendirmek çok daha mantıklı görünüyor.

elektroacemi

Benim aklımdaki düşünce şu,

pic ile role arasına optokupler kullanmak,
giriş kısmını da optokuplor ile yapmak
18F4520 kullanıp reseti kapatmak
Dahili osilator ile beslemek

böyle olunca sadece beslemeden kaynaklı gürültü soruna yol açar diye kaliteli bir smps (meanwell olabilir) ile beslemeyi düşünüyorum
bu durumda lm2575  gerekli mi ?

Yukarıdaki düşüncelerimde yanlış var mı ?

overlord

Alıntı yapılan: esensoy - 22 Haziran 2012, 09:33:24
Benim de 18f452 ile yaptığım 485 üzerinden modbus protokol ile PLC ile haberleşen ve 4x20 ekranda bilgi gösteren devrem 1 inverter, 4 kontaktör, röle, plc olan makine elektrik panosunda kontaktörler (24V DC) çekip bırakırken zaman zaman reset aldı,
Beslemede lm2575 kullandım, pic beslemesine 100nf,
mclr 1K ile + ya,
mclr direk + ya,
yukarıda ki iki durum için mclr ile şase arasına kondansatör,

beslemede ki lm2575 yerine izoleli dc dc konvertör, ne kullandıysam çözülmedi,

Hala sorunun picten değil, yaptığım devrenin beslemesinden kaynaklanması gerektiğini düşünüyorum çünkü aynı devreyi Renesas M16C ile tasarladım,
PIC kadar olmasa da zaman zaman 4x20 lcd de ki karakterler resetlenmeden dolayı sapıtıyordu,

3 pcb PIC ile, 2 PCB renesas ile denedikten sonra daha fazla uğraşmadım, farklı bir şekilde çzödük durumu,

Yorum yapan olur belki diye modbuslı devrenin pcb sini de ekliyorum, bu pcb de alt katmanı tamamen şaseye verdim, yollar üst katmanda,

en solda ki dip8 digital pot, sağıda ki dip8 ise 485 entegresi (max485 ve ya 75176)
pic sağında ki 1-5 ise lm2575

selamun aleyküm hocam bu yaptığınız pic programlama kartının arses ve ısıs devre şemasını kodunu vere bilirmisiniz? rica etsem şimdiden teşekkürler selametle....

Klein

Devrede dağılan PIC veya Renesas değildir. Display uçuyordur. Display'in EN ve RS gibi kontrol uçlarından VCC'ye 4K7 pull-up , GND'ye de 1nF kapasite atıp,  besleme uçları arasına ( display'e en yakın noktaya. Eğer kablo ile uzatılıyorsa, display tarafına) 1uF tantal kapasite atılırsa, muhtemelen sorun kalmaz.

esensoy

Deniyeceğim hocam teşekkürler,
Picli devrede pic reset alıyordu, fakat renesaslı olanda dediğin gibi lcd dağılıyordu, zaman kısıtından rafa kaldırdık ozaman projeyi
Şu an yine canlanmak üzere, dediklerini de uygulayacağım, sonucu buraya yazarım,

Alıntı yapılan: overlord - 07 Kasım 2012, 11:39:38
selamun aleyküm hocam bu yaptığınız pic programlama kartının arses ve ısıs devre şemasını kodunu vere bilirmisiniz? rica etsem şimdiden teşekkürler selametle....
pic programlama kartı değildir,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Salih

Aynı işten onlarca yapmayacaksan PLC kullanman totalde daha ucuza ve az emeğe mal olur.
DELTA PLC'ler gayet hesaplı. Hiç riske girmeni tavsiye etmem.